اعتبار مبارزه با زنجره خرما به كرمان تخصيص يافت

كرمان - ايرنا - فرماندار بم گفت: با پيگيري هاي استاندار كرمان و ساير مسئولان، اعتبار مبارزه با آفت زنجره خرما بتازگي تخصيص داده شده است و اين اعتبار بزودي به بم مي رسد.

رضا اشك روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اعتبار 40 ميليارد ريالي مبارزه با زنجره تا پايان فروردين 95 بايستي هزينه شود.
وي بيان كرد: قرار است با اين اعتبار علاوه بر تدوين برنامه مدون و مصوب مبارزه با آفت، دانش كشاورزان منطقه در برابر آفات افزايش يابد و كمك هاي مكانيزاسيوني در اين رابطه صورت گيرد.
فرماندار بم گفت: همچنين با اين اعتبار و بكارگيري شيوه هاي نوين علمي، مبارزه جدي طي دو مرحله با آفت زنجره خرما انجام مي شود.
وي سطح بحراني و آلوده به زنجره خرما را افزون بر پنج هزار هكتار اعلام كرد و افزود: 10 هزار هكتار نيز در معرض آلودگي قرار دارد.
اشك اظهار كرد: 70 درصد آفت زنجره خرما در شهرستان بم و بقيه در شهرستان نرماشير است و مقداري از نخلستان ها در بخش شهداد شهرستان كرمان نيز آلوده هستند.
اعتبار مبارزه با آفت زنجره خرما در پي سفر وزير اطلاعات به عنوان نماينده دولت به بم در يازدهمين سالگرد زلزله دي ماه 82 اين شهر مصوب شد و پس از اينكه پارسال تخصيص نيافت با پيگيري مسئولان، امسال به بم تخصيص داده شد.
شهرستان هاي بم و نرماشير در شرق استان كرمان با حدود 15 هزار هكتار سطح زير كشت نخلستان در معرض آفت زنجره قرار دارند و هر سال با بروز اين آفت در فصولي از سال به بخشي از محصول، خسارت وارد مي شود.
سطح زيركشت بارور و غير بارور نخيلات در استان كرمان بيش از 34 هزار هكتار است.
آفت زنجره خرما جزء آفت هاي همگاني است يعني مبارزه كردن با اين آفت مربوط به كشاورزان است و دولت مي بايست توصيه هاي فني، علمي و تخصصي را به كشاورزان ارايه كند.
به گفته كارشناسان كشاورزي، يكي از مهمترين دلايل گسترش و طغيان آفت زنجره خرما در نخلستان ها رعايت نكردن مسائل باغباني است و هرس مناسب، استفاده از روش هاي به باغباني و استفاده از كارت ها و نوارهاي زرد، نياز به مبارزه شيميايي با آفت زنجره را كاهش مي دهد.
7427/3028