عراقچی: سانتریفیوژهای غیرفعال جمع آوری شدند/تعدادی از سانتریفیوژها در نطنز و فردو باقی می مانند

تهران- ایرنا- رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: تاكنون سانتریفیوژهایی كه فعال نبوده اند جمع آوری شده اند و تعدادی از سانتریفیوژهایی كه فعال هستند و مشغول غنی سازی می باشند در نطنز و فردو باقی می مانند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سیدعباس عراقچی عصر یكشنبه در حاشیه مراسم ترحیم مرحوم ركن آبادی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینكه اعضای كمیسیون امنیت ملی مجلس در بازدید از نطنز گفته اند كه 9 هزار سانتریفیوژها نیمه فعال و 6 هزار و 200 سانتریفیوژ دیگر جمع آوری شده اند؟ گفت: این موضوع را باید از سازمان انرژی اتمی سوال كنید.
وی ادامه داد: آنها طبق جدول زمانبندی خود نسبت به جمع آوری سانتریفیوژها اقدام می كنند و البته این همزمان با مسیر راه ما در نقشه راه با آژانس است.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینكه سانتریفیوژهای غیرفعال جمع آوری شده اند گفت: تعدادی از سانتریفیوژهایی كه فعال هستند باقی می مانند و بیش از پنج هزار سانتریفیوژ در نطنز و بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو باقی می ماند و غیر از آن، تعداد اضافه به تدریج جمع آوری خواهد شد.
عراقچی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینكه قرار است 1+5 نامه ای درباره مسایل گذشته ایران و آژانس بدهد و چه واژه ای باید در آن ذكر شود كه معنی بسته شدن پی ام دی از نظر ایران باشد؟ گفت: واژه های قطعنامه درباره بررسی و پیش نویس قطعنامه توسط كشورهای 1+5 به شورای حكام ارائه می شود.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تصریح كرد: درباره واژگان نیز در حال مشورت هستیم و باید از عباراتی كه دقیقا معنی بسته شدن پرونده و خاتمه بررسی موضوع در شورای حكام را بدهد استفاده شود.
عراقچی درباره این پرسش كه اگر بسته نشود چه خواهد شد گفت: موضع ما كاملا روشن است و موضوع پی ام دی باید به صورت كامل بسته شود تا برجام جلو رود وگرنه ما آن تعهدات خود را كه طبق برجام موكول به اجرای پی ام دی است را اجرا نمی كنیم.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه كرد: بالطبع بدین معنی است كه برجام به طور كامل اجرا نخواهد شد.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این پرسش كه پیش نویس در كمیسیون برجام آماده شده یا در تاریخ 16 آذر در كمیسیون مشترك مورد بررسی قرار می گیرد؟ گفت: این پیش نویسی است كه كشورهای 1+5 موظفند به شورای حكام ارائه دهند و با ما مشورت می كنند.
عراقچی ادامه داد: ما در خصوص موضوعات مندرج در پیش نویس با آنان مشورت می كنیم ولی چون ایران عضو شورای حكام نیست نمی تواند بانی قطعنامه باشد و بانی در این موضوع ، 1+5 است و آنان به عنوان اعضای شورای حكام این كار را می كنند.
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش كه آمانو در صحبت های اخیر خود گفته كه گزارشش نه سفید و نه سیاه است، نظر شما چیست؟ گفت: آن نهادی كه پرونده پی ام دی را می بندد آمانو نیست و این سوءتفاهمی است كه پیش آمده است و پرونده پی ام دی توسط شورای حكام بسته می شود .
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تصریح كرد: سیاست ها و تصمیمات آژانس انرژی اتمی توسط شورای حكام اتخاذ می شود. آمانو مجری تصمیمات است.
عراقچی ادامه داد: آمانو به عنوان مجری تصمیمات شورای حكام گزارش خود و ارزیابی اش را از آنچه كه مربوط به پی ام دی می شود ارائه خواهد داد و آنها تصمیم می گیرند این پرونده را ببندند یا نبندند كه اگر پرونده بسته شود طبیعتا موضوع پی ام دی خاتمه یافته است و برجام جلو می رود و اگر نبندند ، با وقفه مواجه می شود.
وی در پاسخ به این پرسش كه اگر گزارش مناسبی از سوی آمانو ارائه نشود و سیاهی آن بیشتر باشد، آیا تاثیرگذار است؟ گفت: تاثیرگذار است و از آمانو انتظار داریم گزارشی مبتنی بر واقعیت و متعادل به شورای حكام ارائه دهد.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تاكید كرد: طبیعی است درخصوص وقایعی كه 10 الی 15 سال پیش اتفاق افتاده نمی توان قضاوت قطعی ارائه داد و احتمالات مختلف وجود دارد.
عراقچی افزود: انتظار نمی رود آقای آمانو گزارشی صد درصدی را ارائه كند؛ در هر صورت، تصمیم گیری با شورای حكام است.
سیام **7261**3070** 3061 /1449