سخت گيري تركمنستان كاهش صادرات گلستان را به دنبال داشته است

گرگان - ايرنا - رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان علت كاهش صادرات اين استان به كشور تركمنستان را سخت گيري تركمن ها نسبت به فعاليت تجاري بازرگانان گلستاني اعلام كرد.

حسينقلي قوانلو روز يكشنبه در نشستي خبري گفت: سال گذشته رتبه نخست صادرات گلستان به كشورهاي همسايه ايران مربوط به تركمنستان با ارزش 112 ميليون دلار بود اما اين رقم امسال كاهش چشمگيري داشت.
وي اظهار داشت: طي هشت ماه نخست امسال بيشترين صادرات كالا از استان گلستان مربوط به كشور عراق با ارزش 77 ميليون دلار بود كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل رشد 40 درصدي را نشان مي دهد.
وي ابراز داشت: در زمان حاضر كشور عراق جاي تركمنستان را بين تجار و بازرگانان گلستاني گرفته است بطوريكه بيشترين ميزان صادرات اين استان شمالي به كشور عراق است حال آنكه تركمنستان در همسايگي گلستان به سر مي برد.
با وجود پرسش از رئيس سازمان صنعت معدت و تجارت گلستان وي به علت سخت گيري كشور تركمنستان براي ورود كالا از استان گلستان اشاره نكرد.
قوانلو افزود: كشورهاي افغانستان، چين، قزاقستان، ايتاليا و روسيه رتبه هاي بعدي واردات كالا از استان گلستان را دارند كه كشور ايتاليا با واردات كالا از گلستان به ارزش 1.5 ميليون دلار براي نخستين بار بوده است.
وي عمده صادرات كالا از استان گلستان به كشورهاي مزبور را لبنيات، ميل گرد، گوشت مرغ، رب گوجه، سازه هاي فلزي، يُد و سيمان اعلام كرد و گفت: صادرات گلستان طي هشت ماه نخست امسال در ميان استان هاي كشور رتبه 19 را به خود اختصاص داده است.

* رشد 64 درصدي واردات كالا در گلستان
رئيس سازمان صنعت، معدن، تجارت گلستان همچنين از رشد 64 درصدي واردات كالا به اين استان در هشت ماه نخست امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد و افزود: طبق گزارش اداره كل گمرگات در اين مدت 17.7 ميليون دلار كالا وارد گلستان شده است.
قوانلو دليل افزايش واردات كالا به گلستان را ايجاد كريدور ريلي با آسياي ميانه از طريق مرز اينچه برون اعلام كرد.
وي ابزار اميدواري كرد كه در پايان سال جاري رشد چند برابري در واردات كالا به سبب وجود اين كريدور ريلي را شاهد باشيم.
وي افزود: اكنون ورود گندم و كود شيميايي كشورهاي آسياي ميانه به گمرك اينچه برون از طريق كريدور ريلي، اصلي ترين كالاهاي وارداتي را شامل مي شود.
به گفته وي صادرات از طريق اين كريدور ريلي زماني مقرون به صرفه و داراي توجيه اقتصادي خواهد بود كه بر اساس تفاهم سه جانبه ايران، تركمنستان و قزاقستان شاهد جابجايي سيمان نيز باشيم.

* ايجاد منطقه آزاد اينچه برون و جهش اقتصادي گلستان
رئيس سازمان صنعت معدن و تجارت گلستان با يادآوري مصوبه دولت مبني بر ايجاد منطقه آزاد اينچه برون كه هم اكنون آماده طرح در صحن علني مجلس شوراي اسلامي و راي نمايندگان براي تصويب نهايي است، خاطرنشان كرد: به طور قطع اين مهم جهش اقتصادي استان را به دنبال خواهد داشت.
قوانلو با بيان اينكه لايحه ايجاد منطقه آزاد اينچه برون در كميسيون هاي فرعي و اصلي مجلس با بالاترين راي مورد تصويب قرار گرفت، افزود: احتمالا تصويب نهايي نمايندگان در صحن علني پيش از برگزاري انتخابات اسفند امسال رقم خواهد خورد.
ارتباط زميني با كشورهاي آسياي ميانه و گشايش مسير ريلي بين المللي ايران - تركمنستان - قزاقستان در مرز اينچه برون گلستان و تلاش براي دستيابي به حوزه خليج فارس و بازارهاي دنيا، وجود زمين هاي شوره زار كم بازده در شمال استان و بهره گيري از آن در بخش صنعت از جمله اهداف ايجاد منطقه آزاد اينچه برون اعلام شده است.
شهر اينچه برون از توابع شهرستان گنبد در نزديكي گرگان به سبب بازارچه و گمرك مرزي كه هم اكنون فعال است، در حوزه مبادلات تجاري و ترانزيت كالا، منطقه راهبردي محسوب مي شود.
گرگان مركز استان گلستان به فاصله تقريبي 400 كيلومتري تهران و 575 كيلومتري مشهد قرار دارد.
استان گلستان با يك ميليون و 850 هزار نفر در شمال كشور قرار دارد كه از شمال با جمهوري تركمنستان، از غرب با مازندران از شرق با خراسان شمالي و از جنوب با استان سمنان همسايه است.
6204/6203