۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۵۸
کد خبر: 81859087
۰ نفر
مالزی 222 هزار مهاجر غیرقانونی را اخراج كرد

تهران - ایرنا - یك مقام وزارت كشور مالزی روز یك شنبه اعلام كرد كه این كشور طی سال گذشته بیش از 222 هزار مهاجر غیر قانونی را اخراج كرده است.

نور جزلان محمد، معاون وزارت كشور مالزی امروز با صدور بیانیه ای اعلام كرد كه 222هزار و 647 تن از این مهاجران از اول ژانویه 2015 (11 دیماه 1393) تا 25 نوامبر امسال (4 آذر) به طور غیرقانونی وارد مالزی شده بودند كه به كشورهای خودشان بازگردانده شدند.
به گزارش خبرگزاری برناما مالزی، وی تابعیت اكثر این مهاجران غیر قانونی را بنگلادشی، اندونزیایی، فیلیپینی و میانماری اعلام كرد و افزود: از این تعداد 78 هزار و 879 تن به دلایل خاص دستگیر شده بودند و بقیه نیز داوطلبانه در طرح جذب مهاجران این كشور با نام «برنامه 3+1» نام نویسی كرده بودند كه این برنامه نیز تا 31 دسامبر (10 دیماه) پایان می یابد.
براساس این گزارش، وزارت كشور مالزی از 21 ژانویه (اول اسفند ماه) عملیات بر علیه مهاجران غیرقانونی را در سراسر این كشور تشدید كرده بود و به مناسبت جشن های عید بهار و به درخواست چینی های مالزی تنها چند روز این عملیات متوقف كرده بود.
پلیس مالزی و اداره مهاجرت این كشور اعلام كرده اند عملیات بیشتری برای برخورد با مهاجران غیر قانونی انجام خواهند داد.
هم اكنون هزاران مهاجر غیرقانونی دستگیر شده در بازداشتگاه های مالزی به سر می برند.
آمار سال 2012 نشان می دهد بیش از یك میلیون و 300 هزار مهاجر غیرقانونی در مالزی فعالیت می كردند و اكنون نیز حدود یك میلیون و 500 هزار نفر به صورت موقت در این كشور جنوب شرق آسیا فعالند.
برخی آمار نیز حكایت از آن دارد كه چهار میلیون كارگر مهاجر به صورت قانونی در مالزی فعالیت می كنند كه معادل حدود 14 درصد جمعیت این كشور است.
دولت مالزی در طرح مبارزه با مهاجران غیرقانونی پیش از اخراج از آن ها انگشت نگاری می كند تا مانع بازگشت دو باره این افراد به مالزی شود.
مالزی شهریور ماه امسال نیز عملیاتی علیه كارگران مهاجر غیرقانونی انجام داد و هزاران نفر را بازداشت كرد.
مهاجران غیرقانونی در مالزی اكثرا از شهروندان بنگلادش، اندونزی، میانمار، فیلیپین و نپال هستند.
آساق**1378**1144