آثار اختلاف بین مسلمانان حضور گروههای تكفیری و ویرانی های ایجاد شده در كشورهای اسلامی است

زاهدان- ایرنا- نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان و كرمان گفت: آثار اختلاف بین مسلمانان و نیز ورود گروه های تكفیری را می توان در ویرانی های ایجاد شده در كشور های عراق، سوریه، افغانستان و یمن به وضوح مشاهده كرد.

به گزارش ایرنا آیت الله عباسعلی سلیمانی روز یكشنبه در بیست و سومین سمینار سراسری ائمه جمعه اهل سنت جنوب شرق كشور در زاهدان اظهار داشت: لزوم وحدت در جوامع اسلامی مسئولیت عالمان دینی را چند برابر می كند.
عضو خبرگان رهبری ادامه داد: با توجه به اعتماد و احترام علما و ائمه جمعه در جامعه، این افراد می توانند جامعه را به سوی سعادت یا مصیبت سوق دهند.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان و كرمان بیان كرد: با توجه به ثابت بودن فقه اسلام و متغیر بودن نیازهای جامعه بر اساس پیشرفت های علمی، علما و روحانیون به عنوان حلقه وصل این دو مولفه عمل می كنند.
امام جمعه زاهدان افزود: قوانین دین مبین اسلام پس از رحلت پیامبر بزرگوار اسلام (ص) تا همیشه ثابت است اما نیاز های جامعه در هر دورانی فرق می كند بنابراین علما و روحانیون باید برای پاسخگویی به نیاز های نوین از طریق اسلام اقدام كنند.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: علمای دینی علم را در اختیار دارند كه در كنار ایمان از هر سلاح دیگری قدرتمندتر است.
امام جمعه زاهدان تصریح كرد: نقش علما از قدیم در جامعه برجسته بوده است به طوری كه در گذشته با وساطت علما در هر جامعه بسیاری از مشكلات حل و به مراجع قضایی ارجاء داده نمی شد.
آیت الله سلیمانی خاطر نشان كرد: عالمان با استفاده از قرآن و بهره گیری از سیره رسول اكرم (ص) می توانند مردم را به بهترین شكل از مسایل مختلف آگاه كنند.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان افزود: عالمان باید به این نكته توجه داشته باشند كه قرآن كریم تمام مسلمانان را به وحدت دعوت كرده و درصورتی كه بین مسلمانان اختلاف ایجاد شود ضرر آن متوجه امت اسلام می شود و تنها دشمنان اسلام از این موضوع خوشحال می شوند.
در پایان این سمینار بیانیه ای مشترك از سوی ائمه جمعه جنوب شرق كشور قرائت شد كه در بخشی از آن آمده است: در شرایط كنونی كه امت اسلام باید جایگاه شایسته خود را در عرصه بین الملل بیابند، متاسفانه جهان اسلام یكی از تلخ ترین دوره های خود را می گذراند كه جریان های افراطی و تكفیری با اقدامات خود موجب مشوش كردن چهره اسلام، تفرقه بین مسلمانان و تقویت جبهه دشمن شده اند.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در چنین شرایطی، با ایمان به جامعیت دین اسلام به عنوان رسالتی جهانی، جاودانی و تمدن ساز، اقتضا می كند علما بزرگ دین ضمن افشای ماهیت این جریان و تبیین انحراف های آنان، معارف و آموزه های اصیل دین را به جهانیان معرفی كنند.
در بخش انتهایی بیانیه افزوده است: ما امامان جمعه با تجدید میثاق با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی و بیعت دوباره با مقام معظم رهبری در سنگر خطیر امامت جمعه حافظ ارزش های نظام مقدس اسلامی بوده و تا پای جان مدافع و پاسدار خون شهیدان و اسلام عزیز می باشیم.
7311 / 6081