حجم ظرفیت سرمایه گذاری مجتمع كشت و صنعت لرستان شش هزار میلیارد ریال  است

خرم آباد - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان گفت: حجم ظرفیت مجتمع احیا شده كشت و صنعت لرستان پنج تا شش هزار میلیارد ریال است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی هادی چگنی روز شنبه در جریان بازدید خبرنگاران استان از مجتمع كشت و صنعت افزود: تاكنون بدون احتساب بدهی پرداخت شده مجتمع به یانك، 700 تا 800 میلیارد ریال نیز در این مجتمع سرمایه گذاری و بسیاری از زیرساختهای موردنیاز نیز فراهم شده است.
وی با بیان اینكه در حال حاضر 400 نفر در این مجتمع مشغول بكار هستند گفت: با افزایش سرمایه گذاری هاو ایجاد فازهای جدید، اشتغالزایی این طرح به دوهزار نفر افزایش خواهد یافت.
وی تصریح كرد: علیرغم اقدامات مطلوب تیم مدیریتی استان در دو سال گذشته ، لرستان شاخص های اقتصادی چندان مطلوبی نداشته و برای رفع این مشكل باید سرمایه گذاری های مشابه كشت و صنعت در لرستان صورت گیرد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان ادامه داد: نرخ 21 درصدی بیكاری استان در سال 91 به ترتیب در سالهای 92 و 93 به 17 و 15 درصد كاهش یافته و برای رسیدن به متوسط كشور راهی جز سرمایه گذاری وجود ندارد.
چگنی با اشاره به كاهش تصدی گری دولت گفت:هدفگذاری مدیریت ارشد اجرایی استان برای توسعه، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است.
به گفته وی در این راستا بخش خصوصی محور توسعه استان بوده و فراهم كردن زیرساختهای لازم و جذب سرمایه گذار در دستور كار قرار دارد.
مجتمع كشت و صنعت لرستان نیز در سال 1354 در حومه جنوبی خرم آباد با هدف پرورش دام و طیور تاسیس شد، این مجتمع دارای 250 سوله نگهداری دام و طیور است كه هر سوله یك هزار راس دام در آن نگهداری می شد، به طوری كه سالانه 250هزار راس دام و طیور در آن پروار می شد.
23 سیلوی فلزی دو هزار تنی، چهار دستگاه انبار فلزی، چهار كارخانه خوراك دام و 66 استخر پرورش ماهی سردابی و گرم آبی از دیگر داشته های این مجتمع تولیدی است كه ظرفیت اشتغالزایی یكهزارو500 نفر به صورت مستقیم را داراست.
تا پیش از سال 66، صادرات این مجتمع به كشورهای حوزه خلیج فارس انجام می شد، همچنین علاوه بر تهیه گوشت قرمز و سفید چندین كارخانه كالباس و سوسیس در ردیف فرآورده های دامی، در این مجتمع احداث شد كه با تعطیلی مجتمع، این كارخانجات نیز به خارج از محدوده استان منتقل شدند.
با تمامی این ظرفیت ها، مجتمع عظیم كشت و صنعت لرستان در سال 1383 بنا بر تصمیم دولتمردان به بخش خصوصی واگذار شد تا بدین وسیله شاید بتوان شاهد پیشرفت چشمگیر و توسعه بیشتر این مجموعه باشیم.
اما بعد از این تصمیم گیری، كارگران اخراج شدند به این امید كه بعد از واگذاری به بخش خصوصی و راه انداری، دوباره دعوت به كار شوند كه به دلیل ناكارآمدی مالكان بخش خصوصی این مجتمع، نه تنها كارگران اخراج شده جذب نشدند، بلكه هیچ نیروی كار جدیدی هم استخدام نشد و در نهایت ماشین آلات و ابزار كار و سوله ها و برخی از تجهیزات و موجودی های منقول و غیر منقول هم توسط مالكان خصوصی فروخته شد.
با روی كار آمدن دولت تدبیر و امید هوشنگ بازوند استاندار لرستان، احیا این گنج عظیم را در دستور كار خود قرار داد و بالاخره با رایزنی های بسیار موفق به جذب سرمایه گذار چند میلیون دلاری شد و بالاخره عملیات احیا و راه اندازی مجدد مجتمع كشت و صنعت لرستان با سرمایه گذاری 200 میلیون دلاری بخش خصوصی آغاز شد.
به گفته بازوند استاندار لرستان، بدهی های این مجتمع به بانك رقمی معادل 125 میلیارد ریال بود كه سرمایه گذار این طرح ضمن پرداخت بدهی های معوق مجتمع، سرمایه گذاری مناسبی را برای تبدیل این مجموعه به یك مجتمع اقتصادی فعال و موفق انجام داده است.
7269/6060