۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۰۱
کد خبر: 81858623
۰ نفر
اربعین در یونسكو ثبت می شود

تهران - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت ملی و جهانی مراسم اربعین حسینی بطور مشترك با كشور عراق،به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار معنوی یونسكو خبرداد.

به گزارش روز یكشنبه گروه فرهنگی ایرنا، مسعود سلطانی فر افزود: اربعین به عنوان بزرگترین تجمع مسلمانان در كربلای معلی و یكی از مكان های زیارتی مهم جهان كه به لحاظ معنوی، مسیر های زیارتی و پیاده روی، سابقه طولانی، آیین و مراسم های ویژه با خاطرات مربوطه در طول تاریخ اهمیت و ارزش ویژه و بی‌بدیلی پیدا كرده است.
وی ادامه داد: این شور ، شوق و معرفت حسینی در تجمع میلیونی امروز تبدیل به یك رزمایش با عظمت برای پیروان و علاقه مندان اباعبدالله الحسین علیه السلام در میان مسلمانان و همه افراد آزادیخواه جهان شده است و آیین و مراسم با عظمت آن یك رویداد بی‌نظیر و معنوی جهانی را رقم زده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح كرد: با توجه به سفارش امامان معصوم(ع) و اهمیت زیارت اربعین حسینی در ایران و عراق از دیر باز رسم است كه هیات ها، دسته ها، كاروان ها و افراد علاوه بر عبور از مسیرهای مختلف در روز اربعین فاصله 83 كیلومتری نجف تا كربلا را راهپیمایی كنند ، البته نقش مسلمانان عراقی در پذیرایی از زایران و مومنان ایرانی در مسیر راه كه رفتاری مخلصانه و ایثارگرانه و بركت آور است را در ساختار این مراسم و خاطره احیای این سنت مهم را نباید نادیده گرفت.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: پرونده میراث معنوی(ناملموس) این مراسم و مسیر زیارتی در سطح ملی و جهانی به طور مشترك با كشور عراق، شامل تمامی راهها و محورهای زیارت در مسیر خسروی، مهران، چذابه و شلمچه و استان های مرزی به همراه تمام آیین های و مراسم های مربوطه و تمام اتفاقات معنوی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده خواهد شد.
سلطانی فر افزود: این میراث معنوی با عظمت كه به لحاظ معنی و مفهوم و به لحاظ آیینی، با اشتیاق و شور روزافزون ، یكی از بی نظیرترین میراث معنوی زنده بشری را رقم زده است. حفظ این میراث ارزشمند در جنبه های مختلف به ویژه به لحاظ سنت های فرهنگی و دینی و اهمیت ملی و جهانی آن در قالب پرونده ای جامع و مصور ابتدا در سطح ملی و سپس با كمك كشور عراق بصورت مشترك در سطح جهانی برای ثبت در یونسكو ارایه خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی،معاون رییس جمهوری یادآور شد: ثبت ملی و جهانی این میراث معنوی با هدف حفظ و حراست از این ارزش های معنوی و انتقال آن به نسل های آینده به طور ویژه پیگیری و انجام می‌شود.
فراهنگ**3079**1569