مسئولان كلیسای مصر هرگونه دیدار با مقام های رژیم صهیونیستی را رد كردند

تهران – ایرنا – كلیسای مصر روز یكشنبه در بیانیه با تاكید بر این كه روند بیشتر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی پذیرفتنی نیست،‌ دیدار با مقام های این رژیم را رد كرد.

به نوشته روزنامه «القدس العربی»، كلیسای مصر با صدور بیانیه ای تاكید كرد كه «تواضروس دوم» پاپ اسكندریه و مقام های بلندپایه این كلیسا در جریان سفر به قدس به منظور تسلیت وفات « اسقف ابراهام كرسی اوشلیمی» با هیچ مقام فلسطینی و رژیم صهیونیستی دیدار نداشته اند.
این بیانیه تاكید كرد كه كلیسای مصر هر گونه روند بیشتر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را رد می كند.
این بیانیه در ادامه می افزاید: ورود پاپ اسكندریه به سرزمین های اشغالی با هماهنگی مقام های فلسطینی و بدون دریافت روادید از رژیم صهیونیستی صورت گرفته است.
در این بیانیه در پاسخ به این سوال كه چرا پاپ با هواپیمای رژیم صهیونیستی به بیت المقدس سفر كرد، آمده است: این امر به هماهنگی های امنیتی مربوط می شود و هیچ گونه ارتباطی به پاپ نداشته است. دلیل دیگر سفر با هواپیمای رژیم صهیونیستی، نیز سفر غیرمترقبه ایشان به سرزمین های اشغالی بوده است.
در این بیانیه افزوده شد: اسقف كرسی اورشلیمی در میان مجمع مسیحیان قبطی مصر دارای جایگاه ویژه ای بوده است و انتظار می رفت كه پیكر وی به مصر منتقل شود و پاپ مصر برای آن نماز می خواند؛ اما به دلیل وصیت خود اسقف، در بیت المقدس دفن شد.
پاپ تواضروس دوم ظهر یكشنبه پس از دیدار خود از بیت المقدس كه روز پنجشنبه آغاز شده بود، به قاهره برگشت.
اولین دیدار پاپ اسكندریه از بیت المقدس به 26 مارس (5 فروردین) 1980 ( 1358) و پس از صلح كمپ دیوید بین مصر و رژیم صهیونیستی بر می گردد كه با انتقادات بسیار زیادی از سوی محافل عربی و مصری در آن زمان مواجه شد.
این دیدار در واقع به نوعی بیانگر پایان دادن به ممنوعیت دیدار از بیت المقدس و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تلقی می شد كه منطقه شرقی بیت المقدس را كه بیشتر اماكن مقدس مسیحیان در آن قرار دارد ، به اشغال خود درآورد.
شبك **خاورم**9363**9329** 1917