دستگاه نشاكار سبزي و صيفي در نمايشگاه كشاورزي اصفهان رونمايي شد

اصفهان- ايرنا- دستگاه نشاكار انواع سبزي و صيفي كه توسط فناوران شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان طراحي و ساخته شده است در چهاردهمين نمايشگاه بين المللي صنعت كشاورزي اصفهان رونمايي شد.

به گزارش ايرنا، روابط عمومي شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان روز يكشنبه اعلام كرد: طراحان شركت دانش بنيان الماس صنعت فرنيا، مستقر در اين شهرك موفق به طراحي و ساخت دستگاه نشاكار انواع سبزي و صيفي شدند كه با نوع كشت، زمين و شرايط كشاورزي ايران بومي‌سازي شده است.
اين دستگاه به دليل نوع كاشت منحصر بفرد خود قادر به كشت نشا انواع سبزي و صيفي از قبيل گوجه، فلفل، كاهو، خيار، كلم، هندانه، خربزه و نيز چغندر قند است.
كاهش دو تا چهار نوبت آبياري در هر كشت، كاهش چشمگير هزينه هاي كارگري، امكان عرضه زودتر محصول به مدت 20 تا 50 روز، قابليت كاشت سه هزار تا چهار هزار نشا در هر ساعت به ازاي هر كارنده، عدم آسيب به نشاهاي حساس مانند هندوانه و خربزه، قابليت تنظيم فاصله كاشت نشاها از 15 تا 90 سانتيمتر، قابليت كاشت نشاها در فاصله رديف هاي از 30 سانتي متر به بالا از مزيت هاي اين دستگاه است.
سرپرست مراكز رشد فناوري شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان روز يكشنبه در اين باره به ايرنا گفت: دستگاه نشاكار انواع سبزي و صيفي داراي تاييديه سازمان جهاد كشاورزي اصفهان و مراحل ثبت اختراع آن در حال انجام است.
سپهر اسديان افزود: اين دستگاه همزمان با افتتاحيه چهاردهمين نمايشگاه صنعت كشاورزي اصفهان رونمايي شد.
وي با بيان اينكه هزينه اين دستگاه، نصف نمونه هاي مشابه خارجي است اظهار كرد: كاهش مصرف ميزان آب از مهمترين مزاياي اين دستگاه است.
چهاردهمين نمايشگاه بين المللي صنعت كشاورزي اصفهان(ماشين آلات، ادوات و تجهيزات وابسته) از هفتم تا دهم آذر امسال با 94 مشاركت كننده از استان هاي اصفهان، تهران، خراسان رضوي، فارس، قم، گلستان، مازندران، همدان و يزد و همچنين مشاركت كنندگاني از كشورهاي ايتاليا و چين در 9 هزار مترمربع فضاي نمايشگاهي برپاست.
ت/3011/ 6022