بازیافت پساب، گامی موثر در حل معضل كم آبی

تهران- ایرنا- یك فعال صنعت آب و فاضلاب در نخستین گردهمایی سیستم های تصفیه آب و بازیافت پساب های صنعتی و بهداشتی ایران گفت: بازیافت پساب گامی موثر در جلوگیری از گسترش بیابان زایی در كشور است و از ویرانی محیط زیست و منابع آبی جلوگیری می‌كند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدمحمد محسنی» عصر امروز (یكشنبه) در حاشیه این گردهمایی در جمع خبرنگاران افزود: در تصفیه خانه ها شاهد پرت آب هستیم و با توجه به مساله كمبود آب در كشور، با بازگشت صد درصدی پساب ها با روش های نوین و روز جهان، می توان گامی اساسی در رفع این معضل برداشت.
محسنی افزود: امروز شاهدیم كارخانه ها و شركت های مختلف به دلیل فقدان مدیریت دانش، برای تصفیه پساب و فاضلاب به شیوه آزمایش- خطا متوسل شده اند اما فعالان متخصص این عرصه در كشور همگام با فناوری های روز جهان برای خدمات رسانی آماده اند.
این فعال صنعت آب و فاضلاب درباره مصرف بالای آب در پالایشگاه ها، نیروگاه ها و برخی صنایع بزرگ و كوچك كشور هشدار داد و گفت بیشتر از سفره های آب زیرزمینی برای استفاده های صنعتی بهره برده می شود و همین مساله موجب نشست زمین در مجاورت برخی منطقه ها و بلعیده و نابود شدن سفره ها شده است.
وی تاكید كرد «اگر بازیافت پساب ها عملیاتی و اجرایی نشود تا چند سال آینده شاهد رشد بیابان زایی در كشور خواهیم بود».
به گفته این فعال صنعتی، ضریب نفوذ استفاده از پساب در چرخه مصرف صنعت ایران بسیار ناچیز و در حد كمتر از 30 كارخانه و شركت در كل كشور است كه اگر به درستی پیگیری نشود، آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست و منابع آبی وارد می شود.
محسنی تصریح كرد در آمریكا و برخی كشورهای توسعه یافته اروپایی با وجود فقدان معضل كمبود آب، بازیافت پساب به صورت صد درصدی انجام می شود.
وی تاكید كرد در این زمینه به فرهنگ سازی و اطلاع رسانی نیازمندیم.
محسنی درباره حضور نمایندگان و فعالان صنعتی از هشت كشور آمریكایی، اروپایی و آسیایی در این گردهمایی خاطرنشان كرد: بر پایه برنامه ریزی انجام شده و با همكاری شركت های خارجی در انتقال دانش و فناوری، بازیافت صد درصدی پساب در آینده در دستور كار است.
وی پیش بینی كرد در آینده ممكن است حتی بر سر خرید پساب های صنعتی و شهری دعواهایی در سطح كشور و بین الملل به وجود آید.
این فعال صنعتی گفت: ارائه خدمت های پس از فروش برای تعمیر و نگهداری، از مزیت‌های شركت های ایرانی در مقایسه با خارجی هاست.
به گفته او، بر اساس دبی پساب و آنالیز ارائه شده از آن، هزینه انجام فعالیت متفاوت است.
وی نبود اطلاع رسانی صحیح و به اشتراك گذاری تجربه های موجود را از ضعف های اساسی این عرصه برشمرد و خاطرنشان كرد: برگزاری این گردهمایی، گامی عملی در این راستا است.
نخستین گردهمایی سیستم های تصفیه آب و بازیافت پساب های صنعتی و بهداشتی ایران، صبح امروز (یكشنبه) با حضور فعالان این عرصه از ایران و شركت هایی از هشت كشور آمریكا، آلمان، ژاپن، هند، سوئیس، اسپانیا، ایتالیا و اتریش در هتل المپیك تهران آغاز به كار كرد.
اقتصام (3) 3065 **1961