گلستان در سرشماري اينترنتي نفوس و مسكن رتبه اول را كسب كرد

گرگان - ايرنا - رئيس سازمان مديريت و برنامه‎ريزي گلستان گفت: از بين چهار شهرستان پايلوت سرشماري آزمايشي نفوس و مسكن در كشور، شهرستان تركمن در گلستان توانست در سرشماري اينترنتي رتبه اول را كسب كند.

به گزارش ايرنا حسين پيش‎قدم روز يكشنبه در آيين اختتاميه سرشماري آزمايشي نفوس و مسكن كه در بندرتركمن برگزار شد اظهار كرد: اين شهرستان مقام اول را در بين چهار شهرستان پايلوت طرح در سطح كشور به دست آورد و عملكرد 25 درصدي در سرشماري اينترنتي را كسب كرد.
وي تصريح كرد: از 21 هزار خانواري كه در شهرستان تركمن آمارگيري شدند، 15 هزار خانوار از طريق مراجعه حضوري سرشماري شدند كه عملكرد استان 72 درصد و نزديك به ميانگين كشوري بود.
رئيس سازمان مديريت و برنامه‎ريزي گلستان با اشاره به اين كه سرشماري نفوس و مسكن هر 10 سال يك بار انجام مي‌گيرد افزود: توسعه و برنامه‎ريزي بدون آمار دقيق، صحيح و مدون امكان‎پذير نيست و ما بدون اتكاء به آمارهاي صحيح نمي‎توانيم اعتماد بين مردم و مسئولان را ايجاد كنيم.
پيش‎قدم تاكيد كرد: هر چه اعتماد مردم نسبت به آمار بيشتر شود، آنها در ارائه اطلاعات دقت بيشتري خواهند داشت و مسئولان نيز براحتي و بدون هيچ واهمه‎اي به نتايج آمار و ارائه آن به مردم و تبيين وضع موجود موفق‎تر خواهند بود.
وي آمار درست را در كاهش هزينه‎هاي دولت مؤثر خواند و اظهار كرد: وقتي آمار بر اساس استاندارد احصاء شود، كاهش هزينه‎ها را به دنبال داشته و در پيشبرد اهداف مورد استفاده قرار مي‎گيرد.
رئيس سازمان مديريت و برنامه‎ريزي گلستان با بيان اين كه آمارهاي غيرواقعي باعث بروز مشكلات مي‎شوند، افزود: در ابتداي دولت تدبير و اميد ما درگير اين مسائل و مخدوش بودن آمارها بوديم كه اين موارد و اقلام احصاء شد و اكنون در شرايط بسيار خوبي قرار داريم.
پيش‎قدم با اشاره به اين كه گلستان هم اينك از نظر انتشار و استخراج آمار وضعيت مطلوبي دارد گفت: نرخ بيكاري در استان سال 91 بر اساس آمارها 5.7 درصد بود و از طرفي سرانه توليد ناخالص داخلي در استان در همان سال كمتر از ميانگين كشوري اعلام شد كه نشان‎دهنده تناقض دو شاخصه آماري بود لذا بازنگري در اين زمينه صورت گرفت.
وي بيان داشت: بر اساس اعلام مركز آمار ايران، نرخ بيكاري استان گلستان 13 درصد است و اين امر نشان مي‎دهد كه اطلاعات و آمار براي برنامه‎ريزي كشور لازم و ضروري است.
رئيس سازمان مديريت و برنامه‎ريزي گلستان با تاكيد بر اين كه مخدوش بودن آمار به برنامه‎ريزي ضربه وارد مي‎كند گفت: نظام برنامه‎ريزي و نظام جامع آمار با يكديگر ارتباط تنگاتنگ داشته و يكديگر را پوشش مي‎دهند كه بايد مورد توجه قرار بگيرد.
سرشماري آزمايشي نفوس و مسكن به روش اينترنتي از 21 مهر ماه امسال در حوزه هاي آزمايشي شهرستان ميناب در استان هرمزگان، شهرستان دهلران در استان ايلام، شهرستان تركمن در استان گلستان و شهرستان آبيك در استان قزوين آغاز شد و تا چهارم آذر ادامه يافت.
سرشماري به شيوه حضوري نيز از چهارم آبان ماه آغاز شد و تا چهارم آذر ادامه يافت.
سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395 به عنوان هشتمين سرشماري نفوس و مسكن كشور سال آينده اجرا خواهد شد.
شهرستان تركمن با بيش از 60 هزار نفر جمعيت در شمال غرب استان گلستان واقع است.
6204/6159