سفیر تركیه : روابط با جمهوری اسلامی ایران دیرینه و مستحكم است

مشهد - ایرنا - سفیر تركیه در جمهوری اسلامی ایران با بیان اینكه جایگاه ایران و تركیه در منطقه تعیین كننده است ، گفت : روابط تركیه دیرینه و مستحكم و بر مبنای احترام متقابل است.

رضا حاكان تكین روز یكشنبه در دیدار با استاندار خراسان رضوی در مشهد افزود : تركیه جمهوری اسلامی را شریك تجاری خود می داند و همواره در شرایط تحریم علی رغم محدودیت های بین المللی در كنار ایران بوده است.
به گزارش ایرنا به نقل از استانداری خرسان رضوی، وی با بیان اینكه برای بهبود و استحكام روابط تركیه با ایران از هیچ كشوری اجازه نخواسته ایم اظهار كرد : حجم روابط بین دو كشور سال گذشته 14 میلیارد دلار بود كه این رقم امسال با هدف گذاری از سوی روسای جمهور دو كشور باید به 30 میلیارد دلار ارتقا یابد و در این میان خراسان رضوی نیز باید سهم و نقش خود را ایفا كند.
سفیر جمهوری تركیه در ایران، خراسان رضوی را استانی با ظرفیت های قابل توجه ارزیابی و تصریح كرد: تركیه بنا دارد با راه اندازی سركنسولگری در مشهد ، كم توجهی خود به این منطقه را جبران كند.
استاندار خراسان رضوی نیز در این دیدار با اشاره به اهتمام روسای جمهور دو كشور برای گسترش و تحكیم روابط گفت : باید به عنوان كارگزاران دو كشور از این فرصت نهایت استفاده را داشته باشیم.
علیرضا رشیدیان ، نقش دیپلمات ها و نمایندگی های سیاسی در توسعه روابط را بسیار مهم ارزیابی و ابراز امیدواری كرد : با افتتاح رسمی سركنسولگری تركیه در مشهد ، شاهد ارتقای مناسبات خراسان رضوی و تركیه باشیم.
وی با اشاره به مشتركات تاریخی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دو كشور تصریح كرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تركیه همواره بر اساس احترام متقابل و منافع مشترك استوار بوده است.
وی با بیان اینكه ظرفیت های صنعتی، معدنی، گردشگری و خدماتی در خراسان رضوی منحصر به فرد است ، گفت : این مزیت ها زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری های مشترك فراهم كرده و این استان از توسعه مناسبات با كشور تركیه استقبال می كند.
وی خواستار افزایش مبادله هیات های تجاری بخش خصوصی بین خراسان رضوی و تركیه، برگزاری نمایشگاه های تخصصی و تقویت ارتباط اتاق بازرگانی استان خراسان رضوی با اتاق تركیه شد.
رشیدیان از آمادگی برای معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری این استان به تجار تركیه و حضور سرمایه گذاران خراسان رضوی در آن كشور برای اجرای پروژه ها و طرح های مختلف خبر داد.
وی با اشاره به ظرفیت های ترانزیتی استان و قرار گرفتن در آن در شاهراه كریدورهای بین المللی، گفت: وجود دو منطقه ویژه اقتصادی سرخس و دوغارون زمینه را برای تولید مشترك محصولات صادرات محور برای كشورهای آسیای میانه و خلیج فارس فراهم آورده است.
وی گفت : با توجه به تردد كامیون های ترانزیت عبوری از مرز تركمنستان و حجم سنگین ترافیك در مرز با این كشور كه بخشی از آن ها مربوط به تركیه می باشد،موضوع تسهیل این فرآیند، به عنوان محوری مشترك از سوی جمهوری اسلامی ایران و تركیه باید دنبال شود.
رشیدیان از وجود بارگاه منور رضوی در مشهد به عنوان عظیم ترین ظرفیت فرهنگی كشور یاد كرد و گفت : به وجود مرقد مطهر رضوی ، خراسان رضوی سالانه میزبان 25 میلیون زائر داخلی و دو میلیون زائر خارجی است.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به انتخاب مشهد در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگ جهان اسلام، افزود: باید از این فرصت برای ارائه ظرفیت ها و توانمندی های تاریخ و فرهنگ اسلام، استفاده كنیم.
وی بر توسعه هر چه بیشتر مناسبات فرهنگی بین دو كشور و استان تاكید كرد و گفت: هرچه ارتباط ملت های مسلمان با یكدیگر گسترش یابد ، اتحاد و انسجام بیشتری در میان امت اسلامی شكل می گیرد.
رشیدیان با اشاره به اتفاقات اخیر در تركیه و تنش حاصل بین سوریه و روسیه با این كشور گفت: به طور قطع منافع ملت ها در حسن همجواری و احترام متقابل است.
استاندار خراسان رضوی ابرازر امیدواری كرد: با تحقق این مهم شاهد برچیده شدن جنگ و خونریزی در كشورهای اسلامی شده و مسلمانان در كمال آرامش و برادری با یكدیگر زندگی كنند.
افزایش پروازها بین مشهد مقدس و كشور تركیه، همكاری در زمینه های گردشگری و تردد زائران، تبادل هیات های علمی و دانشجویان بین دوكشور از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.
1906/1211