122 قطعه اشیاء قیمتی و تاریخی در علی آبادكتول كشف شد

گرگان - ایرنا - فرمانده انتظامی شهرستان علی آبادكتول اعلام كرد: 122 قطعه شی قیمتی و تاریخی از جمله ظروف فلزی و سفالی مربوط به 1250 سال قبل از میلاد، از یك قاچاقچی اشیاء عتیقه كشف شد.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا پلیس گلستان سرهنگ علی‌اكبر اژدری گفت: پس از اطلاع مأموران كلانتری 11 این شهرستان مبنی بر این كه فردی در كار خرید و نگهداری و همچنین فروش اشیاء تاریخی و عتیقه جات فعالیت دارد، مراتب در دستور كار پلیس قرار گرفت.
وی افزود: مأموران پس از چند روز تحقیق، تعقیب و مراقبت‌های پلپسی و استفاده از منابع، موفق شدند مخفیگاه و منزل مسكونی این شخص را شناسایی كنند.
فرمانده انتظامی علی‌آبادكتول اضافه كرد: مأموران با كسب مجوز از مقام قضائی، به محل سكونت وی اعزام شده و پس از بازرسی دقیق از منزلش موفق به كشف مقادیری اشیاء قیمتی و تاریخی شدند.
وی ادامه داد: از جمله اشیاء تاریخی كشف شده ‌64 عدد سكه قدیمی، یك ظرف فلزی بزرگ، 22 حلقه فلزی انگشتری كوچك، یك جسم فلزی نوك تیز (شبیه خنجر)، 8 حلقه دستبند بزرگ و كوچك، 2 خنجر كوچك، یك كوزه سفالی، یك ظرف سفالی شبیه قوری، یك جام سفالی، یك ظرف سفالی بزرگ سبز رنگ، سه زنگوله فلزی كوچك، 7 تكه اشیاء فلزی كوچك، یك دسته هاونگ فلزی، یك میخ فلزی كوچك، یك ظرف فلزی بیضی شكل و یك خنجر بزرگ است.
فرمانده انتظامی علی آبادكتول خاطرنشان كرد: پس از دستگیری متهم و انجام تحقیقات تكمیلی، وی اعتراف كرد كه اموال را طی چندین مرحله از افرادی كه در زمان شخم زدن و كندن چاه پیدا كرده اند، گرفته تا برایشان بفروشد.
سرهنگ اژدری افزود: با هماهنگی‌های قضائی تلاش برای دستگیری افرادی كه در این موضوع دست داشته اند در دستور كار پلیس قرار گرفته است.
وی گفت: از كارشناسان میراث فرهنگی نیز دعوت شد كه پس از بازدید از اموال مكشوفه، اعلام كردند كه كلیه اموال عتیقه بوده و ظروف فلزی و سفالی مربوط به دوره آهن یعنی 1250 سال قبل از میلاد ،سكه ها مربوط به دوره ساسانی و دوره اسلامی و دستبندها و تیغه‌ها همگی مفرغی و قدیمی هستند.
سرهنگ اژدری بیان داشت: متهم به همراه پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اعزام و سپس روانه زندان شد و اموال مكشوفه نیز برای بررسی بیشتر به اداره میراث فرهنگی شهرستان انتقال یافت.
شهرستان علی آباد كتول با 132 هزار نفر جمعیت در 41 كیلومتری شرق گرگان مركز استان گلستان واقع است.
7331/6159