احتمال خطر بروز بيماري هاي وبا و آنفلوانزا در مرزهاي عراق

اهواز- ايرنا- رئيس مركز بهداشت شرق اهواز نسبت به خطر احتمال بروز بيماري هاي وبا و آنفلوانزا در ميان زائران اربعين حسيني در مرزهاي عراق هشدار داد.

مهرداد شريفي يكشنبه در حاشيه ستاد اربعين كه در سالن جلسات فرمانداري اهواز تشكيل شد در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: با توجه به ورود و خروج زائران از مرزهاي چذابه و شلمچه احتمال بروز بيماري هاي واگيردار، عفوني و روده اي بايد مدنظر قرار گيرد.
وي با اشاره به وقوع بيماري وبا در بخش هايي از كشور عراق تصريح كرد: زائران بايد رعايت ضوابط بهداشتي را در نظر داشته باشند.
شريفي با بيان اينكه نيروهاي دانشگاه علوم پزشكي اهواز در قالب چهار تيم آموزش ديده در مرزها مستقر شده و پايش هاي لازم را انجام مي دهند افزود: تاكنون موردي از بيماري در زائران ديده نشده اما در صورت مشاهده موردي از بيماري در همان منطقه مرزي نسبت به آن اقدام و پيشگيري مي شود.
وي تاكيد كرد: زائران به ويژه به بهداشت آب توجه كنند از آب هاي بشكه اي غيراستاندارد و تانكرهايي كه منبع آن نامشخص است مصرف نكنند.
شريفي افزود: زائران از مصرف سالاد، كاهو و سبزي در سفر خودداري كنند و تا جاي ممكن از ظروف يك بار مصرف كه قابليت نگهداري مواد غذايي گرم را ندارند پرهيز كنند.
وي با تاكيد بر رعايت بهداشت فردي و شست و شوي دست ها اظهار كرد: استفاده از ميوه نيز بايد با رعايت موازين بهداشتي و بعد از شستشوي مجدد باشد.
رئيس مركز بهداشت شرق اهواز در ادامه خواستار جمع آوري به موقع زباله شد و افزود: جمع آوري به موقع زباله هم باعث زيبا شدن چهره منطقه مي شود و هم از تبديل آن به كانون آلودگي جوندگان جلوگيري مي كند.
مرزهاي شلمچه و چذابه گذرگاه هاي اصلي خروج زائران اربعين حسيني به عراق است.
در روزهاي گذشته بيش از 650 هزار زائر براي شركت در مراسم عزاداري اربعين وارد عراق شده اند.
7151/6065