۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۰:۰۶
کد خبر: 81859273
۰ نفر
شهلا ریاحی تجلیل شد

تهران- ایرنا- سینماگران و علاقه مندان به سینما در مراسمی در پردیس چارسو از شهلا ریاحی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون تجلیل كردند.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، همزمان با آغاز نمایش فیلم سینمایی شیفت شب به كارگردانی نیكی كریمی از شهلا ریاحی به عنوان نخستین كارگردان زن ایرانی تجلیل شد.
در این مراسم كه به همت و میزبانی نیكی كریمی بازیگر سینما و تلویزیون برگزار شد تعدادی از هنرمندان و علاقه مندان به سینما حضور داشتند.
شهلا ریاحی كه چند سالی خودخواسته از عرصه سینما كناره گیری كرده در این مراسم گفت: من از همه شما و تك تك مردم این مملكت ممنونم كه به یاد من بوده اید و این مراسم را برگزار كردند.
منوچهر ریاحی فرزند شهلا ریاحی نیز دراین مراسم گفت: مادرم همیشه می گوید ما همه هموطن هستیم باید به هم محبت كنیم و همدیگر را اذیت نكنیم.
پانته آ بهرام بازیگر سینما و تلویزیون نیز در سخنان كوتاهی شهلا ریاحی را افتخار سینما و صدای سحرانگیزش را خاطره ای به یاد ماندنی در اذهان همه ایرانیان دانست.
نیكی كریمی نیز با تقدیر از فعالیت های 60 ساله ریاحی گفت: برای من افتخار بزرگی است كه در مراسم آغازین نمایش فیلمم پذیرای خانم ریاحی به عنوان نخستین كارگردان زن ایرانی باشم كه 60 سال پیش به عنوان نخستین زن كارگردان ایرانی كار بزرگی كرد و متهورانه قدم به عرصه كارگردانی گذاشت.
قدرت زمان وفادوست معروف به شهلا ریاحی (زاده ۱۳۰۵ خورشیدی در تهران) بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون است. وی همسر اسماعیل ریاحی كارگردان سینما است.
وی تحصیلات خود را تا سیكل ادامه داد و در سن ۱۷ سالگی بنا به خواست و راهنمایی همسرش اسماعیل ریاحی كه خود از شیفتگان تئاتر بود به صحنه (تئاتر تهران) راه یافت.
او سینمای حرفه ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم «خواب های طلایی» به كارگردانی معزالدیوان فكری تجربه كرد. ریاحی سال ۱۳۳۵ فیلم «مرجان» را كارگردانی كرد و به این ترتیب نام اولین زن كارگردان سینمای ایران را به خود اختصاص داد.
شهلا ریاحی در عمر بازیگری خود در حدود 70 فیلم از جمله چشم عقاب (۱۳۷۷)، فرار از جهنم (۱۳۷۵)، سلام به انتظار (۱۳۷۴)، انتهای قدرت (۱۳۷۳)، تحفه هند (۱۳۷۳)، حالا چه شود! (۱۳۷۳)، رویای نیمه شب تابستان (۱۳۷۳)، عروسی خون (۱۳۷۳) و مرضیه (۱۳۷۳) به ایفای نقش پرداخت.
در پایان این مراسم و پیش از آغاز نمایش فیلم شیفت شب با اهدای لوح و هدایا از شهلا ریاحی تجلیل شد.
فراهنگ **1293** 3061 ** 1569