۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۵۳
کد خبر: 81858997
۰ نفر
كشف 122 قطعه اشیا تاریخی درعلی آبادكتول

گرگان - ایرنا - فرمانده انتظامی شهرستان علی آبادكتول در استان گلستان اعلام كرد: 122 قطعه اشیا قیمتی و تاریخی از جمله ظروف فلزی و سفالی مربوط به 1250 سال قبل از میلاد از یك قاچاقچی كشف شد.

به گزارش ایرنا از پلیس گلستان سرهنگ علی‌اكبر اژدری روز یكشنبه گفت: پس از اطلاع مأموران كلانتری 11 این شهرستان مبنی بر این كه فردی در كار خرید و نگهداری و همچنین فروش اشیا تاریخی و عتیقه فعالیت دارد، مراتب در دستور كار پلیس قرار گرفت.
وی افزود: مأموران پس از چند روز تحقیق، تعقیب و مراقبت‌های پلپسی و استفاده از منابع، موفق شدند مخفیگاه و منزل مسكونی این شخص را شناسایی كنند.
فرمانده انتظامی علی‌آبادكتول اضافه كرد: مأموران با كسب مجوز از مقام قضایی، به محل سكونت این فرد اعزام شده و پس از بازرسی دقیق از منزل وی موفق به كشف مقادیری اشیا قیمتی و تاریخی شدند.
وی ادامه داد: از جمله اشیا تاریخی كشف شده ‌64 عدد سكه قدیمی، یك ظرف فلزی بزرگ، 22 حلقه فلزی انگشتری كوچك، یك جسم فلزی نوك تیز (شبیه خنجر)، هشت حلقه دستبند بزرگ و كوچك، 2 خنجر كوچك، یك كوزه سفالی، یك ظرف سفالی شبیه قوری، یك جام سفالی، یك ظرف سفالی بزرگ سبز رنگ، سه زنگوله فلزی كوچك، 7 تكه اشیا فلزی كوچك، یك دسته هاونگ فلزی، یك میخ فلزی كوچك، یك ظرف فلزی بیضی شكل و یك خنجر بزرگ است.
فرمانده انتظامی علی آبادكتول خاطرنشان كرد: پس از دستگیری متهم و انجام تحقیقات تكمیلی، وی اعتراف كرد كه اموال را طی چندین مرحله از افرادی كه در زمان شخم زدن و كندن چاه پیدا كرده اند، گرفته تا برایشان بفروشد.
سرهنگ اژدری افزود: با هماهنگی‌های قضایی تلاش برای دستگیری افرادی كه در این موضوع دست داشته اند در دستور كار پلیس قرار گرفته است.
وی گفت: از كارشناسان میراث فرهنگی نیز دعوت شد كه پس از بازدید از اموال كشف شده، اعلام كردند كه كلیه اموال عتیقه بوده و ظروف فلزی و سفالی مربوط به دوره آهن یعنی 1250 سال قبل از میلاد ،سكه ها مربوط به دوره ساسانی و دوره اسلامی و دستبندها و تیغه‌ها همگی مفرغی و قدیمی هستند.
سرهنگ اژدری بیان كرد: متهم به همراه پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اعزام و سپس روانه زندان شد و اموال كشف شده نیز برای بررسی بیشتر به اداره میراث فرهنگی شهرستان انتقال یافت.
علی آبادكتول در 41 كیلومتری شرق گرگان مركز استان گلستان واقع است.
2077/7331/6159

سرخط اخبار فرهنگ