موگرینی: حادثه سقوط جنگنده روسیه نباید بر اقدام ها در مورد سوریه تاثیر منفی بگذارد

تهران-ایرنا- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اجازه دادن به اینكه حادثه سقوط جنگنده روسیه توسط تركیه به صورت منفی بر روند حل و فصل مساله سوریه تاثیر بگذارد، اشتباه وحشتناكی است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیك، «فدریكا موگرینی» گفت كه وی با دیپلمات های روسیه و تركیه برای اطمینان از اینكه این حادثه بر چشم انداز سیاسی در مورد سوریه تاثیر نگذارد، مذاكره خواهد كرد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: بگذارید آشكارا بر این موضوع تاكید كنم. اگر اجازه بدهیم حادثه سقوط جنگنده روسیه توسط تركیه تاثیر منفی بر روند اقدامات برای حل و فصل سیاسی مساله سوریه بگذارد، این اشتباه بسیار بزرگی است.
موگرینی یادآورشد كه نباید بگذاریم این حادثه تاثیر منفی بر اقدام های دیپلماتیك در مورد سوریه بگذارد.
به دنبال سرنگونی جنگنده روسیه توسط تركیه و بروز تنش در روابط دو كشور، وزارت دفاع روسیه تاكید كرده بود كه جنگنده سوخوی هرگز وارد حریم هوایی تركیه نشده و زمانی به این جنگنده روسیه حمله شد كه در حال انجام مانور قانونی بر فراز آسمان سوریه بود.
به دنبال سرنگونی این جنگنده روس توسط تركیه، مقام های ارشد روسیه به شدت از این اقدام تركیه انتقاد كرده اند.
پیشتر رییس جمهوری روسیه با تكرار هشدارهای خود به تركیه برای ساقط كردن جنگنده این كشور در خاك سوریه، خواستار عذرخواهی آنكارا برای انجام این اقدام شده بود.
پوتین نیز در مراسم دریافت استوارنامه های 15 سفیر كشورهای مختلف در كاخ كرملین گفت: از مقام های بلندپایه تركیه هیچ توضیح قانع كننده و یا پیشنهاد جبران خسارت و یا وعده مجازات مقصران را نمی شنویم.
رییس جمهوری روسیه تاكید كرد: اكنون این تصور پیش آمده كه حكومت تركیه، عامدانه روابط مسكو و آنكارا را به بن بست كشانده كه تاسف بار می باشد و این رفتار مغایر منطق و معیارهای بین المللی است.
«دیمیتری مدودیف» نخست وزیر روسیه نیز اقدام تركیه را «جنایت» خواند و گفت: مسكو با پاسخ های نظامی و سیاسی لازم در برابر ساقط كردن هواپیمای خود اقدام خواهد كرد.
اروپام**9234**1010