معاون وزیر كشور: هیچ گونه حمایت سیاسی و كنسولی از زائران فاقد ویزا نخواهد شد

قم - ایرنا - معاون امنیتی و انتظامی وزیر كشور با اشاره به خروج غیر قانونی شماری از زائران از مرزهای كشور برای ورود به خاك عراق، گفت: ایران هیچ گونه حمایت سیاسی و كنسولی از زائران فاقد ویزا نخواهد كرد.

به گزارش ایرنا، حسین ذوالفقاری روز یكشنبه در دومین جلسه هماهنگی ستاد تسهیلات زائران اربعین استان قم در تالار امام رضا(ع) فرمانداری قم، اظهار داشت: خروج بدون ویزای تعدادی از زائران تنها مشكل بوجود آمده، در روند اعزام زائران اربعین به عراق تا به امروز بوده است.
وی با تاكید بر غیر قانونی بودن ورود زائران بدون ویزا به عراق طبق مصوبه ستاد مركزی اربعین و همچنین قوانین عراق تصریح كرد: زائرانی كه با ویزا وارد خاك عراق می شوند، و در آنجا ویزایشان مفقود می شود، از این قانون مستثنی هستند، لذا طبق هماهنگی های به عمل آمده با دولت عراق در صورت دستگیری توسط نیروهای انتظامی این كشور به جای تحویل داده شدن به دستگاه قضایی این كشور بلافاصله به مرزبانان ایرانی تحویل داده خواهند شد.
وی افزود: امروز تعدادی از زائران با سوء استفاده از ازدحامی كه در مرز بوجود آمده بود، با شكستن نرده ها موفق به ورود غیر قانونی به خاك عراق شدند كه ما هیچ گونه حمایتی را از آنها نمی كنیم.
ذوالفقاری با بیان اینكه تدابیر لازم برای صدور ویزا در مرز اتخاذ شده است، تصریح كرد: برخی از مركزهای صدور ویزا در شهرهای یزد، ساری و كرج كه كار صدور ویزای آنها به پایان رسیده بود، به مناطق مرزی جهت پاسخگویی به نیاز زائران انتقال داده شده است.
وی با بیان اینكه طبق پیش بینی ها تا روز دوشنبه بیش از یك میلیون و 500 هزار ویزا جهت ورود زائران به خاك عراق صادر می شود، گفت: در حال حاضر برخی از زائران به صورت گروهی و خانوادگی در نزدیكی مرز مستقر شدند، تا در آنجا ویزای خود را دریافت كنند.
معاون وزیر كشور با تاكید بر اینكه اگر دقت نكنیم، برخی از این رویه ها برای سال های آینده به امری عادی تبدیل می شود، ادامه داد: بدون شك ازدحام این افراد در مرز موجب كاهش ظرفیت ها و توان خدماتی موجود در آنجا می شود، لذا زائرانی كه به صورت قانونی قصد خروج از مرز را دارند، از این خدمات كمتر برخوردار می شوند.
ذوالفقاری با تاكید بر اینكه زائران در مسیر برگشت وضعیت متفاوتی را نسبت به مسیر رفت دارند، تصریح كرد: از آنجا كه زائران هنگام بازگشتن به علت خستگی ناشی از پیاده روی به تسهیلات بیشتری نیاز دارند، توجه به دپوی مواد غذایی و اقلام مصرفی زائران برای مدیریت برگشت مطلوب آنها ضروری است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه در حال حاضر از نظر امنیت در داخل ایران و عراق هیچ مشكلی به وجود نیامده است، اظهار داشت: از نظر حمل و نقل زائران نیز به غیر از یك معطلی مقطعی مشكل خاصی ایجاد نشده و هر زائری بعد از چند دقیقه از گیت های بازرسی عبور و از و از مرز عبور خارج شده است.
وی با بیان اینكه همه موكب های بر پا شده در كربلا عصر روز اربعین جمع آوری می شوند، تامین مایحتاج زائران را ضروری دانست و افزود: با توجه به اینكه مرزهای كشور به صورت روزانه ظرفیت محدودی را برای عبور زائران دارند، با هماهنگی های انجام شده با عراق به منظور جلوگیری از ازدحام زائران در مرز حضور زائران در این كشور حداكثر یك یا دو روز پس از اتمام مدت ویزا بلامانع است.
معاون امنیتی و انتظامی وزیر كشور همچنین با بیان اینكه در زمینه ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران در داخل كشور با مشكلی مواجه نشده ایم، تصریح كرد: در عراق نیز در خصوص بیماران سر پایی مشكلی به وجود نیامده، ولی با توجه به تصادف رخ داده در خاك عراق كه منجر به فوت دو سه زائر شد، با مشكل هایی مواجه شدیم، و از آنجا انتقال هر كدام از زائران فوتی به ایران با مخارج بیمارستان 40 میلیون ریال هزینه در بر می گیرد، هفته گذشته بودجه ای در هیات دولت برای بیمه زائرانی كه در خاك عراق دچار مشكل و سانحه ای می شوند، به تصویب رسید.
ذوالفقاری با بیان اینكه در حوزه فرهنگی تبلیغی كارهای خوبی انجام گرفته است، گفت: كمیته فرهنگی تبلیغاتی ستاد اربعین، یك هزار و 700 روحانی را برای انجام برنامه های فرهنگی تبلیغی به عراق اعزام كرده است.
وی با اشاره به اینكه در زمینه امداد و نجات تا امروز مشكلی به وجود نیامده و زیر ساخت های موجود در این بخش نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است، تصریح كرد: در حال حاضر هر دستگاه و نهادی به صورت مستقل و جداگانه كارهای خدماتی مربوط به زائران را انجام می دهد، لذا بنا داریم برای سال های آینده همه زیر یك پرچم و بیرق به صورت كاملا هماهنگ به زائران خدمت رسانی كنیم.
معاون امنیتی و انتظامی وزیر كشور امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید دیدار و گفت و گو كرد. ك/3
7403 / 1175 /