عالمان ديني به عنوان مراجع پاسخگويي به مردم مسئول حفظ امنيت هستند

زاهدان- ايرنا- فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان گفت: عالمان ديني با توجه به اعتماد مردم به آنان و وظيفه خطيرشان در پاسخگويي به سوالات جامعه، نقش مهمي در برقراري امنيت بر عهده دارند.

به گزارش ايرنا سردار حسين رحيمي روز يكشنبه در بيست و سومين سمينار سراسري ائمه جمعه اهل سنت جنوب شرق كشور در زاهدان اظهار داشت: يكي از مولفه هاي مهم هر جامعه ايجاد امنيت به منظور دستيابي به رشد و توسعه است.
وي بيان كرد: برقراري امنيت در اختيار حوزه حاكميت هر جامعه است و نيروي انتظامي در درون خاك ايران اسلامي اين وظيفه را از طرف حاكميت برعهده دارد.
وي ادامه داد: گرچه بسياري از امور را مي توان به بخش هاي خصوصي سپرد اما مساله امنيت به هيچ وجه قابل واگذاري به فرد يا سازمان خصوصي نيست و تنها حاكميت موظف به برقراري امنيت در جامعه است.
وي افزود: همانطور كه دولت در قبال مردم وظايفي را بر عهده دارد، مردم نيز در مقابل حاكميت موظف به انجام برخي وظايف از جمله مشاركت در تامين امنيت جامعه هستند.
فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان تصريح كرد: مسئوليت ائمه جمعه در آگاهي سياسي و اجتماعي جامعه بسيار مهم است و اين قشر بايد همواره در مسير روشنگري مردم حركت كنند.
رحيمي با اشاره به همكاري مردم با نيروي انتظامي خاطر نشان كرد: حدود هزار و 200 خودرو و دو هزار و 400 دستگاه موتورسيكلت مسروقه از ابتداي امسال تا كنون در استان كشف و به صاحبان واقعي آنها تحويل داده شده است.
وي اظهار داشت: نيروي انتظامي در سالجاري بيش از 64 تن مواد مخدر را كشف و ضبط كرده كه در صورت ورود اين مواد به جامعه فجايع مختلفي گريبانگير مردم به ويژه قشر جوان مي شد.
وي افزود: همچنين در اين مدت بيش از سه ميليون ليتر مواد پيش ساز كه به منظور تبديل ترياك به مواد مخدر مصنوعي و صنعتي استفاده مي شود، در استان كشف و ضبط شده است.
وي با محكوم كردن لفظ مخبر ادامه داد: در تمام جوامع دنيا مردم جامعه با نيروهاي پليس همكاري دارند و اين امر موجب برقراري ثبات و امنيت در كشورها مي شود.
فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان تصريح كرد: بر اساس ارزيابي شوراي امنيت كشور، ضريب امنيت استان در سالجاري نسبت به تمام سال هاي پس از انقلاب رشد چشمگيري داشته است.
سردار رحيمي با اشاره به ظرفيت هاي طبيعي و جغرافيايي مطلوب سيستان و بلوچستان گفت: در صورتي كه امنيت قابل قبول در استان برقرار نباشد هيچ سرمايه گذاري حاضر به فعاليت در اين منطقه نخواهد بود.
وي ادامه داد: با توجه به اينكه سيستان و بلوچستان جوانترين استان كشور از لحاظ ميانگين سني محسوب مي شود، در صورتي كه سرمايه گذاران به فعاليت در استان تمايل نداشته باشند بيشترين آسيب به اين قشر وارد خواهد شد.
وي اظهار داشت: تا زماني كه تمام افراد پايبند قانون نباشند و قانون گريزي در استان افزايش يابد نمي توان انتظار رشد و آباداني را در ابعاد مختلف داشت.
بيست و سومين سمينار سراسري ائمه جمعه اهل سنت كرمان و سيستان و بلوچستان با حضور علما و روحانيون اهل سنت، نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه زاهدان و برخي مسئولان در سرسراي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور اهل سنت استان در زاهدان برگزار شد.
7311/3042/6081