مخالفت صریح كوربین رهبر حزب كارگر با حملات هوایی انگلیس در سوریه

لندن - ایرنا- جرمی كوربین رهبر حزب كارگر انگلیس روز پنجشنبه به دنبال نشست مجلس عوام ، در نامه‌ای به نمایندگان پارلمانی حزبش گفته است كه او نمی‌تواند از گسترش حملات هوایی كشورش در سوریه به بهانه مقابله با گروه تروریستی داعش حمایت كند.

به گزارش ایرنا، وی در این نامه ادعای دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس كه هدف قرار دادن داعش در سوریه سبب امنیت بیشتر كشورش خواهد شد، را رد كرده است.
جرمی كوربین در نامه‌اش گفته است: درحالی‌كه او ( كامرون ) مصمم به شكست داعش است ، سووال در حال حاضر این است كه آیا پیشنهاد نخست‌وزیر سبب تقویت و یا تضعیف امنیت ملی ما می‌شود.
رهبری حزب كارگر افزود: من باور نمی‌كنم كه دلایل نخست‌وزیر انگلیس برای گسترش حملات هوایی در سوریه در عمل بتواند از آزمایش سربلند بیرون بیاید.
وی اضافه كرد: پاسخ نخست‌وزیر ( در نشست مجلس عوام ) به سووالات ما و نیز كمیته منتخب امور خارجی مجلس، قانع‌كننده نبود.
جرمی كوربین افزود: به‌ویژه آنكه نخست‌وزیر نتوانست یك راهبرد منسجم و هماهنگ با سازمان ملل برای شكست داعش تبیین كند.
رهبر حزب كارگر افزود: نخست‌وزیر همچنین قادر نشد كه توضیح قابل قبولی و معتبری در مورد نیروهای زمینی كه بتواند مناطق باز پس گرفته‌شده از داعش توسط نیروهای هوایی ائتلاف را تحت كنترل بگیرد، ارائه نكرد.
كوربین در نشست روز پنجشنبه مجلس عوام نیز خطاب به نخست‌وزیر انگلیس پرسیده بود: آیا بمباران گروه تروریستی داعش در سوریه، امنیت انگلیس را بیش‌تر می‌كند یا بدتر؟ آیا این بمباران‌ها، داعش را در خاورمیانه گسترده‌تر می‌كند یا محدودتر؟
وی افزود: در حالی‌كه آمریكا، فرانسه، روسیه و دیگر قدرت‌ها، مدت‌هاست مشغول بمباران داعش در سوریه‌ هستند، آیا افزوده شدن بمب‌های انگلیسی، اثر تعیین‌كننده‌ای بر كاهش قدرت داعش خواهد داشت؟. آیا مبارزه با داعش، راهبردی دارد یا خیر و چرا شماری از نیروهای اولیه ائتلاف مبارزه با داعش، همچون كانادا، استرالیا و كشورهای حاشیه خلیج‌فارس، دست از جنگ با داعش برداشتند؟ آیا بمباران هوایی داعش، بدون نیروی زمینی، موفق خواهد شد؟ اگر موفق نشود، نیروی حاشیه‌ای همچون ارتش آزاد سوریه و كردها می‌توانند زمین‌هایی را كه داعش از دست می‌دهد، در دست‌گیرند؟ اگر دیگر گروه‌های جهادی و افراطی جای داعش را گرفتند، چه خواهد شد؟ در پی بمباران‌های شدید هوایی، آیا غربی‌ها باید نیروی زمینی نیز اعزام كنند؟.
كوربین افزود: آیا نخست‌وزیر قول می‌دهد كه نیروهای زمینی انگلیس را به سوریه اعزام نكند؟ به دنبال قطعنامه 2249 شورای امنیت سازمان ملل، چه هماهنگی‌های با دیگر كشورهای عضو این سازمان صورت گرفته است تا حمایت مالی از داعش، فروش نفت داعش و دادن اسلحه به داعش، قطع شود؟ آیا بدون هماهنگی با دیگر كشورهای عضو سازمان ملل، اوضاع نظامی خطرناك‌تر و احتمال برخوردهایی همچون شلیك نیروهای تركیه به هواپیما نظامی روسیه بیش‌تر نخواهد شد؟
وی گفت : با توجه به نتایج خوب اجلاس وین درباره سوریه و ضرورت دستیابی به توافقی جامع كه زمان می‌برد، چگونه نخست‌وزیر احتمال می‌دهد كه پیوستن انگلیس به بمباران هوایی داعش بتواند داعش را نابود كند؟ درباره شهروندان سوری كه در بمباران‌های هوایی ما علیه داعش كشته خواهند شد، چه بررسی‌هایی صورت گرفته است؟
كوربین همچنین گفت: با توجه به پیامدهای دخالت‌های نظامی اخیر غرب در كشورهای دیگر، از جمله در افغانستان، عراق و لیبی، آیا بهتر نیست داعش به‌وسیله نیروهای سوری و نیروهای موجود در منطقه، نابود شود؟.
دیوید كامرون در پاسخ به این پرسش‌ها و دیگر پرسش‌هایی كه نمایندگان مجلس مطرح كردند، با تكرار بخش‌هایی از سخنان پیشین خود درمورد تهدیدات گروه داعش برای امنیت ملی انگلیس و سایر كشورهای جهان گفت حمله به این گروه در سوریه در جهت منافع انگلیس است .
نخست وزیر انگلیس روز پنجشنبه در جریان سخنرانی اش در نشست مجلس عوام همچنین در مورد راهبردش برای مقابله با تروریسم، گفت انتقال سیاسی در سوریه و كنار رفتن بشار اسد ، به نابودی این گروه تروریستی كمك می كند .
وی همچنین در مورد دخالت نیروهای زمینی در كنار حملات هوایی برای مقابله با داعش گفت: در آنجا ( سوریه ) ارتش آزاد سوریه و نیروهای كرد می توانند برای از بین بردن نیروهای داعش به ما كمك كنند. البته استفاده از تمامی نیروهای زمینی در این كشور( ارتش سوریه) زمانی ممكن است كه یك حل وفصل سیاسی در سوریه صورت گرفته باشد.
كامرون دراین مورد مدعی شد: ما بر این باور هستیم كه علاوه بر گروه های مسلح كرد، در حدود 70 هزار جنگنده معارض سوری كه عمدتاً از ارتش آزاد سوریه بوده و به گروه های افراط گرا تعلق ندارند، در این كشور حضور دارند كه ما می توانیم در جریان حمله علیه داعش با آنها همكاری كنیم.
كوربین در حالی به نمایندگان پارلمانی حزب كارگر تصمیم صریح خودش را اعلام كرده است كه اعضای كابینه در سایه‌اش هنوز نظر قطعی خود را در مورد طرح دولت كامرون برای گسترش حملات هوایی علیه داعش در سوریه اعلام نكرده‌اند .
گفته می شود كه جرمی كوربین، بر سر اقدام نظامی این كشور در سوریه با اعضای كابینه در سایه و شماری از نمایندگان پارلمانی حزب كارگر اختلاف نظر پیدا كرده است.
منابع انگلیسی مدعی شده اند كه درصورت ادامه مخالفت های صریح كوربین با گسترش حملات هوایی انگلیس علیه داعش در سوریه ، برخی از اعضای كابینه در سایه ممكن است استعفا بدهند.
هرچند 'دیانه آبوت ' وزیر توسعه بین الملل كابینه در سایه شامگاه پنجشنبه در گفت وگو با شبكه رادیویی كانال چهار گفت: هفتاد درصد از اعضای حزب كارگر مخالف حملات هوایی هستند اما برخی از نمایندگان پارلمانی این حزب ممكن است دیدگاه متفاوتی داشته باشند
روزنامه گاردین پیشتر در این خصوص نوشته بود: به نظرمی رسد كوربین كه مخالف دیرینه مداخلات نظامی غرب است، باشخصیت های بلندپایه حزبش، از جمله 'هیلاری بن'، وزیر امور خارجه در كابینه سایه و 'تام واتسون'، معاونش، بیش ازپیش اختلاف نظر پیداكرده است.
گاردین افزود: تام واتسون گفته است كابینه در سایه ممكن است با شروط سخت گیرانه از گسترش حملات نظامی به سوریه حمایت كند. و در نهایت این كابینه در سایه است كه باید تصمیم بگیرد، نه رهبر حزب كارگر.
این روزنامه نوشت: معاون كوربین بیان داشته است: «هم اكنون شورای امنیت قطعنامه ای تصویب كرده است كه در آن، اقدام علیه داعش باهر ابزار ممكن را خواستار شده است. تصویب این قطعنامه با اجماع نشان می دهد كه جامعه بین المللی تا چه حد درباره جدی بودن تهدید داعش اطمینان دارد ضمن آنكه 'هیلاری بن ' نیز شرایطی را برای حمایت ما از هرگونه اقدام در سوریه تعیین كرده است. تصمیم جمعی نهایی در این خصوص بر عهده كابینه در سایه خواهد بود. ما تنها پس از ارزیابی دقیق طرح نخست وزیر درباره چگونگی مشاركت این كشور در تلاش بین المللی علیه داعش تصمیم گیری خواهیم كرد.»
به نوشته گاردین، شماری از همكاران جرمی كوربین از جمله 'جان مك دانل'، متحد نزدیك وی و وزیر دارایی در كابینه در سایه، از وی خواسته اند در صورت مطرح شدن مداخله نظامی انگلیس علیه داعش در مجلس عوام، به نمایندگان پارلمانی حزب خود اجازه دهد آزادانه رأی خود را بدهند و رهبر حزب كارگر نیز تاكنون این پیشنهاد را رد نكرده است.
منابع انگلیسی با اشاره به اظهارات دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس در نشست مجلس عوام احتمال می دهند كه وی در هفته آینده طرحش را برای گسترش حملات هوایی این كشور علیه گروه تروریستی داعش در سوریه در پارلمان مطرح سازد.
به گفته این منابع در صورت رای مثبت نمایندگان به طرح پیشنهادی دولت كامرون، حملات هوایی انگلیس علیه داعش می تواند بسرعت آغاز شود.
مجلس عوام انگلیس در سال گذشته، با حمایت حزب كارگر با دخالت نظامی این كشور در عراق برای مقابله با گروه تروریستی داعش موافقت كرد اما این مصوبه قابل گسترش به كشور سوریه نیست.
دیوید كامرون پیش از این روشن ساخته است تا زمانی كه نتواند حمایت كامل پارلمان انگلیس را به دست آورد، درخواستش برای گسترش حملات هوایی این كشور در سوریه، به رأی نمایندگان نخواهد گذاشت.
ساندی تایمز نوشته است: اولین بمباران های هوایی جنگنده های انگلیسی علیه مواضع داعش در سوریه، ساعاتی بعد از رأی مثبت نمایندگان مجلس عوام شروع خواهد شد.
اروپام**1**1552