دو روزنامه نگار تركيه بازداشت شدند

آنكارا-ايرنا- دادگاهي در تركيه در رسيدگي به پرونده افشاي خبر ارسال سلاح توسط كاميون هاي سازمان اطلاعات تركيه(ميت) به معارضان سوري درسال 2013ميلادي، پنجشنبه شب 'جان دوندار' و'اردم گل' دو روزنامه نگار سرشناس تركيه روزنامه جمهوريت را روانه زندان كرد.

به گزارش ايرنا، اين دو روزنامه نگار به جرم افشاي اسرار دولت به قصد جاسوسي سياسي و نظامي بازداشت شده اند.
به دنبال افشاي خبرارسال سلاح و مهمات به معارضان سوري در كاميونهاي متعلق به سازمان اطلاعات تركيه در روزنامه جمهوريت، رجب طيب اردوغان نخست وزير وقت تركيه، به شدت وجود سلاح در كمك هاي ارسالي تركيه به معارضان سوريه را رد كرده و عليه جان دوندار رئيس هيات تحريريه اين روزنامه در نزد مراجع قضايي تركيه اعلام جرم كرده بود.
وكلاي اردوغان مدعي شده بودند آنچه روزنامه جمهوريت تصوير آن را به چاپ رسانده گوياي واقعيت نيست و تصاوير را دست اندركاران جماعت گولن در اختيار روزنامه جمهوريت گذاشته اند. آنها تاكيد كرده اند محموله كمك هاي انساني بوده است.
اين درحالي است كه روز گذشته شخص اردوغان بر خلاف اظهارات قبلي خود به صراحت، گفت : گيرم كه در محموله كمكي تركيه به مردم سوريه چيز ديگري بود اما تركيه همچنان به حمايت هاي خود از تركمن هاي سوري ادامه خواهد داد.
روزنامه جمهوريت در29 مه سال جاري ميلادي تصاويري را از محموله كاميونهاي سازمان اطلاعات تركيه را منتشر كرد كه نشان مي داد در زير جعبه هاي دارو و مواد غذايي سلاح هاي سنگين و انواع مهمات جا سازي شده است. از زمان انتشار اين تصاوير جان دوندار رئيس هيات تحريريه و اردم گل نماينده جمهوريت در آنكارا مورد هدف محافل دولتي در آنكارا بودند.
كاميون هاي سازمان اطلاعات تركيه در 19 ژانويه سال گذشته در پي خبر كساني كه بعد اعلام شد دسيسه جماعت گولن مخالف دولت آنكارا بوده، در مسير سوريه در داخل خاك تركيه در آدانا توسط ژاندارمري و به حكم دادستاني متوقف شده و مورد بازرسي قرار مي گيرند. اين اقدام با واكنش بسيار تند آنكارا روبرو شد و كساني كه در اين عمليات دست داشتند اعم از نيروي ژاندارمري و دادستاني محاكمه و زنداني شدند.
شبك/2011** 1064