مشاور امنيت ملي افغانستان با سفير روسيه در كابل ديدار كرد

كابل - ايرنا - مشاور امنيت ملي رييس جمهوري افغانستان با «الكساندر مانتيتسكي» سفير روسيه در كابل ديدار كرد. سفير روسيه در اين ديدار گفته است كه كشورش متعهد به پشتيباني از افغانستان در مسير مبارزه با تروريسم است.

به گزارش ايرنا، دفتر مطبوعاتي مشاور امنيت ملي رييس جمهوري افغانستان، گفته است كه «حنيف اتمر» و سفير روسيه ديروز در كابل، در باره همكاري و تلاش هاي منطقه اي براي از بين بردن تروريسم، گفت و گو كردند.
روسيه از حضور گروه هاي مسلح افراطي، از جمله داعش در شمال افغانستان در جوار كشورهاي آسياي ميانه به ويژه مرز افغانستان و تاجيكستان، ابراز نگراني كرده و گفته است كه اجازه نخواهد داد، تروريست ها در اين منطقه لانه كنند و از انجا خود را به مرزهاي روسيه برسانند.
مشاور امنيت ملي رييس جمهوري افغانستان در اين ديدار گفته است كه افغانستان نيازمند كمك و پشتيباني كشورهاي همسايه و منطقه، براي از بين بردن تروريسم است.
همكاري هاي نظامي افغانستان و روسيه پس از حضور نيروهاي ناتو در افغانستان، دچار ركود شد و پس از خروج بيش از 100 هزار تن از نظاميان امريكايي و ناتو از اين كشور، كابل و مسكو به دنبال گسترش همكاري ها به ويژه در عرصه نظامي هستند.
ژنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رييس جمهوري افغانستان در سفر اخير خود به روسيه خواستار كمك هاي نظامي اين كشور به افغانستان شد.
مسكو از دوستم خواست تا فهرستي از نيازهاي خود را در اختيار روسيه بگذارد تا آن را مورد بررسي قرار دهد.
گفته مي شود روسيه قرار است بزودي بخشي از اين كمك ها شامل 10 هزار قبضه اسلحه كلاشينكف را به افغانستان تحويل دهد.
كابل خواستار سلاح هاي سنگين و چرخبال هاي نظامي نيز از مسكو شده است.
آساق *1610*1590