آگاهي از ايدز و راه هاي پيشگيري از آن به فضاي بازتري نياز دارد

اصفهان – ايرنا – رئيس مركز بهداشت استان اصفهان گفت: آگاهي از معضلات و راه هاي پيشگيري از ايدز به فضاي بازتري نياز دارد.

به گزارش ايرنا، دكتر غلامحسين صدري روز يكشنبه در نشست خبري 'هفته ايدز' در مركز بهداشت استان اصفهان اظهار كرد: وضعيت اجتماعي در ايران بگونه اي است كه شرايط اطلاع رساني در باره ايدز را با چالش هايي روبرو مي كند.
وي افزود: براي مثال براي اطلاع رساني و بيان موضوعاتي در باره پيشگيري يا درمان ايدز در آموزش و پرورش شرايط خاصي وجود دارد.
رئيس مركز بهداشت استان اصفهان اضافه كرد: در همين راستا بايد نگرش ها و ديدگاه ها تغيير كند و فضاي بازتري ايجاد شود.
وي خاطرنشان كرد: فضاي بسته باعث مي شود نتوانيم بدرستي آموزش هاي لازم را ارائه كنيم.
رئيس مركز بهداشت استان اصفهان همچنين گفت: عوارض داروهاي مرتبط با ايدز در همه بيماران وجود دارد و اين به معناي بي كيفيتي داروها نيست، همچنين اين داروها سبب بروز بيماري هاي ديگر نمي شود.
وي درمان و پيشگيري از اين بيماري را مستلزم عزم ملي و مشاركت تمام دستگاه ها دانست.
صدري با بيان اينكه ايدز يك معضل اجتماعي است،گفت: شكوفايي اقتصادي و افزايش ميزان اشتغال، كاهش رفتارهاي پرخطر را در پي خواهد داشت.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: هدف سازمان بهداشت جهاني اين است كه در سال 2030 ميلادي پايان همه گيري ايدز را اعلام كند و بر اساس شعار اين سازمان با عنوان 'پيش به سوي پايان همه‌گيري HIV' بايد فعاليت مطلوب تري را در باره اين بيماري انجام دهيم.
به گفته صدري، استان اصفهان 5 درصد از جمعيت كل كشور در خود جاي داده است، اما حدود 2 درصد از ابتلايان به ايدز در اين استان حضور دارند.
وي تصريح كرد:قبلا گفته مي شد ايدز درمان ندارد، اما امروز اين موضوع مطرح مي‌ شود كه ايدز درمان دارد و داروهاي بسيار زيادي در اين زمينه كشف شده يا در حال كشف است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان افزود: در آينده نه چندان دور با درمان HIV همه‌ گيري آن كاهش پيدا كرده و حتي اشخاص مبتلا به ويروس يك عمر طبيعي نيز خواهند داشت.
صدري همچنين ايدز را'يك بيماري رفتاري'خواند و خاطرنشان كرد: آمار جهاني مبتلايان به اين بيماري 80 ميليون نفر بوده كه از اين تعداد 36.9 ميليون نفر در قيد حيات هستند.
وي با اشاره به اينكه روزانه پنج هزار و 600 نفر در دنيا به اين بيماري مبتلا مي‌شوند، گفت: سن مبتلايان به اين بيماري بين 15 تا 24 سال است و در كشورهاي آفريقايي بيشترين تعداد مبتلايان وجود دارد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با بيان اينكه در قاره آسيا ميزان ابتلا به اين بيماري روز به روز در حال افزايش است، خاطرنشان كرد: آمار مبتلايان به ايدز در ايران تا پايان سال 93 به 29 هزار و 414 نفر رسيد كه 12 درصد از اين افراد زنان و 88 درصد مردان هستند.
به گفته وي، روش هاي انتقال ويروس HIV به ترتيب 66.6 درصد از طريق سرنگ آلوده معتادان، 14.5 درصد از طريق ارتباط جنسي و 1.4 درصد از طريق انتقال از مادر به كودك است.
صدري با بيان اينكه در كشور 16.7 درصد بطور نامشخص به ويروس ايدز مبتلا شده‌اند، گفت: بيشتر مبتلايان از راه ارتباط جنسي به ويروس ايدز مبتلا شده‌اند كه به دليل قبح آن از ابراز آن سر باز مي زنند و اين موج سوم ويروس ايدز در كشور است.
صدري ادامه داد: از 85 هزار بيمار احتمالي در كشور كه در رده سني 25 تا 34 سال قرار دارند، 665 نفر اصفهاني هستند كه از اين ميزان 16 درصد را زنان و 84 درصد را مردان تشكيل مي‌دهند.
او اضافه كرد: 227 نفر در استان اصفهان به دليل ابتلا به اين بيماري فوت كرده اند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان تصريح كرد: آمار از افزايش تعداد زنان آلوده حكايت دارد و ازدياد تعداد زنان آلوده به HIV موضوعي نگران كننده و خطرناك محسوب مي‌شود، زيرا نزديك شدن ايران به موج سوم را بيان مي كند و انتقال ويروس مادر به كودك را افزايش مي دهد.
صدري اظهار كرد: در زمان حاضر 13 كودك مبتلا به ويروس HIV در استان اصفهان وجود دارد كه تحت درمان قرار دارند و 16 كودك سالم نيز از مادران مبتلا به ويروس HIV متولد شده‌اند كه جاي اميدواري است.
وي اظهاركرد: از ابتداي سال تاكنون 28 بيمار جديد ويروس ايدز در اصفهان شناسايي شده كه 11 نفر زن، دو نفر كودك و 15 نفر مرد بودند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با بيان اينكه براي كاهش ابتلا به ويروس ايدز، سرنگ رايگان در بين معتادان استان توزيع شده است، خاطرنشان كرد: سعي داريم با متادون آنان را از دام اعتياد رهايي دهيم.
صدري افزود: بانوان پرخطر نيز شناسايي شده‌اند و مراكز آموزشي، زنان با رفتار پرخطر را تحت آموزش قرار داده اند.
رئيس مركز بهداشت اصفهان با اشاره به مشاوره رفتاري در تمام شهرستان‌ هاي استان تصريح كرد: اين مراكز خدمات، درمان، پيشگيري و تشخيص را بطور رايگان انجام مي دهند.
وي گفت: با اينكه هر فرد مبتلا به ايدز بايد 400 دلار در ماه هزينه كند، دولت پذيرفته است كه اين هزينه ها را بپردازد.
صدري ادامه داد: هدف سازمان بهداشت جهاني اين است كه در سال 2030 پايان همه‌گيري HIV را اعلام كند و براي اين منظور تا سال 2020 سه هدف 90،90،90 را در دستور كار قرار دارد كه ابتدا 90 درصد بيماران مبتلا بايد شناسايي شوند، 90 درصد بيماران بايد تحت درمان مطمئن قرار گيرند و سطح ويروس بايد در بدن افراد به كمتر از 10 درصد برسد و يا بيش از 90 درصد كاهش بيماري را شاهد باشيم.
رئيس مركز بهداشت استان اصفهان در باره مراكز حمايت از زنان با رفتار پرخطر گفت: قطب‌ هاي پرخطر بيشتر در مناطق حاشيه اي و مهاجرپذير واقع شده و سعي بر اين است كه اين قطب ها كنترل و مراكز آموزشي در آنها مستقر شود.
رئيس مركز بهداشت استان اصفهان همچنين ادامه داد: اگرچه رفتارهاي پرخطر در مناطق حاشيه اي بيشتر است، اما اين به معناي نبود اينگونه رفتارها در مناطق ديگر شهر نيست.
صدري خاطرنشان كرد: 93درصد از داروهاي درماني ايدز وارداتي است و سهم اندكي از آن در داخل كشور توليد مي شود.
وي همچنن گفت: خيران، تازه به اين موضوع ورود پيدا كرده اند و مشاركت هاي مردمي در اين راستا شكل گرفته است و در آينده نيز بيشتر خواهد شد.
ت / 6027/6020