فعالیت بورس ارز با معاملات آتی شروع می شود/موافقت سیف با راه اندازی

تهران- ایرنا- عضو شورای عالی بورس گفت: راه اندازی بورس ارز كه در آخرین جلسه شورای عالی بورس مورد تصویب قرار گرفت، كار خود را با معاملات آتی در بورس كالای ایران شروع خواهد كرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمدرضا پورابراهیمی، با بیان اینكه پس از ماه ها مطالعه و بررسی، شورای عالی بورس با تاسیس بورس ارز موافقت كرد، افزود: با توجه به تجربه و پتانسیل بالای بورس كالا به عنوان یكی از اركان بازار سرمایه، معاملات آتی ارز در این بورس راه اندازی خواهد شد.
عضو شورای عالی بورس در پاسخ به این پرسش كه معاملات آتی ارز در بورس كالا چه زمانی آغاز می شود؟ گفت: آغاز معاملات آتی ارز به تك نرخی شدن ارز، زمان رفع محدودیت های نقل و انتقال وجوه به داخل و خارج كشور، ساماندهی صرافان از طریق یك سامانه اطلاعاتی و از همه مهم تر عزم و اراده بانك مركزی برای آغاز این معاملات بستگی دارد.
عضو كمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این پرسش كه با توجه به حضور ولی الله سیف رئیس كل بانك مركزی در شورای عالی بورس و تصویب راه اندازی بورس ارز در این شورا، آیا مقاومتی از سوی بانك مركزی برای این كار وجود دارد؟ گفت: رئیس كل بانك مركزی موافق راه اندازی بورس ارز است و مقرر شده برنامه زمان بندی تاسیس و آغاز فعالیت این بورس در هفته های آینده تدوین شده و به این شورا ارائه شود.
پورابراهیمی در مورد انتظاری كه از راه اندازی معاملات آتی ارز می رود، گفت: توقع داریم این معاملات در گام نخست، ریسك پذیری سرمایه گذاری خارجی در كشور را پوشش دهد كه به واسطه ابزارهای مشتقه كه در این بورس ارائه می شود، می توان این ریسك و نگرانی از خروج ارز را برای سرمایه گذاران كاهش داد.
اقتصام(1) 9141 ** 2023