میادین نفت و گاز بخش خشكی كشور به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی شد

تهران-ایرنا- مهمترین پروژه های مربوط به میادین نفت و گاز خشكی كشور در همایش بین المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی ایران به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی شدند.

به گزارش ایرنا، در نشست تخصصی بعدازظهر امروز(یكشنبه) «معرفی طرح های نفتی خشكی ایران» در محل اجلاس سران، نمایندگان شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب، شركت نفت و گاز اروندان، شركت مهندسی و توسعه نفت و شركت نفت مناطق مركزی ایران به معرفی طرح های خود پرداختند.

** معرفی ١٢ مخزن نفتی و گازی شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب
حمید دریس مدیر فنی شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب در نشست تخصصی امروز، ١٢ مخزن نفتی و گازی شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب شامل سه مخزن نفتی و ٩ مخزن گازی را به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی كرد.
وی با معرفی سه مخزن نفتی بنگستان اهواز، بنگستان منصوری و بنگستان آب تیمور، گفت: مخزن بنگستان میدان اهواز در زیر شهر اهواز قرار گرفته كه مشكلاتی را برای محل های حفاری ایجاد كرده است.
مدیر فنی شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب اضافه كرد: شركت هایی كه تمایل به سرمایه گذاری در این مخزن دارند باید این مشكلات را در نظر بگیرند و حركت به سمت حفاری افقی را در برنامه خود قرار دهند.
دریس ادامه داد: نفت درجای این مخزن ٣٧ میلیارد بشكه است كه تا امروز 1.2 میلیارد بشكه آن تولید شده و در مجموع ذخایر قابل استحصال این مخزن حدود چهار میلیارد بشكه است.
وی گفت: مخزن بنگستان میدان منصوری نیز دارای یك واحد بهره برداری با ظرفیت اسمی ٧٥ هزار بشكه در روز، یك واحد نمكزدایی با ظرفیت اسمی ٣٥ هزار بشكه در روز و یك واحد تقویت فشار گاز با ظرفیت اسمی ٣٠ میلیون فوت مكعب در روز است.
دریس با بیان اینكه نفت درجای این مخزن نیز ١٥ میلیارد بشكه است و هم اكنون روزانه ٦٠ هزار بشكه نفت از این مخزن تولید می شود، تصریح كرد: در مجموع تاكنون ٣٤٧ میلیون بشكه نفت از مخزن بنگستان منصوری تولید شده و پتانسیل افزایش روزانه این مخزن تا ٧٩ هزار بشكه وجود دارد.
وی اضافه كرد: تولید فعلی مخزن بنگستان میدان آب تیمور ٦٠ هزار بشكه در روز است و مطالعات انجام شده در این مخزن نشان می دهد كه امكان افزایش تولید تا ٩٥ هزار بشكه در روز وجود دارد.
مدیر فنی شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب، نفت درجای این مخزن را نیز ١٥ میلیارد بشكه بیان كرد و افزود: تاكنون ٣١٥ میلیون بشكه از مخزن بنگستان آب تیمور نفت تولید شده است.
وی در ادامه با معرفی 9 میدان گازی این شركت، گفت: این مخازن شامل مخزن بنگستان میدان كارون،بی بی حكیمه خامی، كرنج خامی، كوه آسماری ژوراسیك، قلعه نار بنگستان، اهواز خامی، پازنان خامی، بینك خامی و مخزن سورمه است.
مدیر فنی شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب افزود: ذخایر گاز درجای این مخازن به جز مخزن بنگستان كارون، حدود ١٣ تریلیون فوت معكب گاز است كه از این هشت مخزن امكان تولید ٧١٠ میلیون فوت مكعب گاز در روز و ٧٤ هزار بشكه میعانات گازی در روز وجود دارد.

** رونمایی از١٤ میدان نفتی و گازی مناطق مركزی ایران
سید صالح هندی، مدیر برنامه ریزی شركت نفت مناطق مركزی ایران نیز با رونمایی از ١٤ میدان نفتی و گازی مناطق مركزی ایران، گفت: ٩ میدان نفتی و پنج میدان گازی و یك بسته میدان گازی در غرب كشور به همراه پروژه پایین دستی توسعه پالایشگاه ایلام در قالب قراردادهای IPC(مدل جدید قراردادهای نفتی ایران) به سرمایه گذاران خارجی معرفی می شود.
وی با بیان اینكه حوزه عملیات شركت نفت مناطق مركزی ٧٥ درصد از كل كشور است، افزود: بیش از ٤٠ درصد تولید گاز كشور توسط شركت نفت مناطق مركزی تولید می شود .
مدیر برنامه ریزی شركت نفت مناطق مركزی ایران ادامه داد: ٩ میدان نفتی شامل میدان های نفتی آبان، پایدار، پایدار غرب، دانان، چشمه خوش، دالپری، سومار، نفتشهر و دهلران هستند كه از میان آنها چهار میدان پایدار غرب، نفتشهر، آبان و دهلران با كشور عراق مشترك است.
هندی با بیان اینكه همه میدان های نفتی به نوعی توسعه یافته اند، افزود: هم اكنون این میدانها روزانه 100 هزار بشكه نفت تولید می كنند اما ظرفیت تولید آنها ١٧٠ تا ٢٠٠ هزار بشكه قابل افزایش است.
وی اظهار داشت: پنج میدان گازی این شركت نیز شامل میدان های سفید زاخور، دی، فاز دو آغار، سفید باغون و هالگان است كه هم اكنون تنها از میدان آغار گاز تولید می شود.
مدیر برنامه ریزی شركت نفت مناطق مركزی ایران خاطرنشان كرد: پیش بینی شده است كه با طرح توسعه این پنج میدان، 2هزار میلیون فوت مكعب گاز و ٢٧ هزار بشكه میعانات گازی در روز تولید شود.

** معرفی ٦ میدان نفت و گاز اروندان
رضا نوشادی، سرپرست مهندسی و ساختمان شركت نفت وگاز اروندان با معرفی میادین این شركت گفت: 6 میدان سوسنگرد، جفیر، سپهر، بندكرخه اروند و سهراب را در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی به سرمایه گذاران خارجی و داخلی ارائه می شود.
وی با بیان اینكه پیش بینی شده است تولید نفت این شركت در سال ١٤٠٤ به یك میلیون و ٤٠٠ هزار بشكه در روز برسد، اضافه كرد: در سال های آینده این شركت به بزرگترین تولید كننده نفت ایران تبدیل خواهد شد.
سرپرست مهندسی و ساختمان شركت نفت وگاز اروندان به میدان سوسنگرد كه قرار است در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی به سرمایه گذاران ارائه شود اشاره كرد و گفت: این میدان در فاصله ٤٥ كیلومتری شمال شرقی اهواز قرار دارد و هم اكنون یك چاه اكتشافی و دو چاه ارزیابی در این میدان حفاری شده است.
نوشادی با بیان اینكه مطالعات نشان می دهد تولید این میدان در فاز نخست ٣٠ هزار بشكه در روز است، اظهار داشت: میدان جفیر كه واحد فرآورش ١٦٥ هزار بشكه ای در آن احداث شده نیز در قالب این بسته معرفی می شود.

** معرفی طرح های توسعه غرب كارون
«كرامت بهبهانی» مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی نیز در نشست تخصصی «معرفی طرح های نفتی خشكی ایران» با معرفی سه طرح توسعه میادین آزادگان جنوبی، فاز سه دارخوین و چنگوله، گفت: توسعه میدان چنگوله هنوز آغاز نشده است.
مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی با بیان اینكه تولید ٣٢٠ هزار بشكه در روز در فاز یكم توسعه میدان آزادگان جنوبی هدفگذاری شده است، افزود: قرار است كه سقف تولید این میدان در فاز دوم به ٦٠٠ هزار بشكه در روز افزایش یابد.
بهبهانی با بیان اینكه مساحت این میدان حدود ٢٠٠ كیلومتر مربع است، گفت: نفت درجای این میدان 2.6 میلیارد بشكه است.
وی ادامه داد: از سال ٢٠٠٨ تاكنون روزانه حدود ٥٠ هزار بشكه نفت از میدان آزادگان جنوبی تولید می شود و تاكنون عملیات لرزه نگاری سه بعدی میدان آزادگان جنوبی انجام شده است.
بهبهانی اضافه كرد: نفت درجای میدان آزادگان جنوبی حدود 25.6 میلیارد بشكه نفت تخمین زده می شود و با توجه به اینكه تولید این میدان از سال ٢٠٠٨ آغاز شده است، ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری در این میدان و فزایش تولید وجود دارد.
بهبهانی در ادامه به معرفی طرح توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین پرداخت و گفت: هم اكنون ١٦٠ هزار بشكه در روز نفت از این میدان تولید می شود.
مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی افزود: طبق برنامه، امكان تولید روزانه ٦٠ هزار بشكه از میدان دارخوین در فاز سوم توسعه وجود دارد.
بهبهانی درباره طرح توسعه میدان چنگوله نیز اظهار داشت: میدان چنگوله در سال ١٩٩٩ كشف شده و تاكنون توسعه نیافته است.
وی اظهار داشت: وسعت این میدان ٢٥٠ كیلومتر مربع و نفت درجای میدان را 2.4 میلیارد بشكه نفت و قرار است تولید این میدان در ابتدا به ١٥ هزار بشكه و در نهایت به روزانه ٥٠ هزار بشكه افزایش یابد.
به گزارش ایرنا، همایش بین المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی ایران از صبح دیروز با حضور نمایندگان 137 شركت بین المللی از كشورهای مختلف در سالن اجلاس سران كار خود را آغاز كرد.
این همایش با استقبال شركت های بین المللی فعال در صنعت نفت ایران و جهان مواجه شده به طوری كه شركت های معتبر نفتی، برای اطلاع از مفاد این مدل جدید قرارداد، نمایندگانی را روانه تهران كرده اند.
كارشناسان در نشست تخصصی عصر دیروز(شنبه) كه با عنوان «معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی از منظر حقوقی و قراردادی» برگزار شد، بخش هایی از جزئیات مدل جدید قراردادهای نفتی ایران(IPC) را برای نمایندگان داخلی و خارجی شركت های نفتی تشریح كردند.
اقتصام(5)**2022** 2023