برگزيدگان مسابقات بازي هاي رايانه اي جام خليج فارس معرفي شدند

تهران- ايرنا- رييس مركز فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از معرفي برگزيدگان دومين مسابقات بازي هاي رايانه اي جام خليج فارس خبرداد.

سيد مرتضي موسويان روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا با بيان اينكه برگزيدگان دومين دوره مسابقات بازي هاي رايانه اي جام خليج فارس در سراسر كشور معرفي شدند، افزود: اين دوره مسابقات توسط مجتمع هاي فرهنگي ديجيتال در سراسر كشور برگزار شد و مرحله پاياني نيز در رشته هاي مختلف در آبان ماه ادامه يافت.
مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، هدف از برگزاري اين مسابقات را حضور بازيهاي ايراني و خارجي با موضوع خليج فارس عنوان كرد و گفت: براين باوريم كه اين بازي ها باعث ايجاد زمينه سالم براي افراد علاقه مند مي شود.
موسويان ادامه داد: ثبت نام اين مسابقات به صورت آنلاين از طريق سايت www. Iran. Pcd.com و نيز پورتال مجتمع هاي فرهنگي ديجيتال سراسر كشور، بنياد ملي بازي هاي رايانه اي و وزارت ورزش و جوانان انجام شد.

** رضايت كارشناسان خارجي از بازي هاي رايانه اي ايراني
رئيس مركز رسانه هاي ديجيتال وزارت ارشاد همچنين به حضور چندين بازي در اين دوره مسابقات اشاره كرد و گفت: حضور بازي هاي ايراني فاخر در اين دوره پررنگ تر از گذشته بوده است.
وي دو بازي ارتش هاي فرازميني و شليك هاي آتشين (فايرشاتس) را از جمله بازي هاي ايراني فاخر حاضر در اين دوره مسابقات عنوان كرد.
به گفته موسويان، ارتش هاي فرازميني يك بازي كاملا ايراني است كه شركت راسپينا از اواسط سال 1390 توليد آن را آغاز كرده و بخش آنلاين اين بازي نيز اكنون آماده ورود به بازار است.
وي افزود: سبك بازي تيراندازي اول شخص است و داراي دو بخش تك نفره و چند نفره بوده كه بخش چند نفره هم به صورت شبكه محلي و هم به صورت آنلاين قابل بازي خواهد بود.
به گفته وي، ارتش هاي فرازميني در فرآيند ساخت با حضور در رويدادهاي مختلف بين المللي توانسته نظر بازي بازان، منتقدان و كارشناسان را به خود جلب كند تا آنجا كه به عنوان بهترين بازي مستقل عرضه شده سال 2013 جهان از سوي كاربران سايت معتبر IndieDB انتخاب شده است.
موسويان اظهار داشت: مرحله مقدماتي دومين دوره اين مسابقات از آبان ماه سال جاري بصورت آنلاين و حضوري در ٧ رشته بازي در بيش از ٤٠ بازي سرا در سراسر كشور برگزار شد و ٤٥٠ نفر بعنوان نفرات برتر به مسابقات فينال راه يافتند.
دبير اين دوره از مسابقات بازي هاي رايانه اي جام خليج فارس نيز گفت: پس از برگزاري كارگروه هاي اجرايي در تابستان سال جاري مقرر گرديد بازيهاي فيفا و پس در دو پلت فرم كنسول و پي سي ، و بازيهاي كانتر و دوتا٢ بصورت گروهي و انفرادي و بازيهاي ايراني گلدن كاپ و ارتش هاي فرازميني در اين دوره از مسابقات حضور داشته باشند.
جواد موحد ادامه داد: به مدد تلاش تيم اجرايي در اين دوره همانند سال گذشته بازيهاي خارجي تحت قوانين داخلي ويرايش شده و بصورت آنلاين در اپراتور بازي خليج فارس برگزار شد و همچنين به منظور پوشش و حمايت از توليد كنندگان داخلي دو عنوان بازي نيز براي رقايت ميان مشاركت كنندگان انتخاب شده است.
دبير بازي هاي رايانه اي جام خليج فارس در ادامه گفت: با توجه به برنامه ريزيهاي صورت گرفته در نظر داريم اين مسابقات بر اساس تقويم مشخص در طول سال برگزار كنيم.

** معرفي برگزيدگان
همزمان با اختتاميه دومين دوره جشنواره مسابقات بازي هاي رايانه اي جام خليج فارس برگزيدگان اين رويداد هنري معرفي شدند.
در اين مسابقات در رشته ' FIFA براي PC'، نويد برهاني از بوشهر، خشايار صفوي از اصفهان پوريا گلستاني از تهران، منصور بوتكلي از گيلان نفرات اول تا چهارم شدند.
همچنين بر اساس آراي هيات داوران، نويد برهاني از بوشهر، سيد فتاح پروانه از گيلان، پدرام تپرنگ از البرز، هادي ديناروند از لرستان عناوين اول تا چهارم رشته 'FIFA براي Xbox' را به خود اختصاص دادند.
محمد كمالي قاليباف از مشهد ، سينا احمدي از تهران ، حسين پاچاني از تهران و مجتبي قشقايي از تهران در رشته' PES براي Xbox ' و در رشته ' PES براي PC' نيز محمد كمالي قاليباف از مشهد ، مجيد رضايي از قم، امير حسين احمدي از تهران و سينا احمدي از تهران به ترتيب اول تا چهارم شدند.
در رشته ' گلدن كاپ' ابوالفضل فلاحي از كرمان ، امير بازغي از گيلان، ميثم بهشتي از مازندران و محمود جليلوند از البرز به ترتيب اول تا چهارم شدند.
همچنين علي نكويي از اصفهان، امين اميدي نژاد از تهران، عرفان جمشيدي از خوي و رضا گوهري از خراسان شمالي در رشته' DOTA 2 انفرادي ' و در رشته 'ارتش هاي فرازميني' مهدي كشاورزيان از تهران، ميكائيل مختاري از خراسان جنوبي، مهدي تقوي از خراسان جنوبي و عليرضا طبسي از قم عناوين اول تا چهارم را به خود اختصاص دادند.
جشنواره و مسابقات رده بندي و فينال دومين دوره جام بزرگ بازي هاي رايانه اي خليج فارس با حضور سيدمرتضي موسويان؛ رييس مركز فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال وزارت ارشاد، حسن كريمي قدوسي؛ رييس بنياد ملي بازيهاي رايانه اي در مجتمع فرهنگي ورزشي آرش ميراسماعيلي تهران به كار خود پايان داد.
فراهنگ**1355**1569