ایلام عاشقانه مشتاق پذیرایی از زائران حسینی

ایلام- ایرنا - استان ایلام و مرز مهران كه منتهی به عتبات عالیات می شود این روزها مملو از زائرانی است كه از جای جای میهن اسلامی با پای دل روانه كربلای معلی می شوند.

به گزارش ایرنا، اینجا مرز میان عشق و نفرت است عشق به ائمه اطهار و نفرت از همه بدیها، عشق به زئران حسینی و دوری از همه پلیدی ها، اینجا شب و روز ندارد هر لحظه و هر ثانیه اش دلداه های حسینی در تب و تاب و بیقرار زیارت یار از شهر و دیار می گذرند.
مردمان اینجا همه از جنس مهربانی اند و با عشق خاك پای زائران حسینی را طوطیای چشم خویش می كنند.
زنان و مردان سالخورده و كودكان كوچك با گام های تازه بر زمین گذاشته و جوانانی كه در بهاز زندگی لذت عشق به كربلا را در دل خویش گرما بخش وجودشان شده مشتاقانه به سوی كربلا می روند.
خستگی و ساعت ها انتظار، طولانی شدن راه و پاهای تاول زده، تن های رنجور و رنج سفر هیچ كدام مانع از حال و هوای معنوی زائران برای رسیدن به دلدار نمی شود.
هركسی در حال و هوای خودش است و با خود نجوا می كند، یكی ذكر صلوات بر لب دارد و دیگری زمزمه كنان حسین حسین(ع) می گوید.
اینجا تا چشم كار می كند مملو از زائر و ماشین زائران است كه در همه شهر به چشم می خورد.
اینجا مرز میان همه خوبی ها است و سرزمین كه تنها محبت در آن با لبخند و رضایت و شادی تقسیم می شود.
خستگی و شب و روز در این سرزمین این روزها معنا ندارد، وقتی با شوق و اشتیاق از كسانی كه اصلا نمی شناسی و تنها زائر حسین (ع) هستند و به بهانه زیارت راهی این خطه مرزی شده اند، پذیرایی و استقبال می كنی، تمام وجودت سرشار از مهربانی و خوبی می شود.
اینجا ایلام، محل عبور كاروان های زیارتی به سمت كربلا و عتبات عالیات این روزها حال و هوای دیگری دارد، هنوز زمستان از راه نرسیده همه جای جای دامن پرچین عروس زاگرس سبز و آراسته شده و بهار را پیشكش زائران حسینی كرده است.
شور و شعف و اشتیاقی كه در بین كاروان های زیارتی هست كه در انتظار مهر ویزای خود برای خروج از مرز و رفتن به زیارت ابا عبدالله الحسین (ع) هستند وصف ناشندنی است و در این بین اشتیاق و شوری كه برای میزبانی و آسایش و زدودن غبار خستگی از چهره این زائران عاشق در بین مردم مهمانواز و مهربان ایلام دیده می شود تماشایی تر است.
پیر زن چادرش را به كمر بست و همراه پسر و دخترش در انتظار گشودن درب حسینه بود، با اشتیاق چند نفر از جوانان عضو هیات امنای حسینه به پیشواز انها رفتند و وسایلشان را جابجا كردند و در داخل حسینه برای آنها جایی مهیا كردند.
یكی مشتاقانه برای شام تدارك می دید و آن یكی حمام گرم را آماده می كرد و دیگری داشت بخاری را نصب می كرد و هر كسی به هر كاری مشغول بود تا از این مسافران و زائران عاشق پذیرای كند و از رنج سفر آنان بكاهد.
پس از اینكه حسینیه با ورود بیش از 70 زائر حال و هوای سكوتش عوض شد و گرمای بخاری و نان تازه و شام ساده و گرمای صمیمت و مهمان نوازی دل های این جوانان كام زائران را شیرین كرد، دعاهای پشت سرهم و تعریف و تمجیدهایی بود كه از میهمان نوازی ایلامی ها ورد زبان ها شد.
پیرزن خود را به یكی از جوانان فعال و پركار كه ساعت ها در خدمت زائران بود رسانید و گفت: پسرم ما اهل مشهد هستیم شماره ات را به پسرم بده تا هر وقت آمدید زیارت آقا ما هم از شما پذیرایی كنیم.
وقتی قدم به این دیار سرشار از معرفت و مهربانی بگذاری تازه در می یابی كه اینجا مردمانش آنقدر ساده و صمیمی و مهربان هستند كه حتی اجازه نمی دهند ماشینت را برای پارك به پاركینگ ببری بلكه با فراغ بال خودشان پیشنهاد می دهند كه تا برگشت ماشین زائران را در حیاط خانه اشان بی هیچ چشم داشتی پارك كنی.
باید حضور یابی و این شور و شعف و مهربانی را در یابی كه همه برای استقبال و پذیرایی از زائران حسینی (ع) چگونه گوی سبقت را از هم می ربایند.
عشق و ارادت خاص مردم یك دست شیعه نشین ایلام به زئران حسینی موجب شده كه آنان با راه اندازی ایستگاه های صلواتی در تدارك پذیرایی از زائران باشند و به گرمی از این زائران خسته پذیرایی كنند.
حضور جوانان در كنار افراد میان سال و حضور كسانی كه خانوادگی برای پذیرایی از زائران حسینی (ع) در حال جنب و جوش و فعالیت هستند این استان را به گذرگان مهربان زائران حسینی مبدل كرده است.
اینجا آغوش باز مردمانش و كانون گرم دل های با صفایشان آنقدر صمیمی و با عطوفت است كه خستگی را از تن هر زائری می زداید.
آری اینجا گذرگاه كربلا و شاه راه عبور برای ورود به دروازه كربلا و زیارت فرزند فاطمه و امیر المومنین (ع) است.
اینجا نقطه اتصال دلهای بزرگی است كه هر لحظه هوای كربلا را در سر دارند و مردمانش غبار خستگی زائران حسینی را طوطیای چشمان خویش می كنند.
باز هم ورود هزاران زائر حسینی به استان ایلام در آستانه اربعین حال و هوای عروس زاگرس را عوض كرده و شور و شعفی خاص تمام شهر را پر كرده است.
یكی از زائران حسینی كه از كاشمر راهی كربلای معلی شده بود گفت: دیشب ساعت 2 نصب شب به ایلام رسیدیم و پدر یكی از دوستان مان كه در مشهد است هم خدمتی یكی از شهروندان ایلامی بود به بهانه ورود ما به این شهر سفارش ما را كرد تا ماشین های مان را در منزلش بگذاریم.
عباس كه بغض گویش را گرفته بود و اشك در چشمانش حلقه بسته بود افزود: وقتی به محل زندگی پدر دوستم رسیدیم در این دل شب آنچنان از ما استقبال كرده اند كه مات شده بودیم.
وی ادامه داد: با وجود اینكه ایبن آدمها را هیچ گاه در طول عمرمان ندیده بودیم اما كانون گرم خانواده اشان با استقبال و پذیرایی گرم در این دل شب به گونه ای بود كه اصلا احساس غریبی نكردیم گویا كه این افراد را سالهای سال می شناسیم.
وی افزود: مردم استان ایلام بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند و زائرانی كه این مرز را برای عبور انتخاب می كنند بدون شك به این یقین رسیده و در سفرهای بعدی دوباره لذت عبور از مهران را تجربه خواهند كرد.
یكی دیگر از زائران حسینی (ع) گفت: اینجا شور و اشتیاق مردم برای پذیرایی از زائران حسینی زن و مرد نمی شناسد همه می خواهند كه میزبان زائران امام حسین (ع) باشند.
ربابه سرداری كه از قزوین راهی كربلای معلی بود افزود: اكنون مدت یك روز است كه در حسینه نثاری در شهر ایلام اقامت دارم و می خواهم به كربلا بروم.
وی ادامه داد: در این مدت همه كسانی كه با آنها مواجه شده ام با استقبال گرم و پذیرایی مخلصانه به زائران حسینی (ع) در حال خدمت بوده اند.
وی افزود: برپایی ایستگاه های صلواتی در طول مسیر نشانه عشق و علاقه و محبت ایلامی ها به زائران حسینی (ع) است.
وی گفت: همسایه های حسینه در وعده های مختلف با پذیرایی از زائران و پخت غذاهای نذری میزبان زائران حسینی هستند.
یكی دیگر از زائران حسینی كه از تهران عازم كربلا شده بود گفت: اینجا اصلا احساس غربت نمی كنی.
محمد دربندی افزود: این مردم اینقدر مهربان و خونگرم هستند كه با فراغ بال از زائران و مسافران پذیرایی می كنند گویا كه سالهای سال است كه آنها را می شناسی.
وی ادامه داد: خانمم اینقدر تحت تاثیر محبت و ابراز لطف مردم ایلام قرار گرفته كه از من خواسته سال آینده به مدت یك هفته به ایلام بیاید و در اینجا در ایستگاه های صلواتی به زائران حسینی خدمت كند.
وی اضافه كرد: مردم ایلام به خوبی خدمت به زائران حسینی و شریك شدن در اجر معنوی زیارت زائران را در یافت اند و فرهنگ پذیرایی از زائران حسینی را تمام و كمال به نمایش گذاشته اند.
به گزارش ایرنا بر اساس اعلام آمار رسمی از سوی مسئولان استان ایلام تاكنون بیش از 650 هزار نفر از پایانه مرزی مهران برای حضور در اربعین حسینی از مرز بین المللی مهران خارج شده اند.
مرز بین المللی مهران در 95 كیلومتری جنوب غربی ایلام بدلیل كوتاهی مسافت تا شهرهای مذهبی عراق و برخورداری از مزیت امنیت مطلوب این روزها یكی از كانون های اصلی و پرتردد سفر زائران به كشور عراق است.
7177/9002