مانور زلزله در مدارس شهرستان دماوند برگزار شد

تهران –ايرنا - همزمان با برگزاري هفدهمين مانور سراسري زلزله و ايمني مدارس كشور، مدارس و دانش آموزان شهرستان دماوند نيز شاهد برگزاري گسترده مانور زلزله و حوادث غيرمترقبه بودند.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا، اين مانور به منظور آمادگي يگان ها و نيروهاي آتش نشان، امدادرسان و اورژانس در مواجه با حوادث غير مترقبه و احتمالي بويژه زلزله و حوادث و بلاياي طبيعي در مدارس شهرستان دماوند و به طور نمادين در هنرستان دكتر حسابي و دبيرستان خبازي برگزار شد.
در اين مانور دانش آموزان دماوند در مقابله با حوادث احتمالي كه شهرستان را تهديد مي كند، خود را آماده كردند.
همچنين در اين مانور نحوه پناه گيري و خروج صحيح از سوي امدادگران هلال احمر شهرستان دماوند و ديگر نهادهاي امدادي به دانش آموزان مدارس آموزش داده شد.
مسئول ستاد بحران فرمانداري شهرستان دماوند در حاشيه اين مانور گفت: اين مانور پس از به صدا درآمدن زنگ مانور برگزار شد و دانش آموزان به عنوان نيروهاي امدادي به كمك دوستان و همكلاسي هاي آسيب ديده خود شتافتند.
جعفر نورمحمدي با بيان اينكه در اين مانور تمام اعضاي ستاد بحران با آمادگي كامل در محل حضور داشتند، تصريح كرد: هماهنگي اداره آموزش و پرورش با نهادهايي مانند هلال احمر، آتش نشاني و اورژانس از ديگر اهداف اين مانور است.
وي مديريت بحران را شامل 22 نهاد و در راس آنها هلال احمر، آتش نشاني، اورژانس، شهرداري و.... عنوان كرد و افزود: علاوه بر نيروهاي امداد و نجات كه بايد در آمادگي كامل بسر ببرند همگان بايد در خانواده دوره هاي آموزش هاي اوليه امداد و نجات را بگذرانند تا در مواقع بحراني بتوانند خدمات رساني به همنوع را داشته باشند.
وي گفت: هم اينك آموزش هاي لازم جهت مقابله با بحران هاي احتمالي در حد تكميلي و تخصصي بين نيروهاي ستاد بحران صورت گرفته كه تلاش داريم در آينده نزديك در حد استاندارد بين المللي عمل نماييم.
در ادامه محمدرضا مشهدي عباسي رييس آموزش و پرورش دماوند نيز در اين مراسم گفت: اينگونه مانورها علاوه بر آشنايي دانش آموزان با حوادث اينچنيني، موجب كاهش اضطراب، ارتقاي توانمندي دانش‌آموزان، مقاوم‌سازي در راستاي كاهش تلفات و انجام اقدامات صحيح در زمان بروز حوادث مي شود.
اين مقام مسئول با بيان اينكه فرهنگ خود امدادگر را بايد از مدارس آغاز كرد، افزود: دانش آموزان با برگزاري اين مانور نه فقط با مراحل امنيتي و امدادي آشنا مي شوند، بلكه مي توانند خانواده هاي خود را نيز آگاه سازند.
تهرام/7246//1348