صادرات پنج ميليون دلاري شركت هاي دانش بنيان مازندران به كشورهاي ديگر

ساري-ايرنا- رئيس پارك علم و فناوري مازندران گفت كه شركت هاي دانش بنيان مستقر در اين پارك به طور ميانگين سالانه يك ميليون دلار محصولات فناورانه خود را به ديگر كشورها صادر كرده اند .

علي معتمدزادگان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به آغاز فعاليت پارك علم و فناوري مازندران از سال 89 ، افزود : شركت هاي فعال در اين پارك تاكنون در مجموع پنج ميليون دلار از محصولات توليدي خود را به خارج صادر كردند .
وي تعداد شركت هاي مستقر در اين پارك را 85 واحد اعلام كرد و گفت : امارات متحده عربي ، افغانستان ، تركيه ، عراق ، تركمنستان ، فنلاند، ايتاليا و آلمان مقصد صادرات محصولات فناورانه شركت هاي دانش بنيان مازندران بود .
او از ديگ هاي زغالسنگ سوز ، ليزرتك ، خشك كن ايستاده شالي و دستگاه هاي زيباسازي پوست به عنوان بخشي از محصولات صادراتي شركت هاي دانش بنيان مازندران نام برد.
رئيس پارك علم و فناوري مازندران يافتن بازارهاي جديد صادرات محصولات شركت هاي دانش بنيان را راهبرد اصلي اين پارك معرفي كرد و گفت : تاكنون توليد 60 نوع محصول اين شركت ها تجاري سازي شده است و اين روند با حمايت هاي دولتي سرعت مي گيرد .
وي همچنين از برگزاري نخستين ' فن بازار ' استان مازندران همزمان با هفته پژوهش در تاريخ 14 تا 18 آذر خبر داد و افزود : فن بازار به مجموعه نمايشگاهي اطلاق مي شود كه در آن شركت هاي فناور و دانش بنيان ايده ها و طرح هاي تحقيقاتي خود را ارائه مي كنند تا با جذب سرمايه گذار نسبت به تجاري سازي و توليد انبوه اقدام شود .
او ادامه داد : تاكنون شركت هاي فناور و دانش بنيان مازندران براي ايده و طرح هاي علمي به منظور تجاري سازي در فن بازارهاي تهران شركت مي كردند ولي با برگزاري فن بازار در مازندران اين فرصت و امكان براي شركت هاي فناور استان فراهم مي شود تا ايده و طرح هاي نو خود را در معرض ديد سرمايه گذاران قرار دهند.
براساس سند چشم انداز توسعه پنجساله ، تعداد شركتهاي دانش بنيان مازندران بايد تا پايان سال 1394 به 700 واحدافزايش يابد .
هم اكنون 150 شركت دانش بنيان در مازندران فعال هستند كه 85 شركت در پارك علم و فناوري و مراكز رشد استان مستقر هستند .
2096/1654