۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۳:۴۱
کد خبر: 81855586
۰ نفر
جهان در گلستان

گرگان - ايرنا - پايان نشست وزراي اقتصاد كشورهاي اسلامي در استانبول، تشديد تدابير امنيتي اطراف سفارت تركيه در مسكو، درخواست سازمان ملل از ژاپن براي پذيرش پناهجويان، نگراني آمريكا از استقرار سامانه دفاعي روسيه در سوريه، ديدار وزراي خارجه تركيه و روسيه هفته آينده در بلگراد، تسليت تركيه براي ساقط كردن جنگنده روسي، وعده چين به آفريقا براي مبارزه با تروريسم، توقف ترخيص كالاهاي تركيه از سوي روسيه، 12 كشته در فرود سخت يك بالگرد در روسيه، لغو نشست سران روسيه و تركيه، ديدار مقامات دو كره، پيروزي حزب طرفدار السيسي در انتخابات پارلماني مصر و كشته شدن يكي از سركردگان ارشد طالبان پاكستان مهمترين عناوين خبري روز پنجشنبه ايرنا مركز گلستان است.

به گزارش گروه رصد اخبار ايرنا مركز گلستان، نشست دو روزه وزيران اقتصاد و تجارت 57 كشور اسلامي در استانبول روز پنجشنبه با صدور بيانيه اي به كار خود پايان داد.
مراسم اختتاميه نشست وزراي كميته دائمي همكاري هاي اقتصادي سازمان همكاري اسلامي (كمسك) در استانبول با سخنراني جودت يلماز وزير توسعه تركيه و با تصويب بيانيه پاياني به پايان رسيد.
يلماز گفت: وزيران اقتصاد و تجارت سازمان همكاري اسلامي با بررسي طرح هاي ارائه شده نشست كارشناسان ارشد درباره توسعه همكاري هاي كشورهاي اسلامي در حوزه هاي گردشگري، حمل و نقل، تجارت، كشاورزي و فقرزدايي به توافق رسيدند.
در بخشي از بيانيه پاياني آمده است: پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران مبني بر برگزاري پنجمين كنفرانس گردشگري سلامت در ايران در سال 2016 ميلادي به تصويب رسيد.
«علي طيب نيا» وزير امور اقتصادي و دارايي ايران نيز در اين نشست دو روزه حضور داشت.

***
تدابير امنيتي پيرامون سفارت تركيه در مسكو تشديد شد
به دنبال تظاهرات گسترده فعالان سياسي روس در مقابل سفارت تركيه در مسكو طي دو روز اخير در اعتراض به ساقط كردن يك فروند بمب افكن روسي در سوريه و حمله به ساختمان سفارتخانه تركيه، تدابير امنيتي براي محافظت از آن تشديد شد.
شمار ماموران امنيتي در محوطه مقابل ساختمان سفارت تركيه در مسكو افزايش يافته و علاوه بر ماموران پليس، تعدادي از ماموران پليس ويژه ضدشورش هم در اين محل براي جلوگيري از برگزاري تظاهرات مستقر شده اند.
در دو روز اخير سفارت تركيه شاهد تظاهرات گسترده جوانان معترض روس بود كه به سرنگوني يك فروند بكب افكن سوخو-24 روسي در سوريه در جريان حمله جنگنده اف-16 تركيه و قتل خلبان روس اعتراض كردند.

***
يكي از سركردگان 'خطرناك ترين گروه تروريستي ضدشيعه' پاكستان كشته شد
'هارون باتي' يكي از پايه گذاران گروه تروريستي و غيرقانوني 'لشگر جهنگوي' پاكستان و سه نفر ديگر از اعضاي اين گروه كه خطرناك ترين گروه ضدشيعي در اين كشور شناخته مي شود، در جريان درگيري شب گذشته در لاهور با نيروهاي پليس كشته شدند.
يكي از مقامات بخش مبارزه با تروريسم پاكستان در گفت و گو با روزنامه 'داون' پاكستان گفته است كه نيروهاي پليس با مظنون شدن به خانه اي در يكي از بخش هاي شهر لاهور، اقدام به محاصره آن كردند كه اين عمليات در نهايت به درگيري مسلحانه ميان پليس و تروريست هايي شد كه در اين خانه مخفي شده بودند.
هارون باتي در عمليات هاي تروريستي زيادي عليه شيعيان از جمله ترور علامه ناصر عباس از شخصيت ها و علماي برجسته اهل تشيع پاكستان در سال 2013 دست داشته است.
دولت ايالتي پنجاب پاكستان براي كشتن 'هارون باتي' كه تا كنون در بيش از 20 حمله تروريستي مرگبار در اين كشور دست داشته است، 25 هزار دلار جايزه تعيين كرده بود.

***
سازمان ملل از ژاپن خواست پناهجويان بيشتري را بپذيرد
سازمان ملل متحد از ژاپن خواست تا ميزبان شمار بيشتري از پناهجويان باشد و در اين راستا همكاريهاي خود را با جامعه بين المللي افزايش دهد.
درخواست سازمان ملل از ژاپن در حالي مطرح مي شود كه اين كشور در سال هاي اخير تنها به 11 نفر از پنج هزار نفري كه به اين كشور پناهنده شده بودند، پناهندگي داده است.
افزون بر اين ژاپني هاي زيادي پس از آغاز موج پناهجويي در هفته هاي گذشته از دولت خواستند تا تسهيلات بيشتري براي پناهجويان در نظر گرفته و مقررات تازه اي وضع كند.

***
نگراني آمريكا از استقرار سامانه دفاعي «اس 400» روسيه در سوريه
يك مقام بلندپايه آمريكايي از نگراني كشورش در مورد استقرار سامانه دفاعي اس 400 روس در «لاذقيه» (غرب سوريه) خبر داد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، اين مقام نظامي كه خواست نامش فاش نشود، اعلام كرد: استقرار اين سامانه ضدهوايي در پايگاه «حميميم» در سوريه، نگراني هاي جدي آمريكا را برانگيخته است.
اين منبع، استقرار اين سامانه تسليحاتي مدرن را «تهديدي قابل توجه براي همه دنيا» خواند و «نگراني جدي خود را در مورد عمليات هوايي در سوريه» ابراز كرد.
بر پايه اين گزارش موشك هاي اين سامانه با برد 400 كيلومتر تهديدي بالقوه براي ائتلاف ضد داعش كه آمريكا هدايت آن را برعهده دارد، تلقي مي شود.

***
مقام تركيه اي: وزراي خارجه تركيه و روسيه ديدار مي كنند
ولكان بوزكر وزير اتحاديه اروپاي دولت جديد آنكارا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: مولود چاوش اوغلو در هفته آينده در بلگراد با سرگئي لاوروف ديدار مي كنند.
درحاليكه مقامات روسي از لغو برنامه ديدار روساي جمهوري دو كشور خبر مي دهند، رسانه هاي تركيه مدعي برنامه ديدار پوتين و اردوغان در نشست پاريس شدند.
اقدام تركيه در ساقط كردن جنگنده روسي به ادعاي نقض حريم هوايي اين كشور در نزديكي مرز سوريه، روابط آنكارا – مسكو را به شدت ملتهب كرده است. اما آنكارا سعي دارد با توجيه نقض مكرر حريم هوايي تركيه توسط جنگنده هاي روسي و اينكه اقدام تركيه نشانه خصومت با روسيه نبوده است، تا حدي از خشم مسكو بكاهد.

***
يك رهبر محلي حزب مخالف در ونزوئلا ترور شد
10 روز مانده تا انتخابات مجلس در ونزوئلا، حزب اقدام دمكراتيك آن كشور چهارشنبه شب اعلام كرد كه يكي از سران محلي اين حزب در جريان يك ديدار عمومي با مردم ترور شد.
برگزاري رويترز از كاراكاس گزارش داد كه مردان مسلحي كه سوار خودرو بودند لوييس دياز رييس حزب اقدام دموكراتيك در «آلتاگراسيا د اوريتوكو» در مركز ونزوئلا را به قتل رساندند.

***
مقام روس:روسيه عمليات ضدتروريستي در سوريه را با جديت ادامه مي دهد
«ولاديمير چيژوف» نماينده دائمي روسيه در اتحاديه اروپا اعلام كرد: روسيه براي نابودي تروريست ها به ويژه گروه تروريستي داعش در سوريه عمليات نظامي را در اين كشور با جديت ادامه خواهد داد.
چيژوف گفت: روسيه عمليات هوايي در سوريه را براي سركوب تروريست ها به ويژه جلوگيري از گسترش نفوذ گروه تروريستي داعش اجرا مي كند.
نماينده روسيه در اتحاديه اروپا خودداري كشورش از مبارزه با داعش را اشتباهي بزرگ خواند و گفت: ناديده گرفتن تهديدهاي تروريستي و اعتقاد به اين كه تروريست ها به روسيه ضربه نمي زدند، اشتباه بزرگ بود.

***
تسليت تركيه براي ساقط كردن جنگنده روسي
«سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه اعلام كرد كه «مولود چاووش اوغلو» وزير خارجه تركيه با وجود تكرار ادعاي تجاوز هواپيماي روسي به حريم هوايي اين كشور، از ساقط شدن جنگنده سوخو 24 ابراز تاسف كرده و در اين باره تسليت گفته است.
پايگاه خبري «روس 24» امروز (پنجشنبه) با اعلام اين خبر افزود: وزيران خارجه دو كشور در نخستين مذاكره تلفني خود پس از اقدام تركيه در ساقط كردن جنگنده روسي سوخو 24 بر فراز سوريه كه چهارشنبه شب صورت گرفت، مسائل و پيامدهاي ناشي از اين اقدام را بررسي كردند.

***
كمك يك ميليون دلاري هند به آوارگان فلسطين
هند يك ميليون دلار به عنوان بخشي از كمك هاي سالانه اين كشور براي تامين غذا، دارو و اشتغال به آژانس امداد و اشتغال آوارگان فلسطيني (انروا) پرداخت كرد.
به گزارش خبرگزاري هندي پي تي آي، 'ماهيش كومار'نماينده هند در فلسطين روز چهارشنبه در ديدار با 'پي يركراهينبول ' نماينده آژانس امداد و اشتغال آوارگان فلسطيني (آنروا) اين مبلغ را دراختيار وي قرار داد.

***
تاكيد نخست وزير ايتاليا بر اجراي راهبرد جامع مقابله با تروريسم
«ماتئو رنتسي» نخست وزير ايتاليا، تاييد كرد كه كشورش به «راهبرد جامع» مقابله با تروريسم، متعهد است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس، در ديدار روز پنجشنبه، رنتسي با «فرانسوآ اولاند» رئيس جمهوري فرانسه، دو طرف موافقت خود را با «توافق جامع» با تركيه در زمينه آوارگاني كه راه اروپا را در پيش مي گيرند، اعلام كردند.
رنتسي در اين ديدار با تقدير از اقدامات ديپلماتيك اخير اولاند براي ايجاد ائتلاف مشترك ضد داعش، تاييد كرد كه كشورش به «راهبرد جامع، ديپلماتيك، نظامي، بشردوستانه، فرهنگي و مدني» عليه تروريسم پايبند است.

***
چين به آفريقا وعده مبارزه با تروريسم داد
كمتر از يك هفته پس از حادثه تروريستي مالي، رئيس دستگاه ديپلماسي چين از تصميم كشورش براي گسترش همكاري هاي دوجانبه با كشورهاي آفريقايي در راستاي مقابله با تروريسم سخن گفت.
«وانگ يي» كه امروز - پنجشنبه - در جمع سفراي آفريقايي مقيم پكن و تعدادي از ديپلمات هاي چيني فعال در اين حوزه سخن مي گفت، اعلام كرد كه كشورش آماده است همكاري خود با آفريقا در زمينه مبارزه با افراط گرايي و تروريسم را تقويت كند.
«وانگ» ادامه داد: پكن در همين راستا در 16 عمليات حفظ صلح و اعزام نزديك به 30 هزار نيروي حافظ صلح بر اساس برنامه سازمان ملل متحد در اين منطقه اقدام كرده است.

***
روسيه ترخيص كالاهاي تركيه را متوقف كرد
به دنبال ساقط شدن يك جنگنده روسي توسط نيروي هوايي تركيه در مرز سوريه و بالا گرفتن تنش در روابط آنكارا – مسكو، آثار تاثير اين تنش بر روابط بسيار گسترده اقتصادي و تجاري دو كشور ظاهر شده و اتحاديه صادركنندگان تركيه اعلام كرد كه روسيه ترخيص كالاهاي اين كشور را متوقف كرده است.
عدنان دالگاقيران عضو هيات مديره اتحاديه صادركنندگان تركيه در گفت و گو با تلويزيون اختصاصي اين اتحاديه به نام تيم تي وي، اعلام كرد كه روسيه در هيچ يك از گمركات خود كالاهاي تركيه را نمي پذيرد.
بخش قابل توجهي از صادرات تركيه 7-6 ميليارد دلاري تركيه به روسيه را ميوه و سبزيجات، مواد غذايي به ويژه مرغ تشكيل مي دهد و توقف و يا برگردانده شدن اين كالاها مي تواند معادلات بازار در تركيه را برهم زند.

***
نماينده فرانسوي خواستار حضور روسيه، سوريه و ايران در ائتلاف عليه داعش شد
ميشل ووآزن نماينده راستگراي پارلمان فرانسه، مشاركت روسيه، سوريه و ايران را در ائتلاف بزرگ مقابله با گروه تروريستي «داعش» خواستار شد.
به گزارش خبرگزاري «اسپوتنيك» روسيه اين نماينده حزب «جمهوري خواهان» اعلام كرد: بسياري از نمايندگان پارلمان فرانسه موضعي همانند وي داشته و معتقدند كه اين سه كشور بايد در ائتلاف بزرگي كه عمليات مشترك عليه داعش را ترتيب مي دهد، مشاركت داشته باشند.
وي همچنين خواستار روشن شدن موضع عربستان سعودي و قطر در قبال داعش شد.

***

باز شدن پاي برخي مقامات حزب كمونيست چين در حوادث تروريستي «سين كيانگ»
چين مي گويد كه شماري از نيروهاي حزب حاكم كمونيست را شناسايي كرده كه از فعاليت هاي خشونت بار تروريستي در استان «سين كيانگ» واقع در شمال غرب كشور حمايت مي كرده اند.
«شو هائه رونگ» يك مقام ارشد مبارزه با فساد در استان «سين كيانگ» اين خبر را اعلام كرد و گفت كه شماري از مقام هاي حزب حاكم كمونيست كشور در اين منطقه از اقدامات خشن، خطرناك، ناآرامي ها و شورش هاي تروريست ها پشتيباني به عمل آورده اند.
روزنامه «كميسيون انضباطي حزب حاكم كمونيست» چين، امروز - پنجشنبه - در اقدامي كم سابقه اقدام به انتشار سخنان اين مقام سياسي كرده است.
بر اساس همين گزارش «شو هائه رونگ» همچنين اعلام كرده كه علاوه بر حمايت برخي از نيروهاي حزبي در منطقه از فعاليت هاي تروريستي، بعضي ها نيز در آن مشاركت داشته اند.

***
شمار شهداي انتفاضه قدس به 100 نفر رسيد
شمار شهداي انتفاضه سوم فلسطينيان موسوم به «انتفاضه قدس» با شهادت يك جوان فلسطيني توسط نظاميان صهيونيست در روستاي قطنه واقع در شمال بيت المقدس اشغالي به 100 نفر رسيد.
به گزارش خبرگزاري فلسطيني سما از بيت المقدس اشغالي وزارت بهداشت فلسطين اعلام كرد: يحيي يسري جوان 21 ساله فلسطيني در درگيري هاي روستاي قطنه به ضرب گلوله مستقيم نظاميان صهيونيست كه به سر وي اصابت كرد، به شهادت رسيد.
سرزمين هاي اشغالي از ابتداي ماه اكتبر (9 مهر) صحنه اعتراض هاي گسترده فلسطيني ها به سياست هاي تجاوزگرانه رژيم صهيونيستي در قبال مسجدالاقصي و بيت المقدس اشغالي بوده كه اين دور تازه قيام فلسطيني ها عليه رژيم صهيونيستي به انتفاضه سوم يا انتفاضه قدس معروف شده است.

***
سازمان ملل: كنفرانس آب و هوايي پاريس يك روز زودتر از تاريخ مقرر برپا مي شود
دبيرخانه كنفرانس آب و هوايي سازمان ملل متحد اعلام كرد كه كنفرانس تغييرات آب و هوايي، يك روز زودتر از تاريخ تعيين شده قبلي و در روز يكشنبه (8 آذر) برگزار مي شود.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس سازمان ملل چهارشنبه شب اعلام كرد كه مقامات ارشد حدود دويست كشور جهان كه قرار است در همايش تغييرات آب و هوايي حومه پاريس شركت داشته باشند، روز يكشنبه 29 نوامبر (8 آذر) مذاكرات خود را آغاز خواهند كرد.

***
فرود سخت يك بالگرد در روسيه 12 كشته برجاي گذاشت
فرود سخت منجر به واژگوني يك فروند بالگرد در منطقه نفتي سيبري روسيه جان 12 سرنشين آن را گرفت و چندين مجروح برجاي گذاشت.
وزارت موقعيت هاي اضطراري روسيه امروز (پنجشنبه) اعلام كرد: بالگرد «ام.آي-هشت» حامل 26 سرنشين و دو خدمه در استان كراسنويارسك در منطقه سيبري دچار فرود سخت شد.
براساس گزارش اعلام شده عمليات امداد و انتقال مجروحان آغاز شده است.
بالگرد ام.آي-هشت ساخت شوروي سابق است و در زمان حاضر اين نوع بالگرد هسته اصلي ناوگان حمل و نقل بالگردي روسيه را تشكيل مي دهد.

***
نشست سران روسيه و تركيه لغو شد
يك مقام كاخ كرملين مقر رياست جمهوري روسيه اعلام كرد كه برنامه مذاكرات «ولاديمير پوتين» رييس جمهوري اين كشور با «رجب طيب اردوغان» كه براي نيمه ماه آينده ميلادي در نظر گرفته شده بود لغو شده است.
مقام كاخ كرملين بدون ذكر نام به روزنامه كامرسانت گفته است: نشست سران در سن پترزبورگ كه براي 15 دسامبر در نظر گرفته شده بود، به علت سنگيني سايه اقدام تركيه در ساقط كردن هواپيماي جنگنده سوخو 24 در سوريه لغو شده و امكان دارد برنامه هاي ديگر بين دو كشور هم در آينده دچار چنين سرنوشتي شود.

***
پيروزي حزب طرفدار السيسي در انتخابات پارلماني مصر
كميته عالي انتخابات مصر اعلام كرد كه ائتلاف «في حب مصر» كه رياست آن بر عهده عبدالفتاح السيسي رييس جمهوري اين كشور است، برنده تمام كرسي هاي پارلمان در انتخابات دو مرحله اي شد.
به گزارش خبرگزاري رويترز از قاهره ائتلاف «في حب مصر» كه متشكل از دو حزب و افراد مستقل است در مرحله اول انتخابات مصر كه ماه اكتبر در 14 استان برگزار شد، 60 كرسي پارلمان را از آن خود كرده بود.
در همين راستا ايمن عباس رييس كميته عالي انتخابات مصر گفت كه در مرحله دوم انتخابات پارلماني نيز كه در 13 استان برگزار شد ائتلاف مذكور 60 كرسي باقي مانده پارلمان را نيز تصاحب كرد.

***
فعاليت فرودگاه بين المللي عدن از سرگرفته شد
پرواز هواپيماها در فرودگاه بين المللي عدن در يمن، پس از هشت ماه توقف از سرگرفته شد.
پايگاه خبري اليوم السابع روز پنجشنبه گزارش داد: يك مقام مسئول در فرودگاه عدن كه خواست نامش فاش نشود در اين باره گفت كه فرودگاه عدن از امروز راه اندازي مي شود و اولين پرواز امروز از فرودگاه يمن به فرودگاه اردن صورت مي گيرد.

***
فنلاند مجازات هايي را براي اقدامات تروريستي تعيين مي كند
وزارت دادگستري فنلاند اعلام كرد كه اين كشور در حال بررسي اصلاحاتي قانوني است كه سفر به كشورهاي ديگر با اهداف تروريستي را به مشمول جرائم جنايي مي كند.
رسانه هاي محلي فنلاند اعلام كردند مجازات هاي كيفري درباره همه تلاش ها در زمينه سفر به ساير كشورها با هدف انجام اقدامات تروريستي و فعاليت هاي مربوط به حمايت هاي مالي از تروريست ها از جمله اعضاي داعش اعمال خواهد شد.
پارلمان فنلاند قرار است اصلاحات قانوني مربوطه را بهار سال آينده ميلادي بررسي كند.
اين تصميم فنلاند به دنبال حملات تروريستي در پاريس اتخاذ شده است.

***
تونس مرزهاي زميني خود با ليبي را مي بندد
دفتر رياست جمهوري تونس اعلام كرد كه مسئولان اين كشور تصميم گرفته اند بعد از حادثه تروريستي اخير كه منجر به كشته شدن 13 نفر از نيروهاي گارد رياست جمهوري اين كشور شد، مرزهاي زميني با ليبي را به مدت 15 روز مسدود كنند.
به گزارش خبرگزاري رويترز دفتر رياست جمهوري تونس با صدور بيانيه اي اعلام كرد: 'الباجي قائد السبسي' رئيس جمهور تونس دستور داده است از روز چهارشنبه مرزهاي اين كشور با ليبي به مدت 15 روز بسته شود.
مسئولان تونس معتقدند عاملان حادثه تروريسي روز سه شنبه تونس كه گروهك تروريستي داعش مسئوليت آن را بر عهده گرفت از ليبي وارد اين كشور شده اند.

*** مقامات دو كره ديدار كردند
مقامات كره شمالي و كره جنوبي پس از وقفه اي حدودا سه ماهه و در راستاي تلاش ها براي بهبود مناسبات ميان خود، امروز با يكديگر ديدار كردند.
در اين ديدار كه روز پنجشنبه در دهكده مرزي «پان مون جوم» (محل امضاي قرارداد آتش بس) صورت گرفت در راستاي اجراي بيانيه شش ماده اي شهريور ماه گذشته سئول و پيونگ يانگ با هدف كاستن از تنش هاي نظامي بين دو طرف بوده است.
از شانزدهم شهريور ماه سالجاري كه دو كشور پس از آتشباري عليه مواضع يكديگر در مناطق مرزي، توافقنامه كاهش تنش ها را امضا كردند، تاكنون موفق به برگزاري ديدار ميان مقامات و برگزاري نشست هاي كاري مشترك نشده بودند كه اين مساله آسيبي جدي به روند كاهش مناقشات و وحدت دو كره وارد كرد.

***
پارلمان فرانسه به ادامه حملات هوايي در سوريه راي داد
پارلمان فرانسه با اكثريت آرا ادامه يافتن حملات هوايي ارتش را عليه مواضع گروه تروريستي «داعش» در سوريه، تصويب كرد.
به گزارش تارنماي 'فرانس ت و انفو' (francetvinfo)، پارلمان فرانسه با 515 راي موافق، 4 راي مخالف و 10 راي ممتنع، به تمديد ماموريت نيروهاي هوايي فرانسه بر فراز سوريه و ادامه حملات هوايي عليه داعش، راي داد.
پيشتر مجلس سناي فرانسه با اكثريت قاطع 325 راي موافق از 346 راي و بدون راي مخالف اين ماموريت را تمديد كرده بود.

***
روسيه و تركيه در كشوري ثالت مذاكره مي كنند
روسيه و تركيه كه پس از اقدام نيروي هوايي اين كشور در ساقط كردن جنگنده سوخو 24 روسي در سوريه پرتنش ترين روابط خود را تجربه مي كنند درصدد هستند در حاشيه نشست هاي بين المللي در كشورهاي ثالث مذاكره كنند.
پايگاه وزارت خارجه روسيه درباره مذاكره تلفني چهارشنبه شب «سرگئي لاوروف» با «مولود چاووش اوغلو» همتاي تركيه اي خود اعلام كرد كه طرف روسي از اقدام آنكارا در هدف قرار دادن هواپيماي روسي ابراز انزجار كرده است.
روسيه پس از واقعه ساقط شدن هواپيماي روسي، نشست شوراي راهبردي با تركيه در استانبول را كه براي ديروز (چهارشنبه) با حضور وزيران خارجه دو كشور در نظر گرفته شده بود، لغو كرد.

***
مركل وعده واكنش سريع در مقابل تروريسم داد
«آنگلا مركل» صدراعظم آلمان وعده داد كشورش به سرعت به درخواست «فرانسوآ اولاند» رئيس جمهوري فرانسه براي مشاركت بيشتر در مبارزه با داعش واكنش نشان دهد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس مركل درخواست اولاند را مبني بر 'تامل آلمان در مورد مسئوليت بيشتري كه مي تواند در مقابله با داعش برعهده بگيرد'، يك 'ماموريت' خواند و وعده داد كه به سرعت در اين زمينه اقدام كند.
اولاند در نشست خبري پس از اين ديدار اعلام كرد: اميدوارم كه آلمان بتواند اقدامات بيشتري در مبارزه با داعش در سوريه و عراق صورت دهد.

***
يكي از سركردگان ارشد طالبان پاكستان كشته شد
گزارش رسانه ها حاكي است شخصي به نام 'خان سعيد' معروف به 'ساجنا' يكي از سركردگان ارشد طالبان پاكستان در اثر حمله هواپيماي بدون سرنشين آمريكا در خاك افغانستان كشته شده است.
رسانه هاي پاكستان روز پنجشنبه به نقل از روزنامه آمريكايي نيويورك تايمز اعلام كردند كه خان سعيد ساجنا به همراه 12 نفر ديگر از شبه نظاميان طالبان در ولايت خوست افغانستان در نزديكي منطقه مرزي وزيرستان شمالي پاكستان كشته شده است.
منابع طالبان هنوز كشته شدن اين عضو ارشد گروه خود را تاييد نكرده اند.

***
پوتين: تكرار واقعه سوخو 24 پاسخ روسيه را در پي دارد
رييس جمهوري روسيه با تكرار هشدار به تركيه به علت ساقط كردن جنگنده اين كشور كه در خاك سوريه سقوط كرد، گفت: در صورت تكرار واقعه شليك به هواپيماي سوخو 24 يا وقايع مشابه ديگر، مسكو پاسخ لازم را خواهد داد.
ولاديمير پوتين در جمع خبرنگاران در شهر «نيژني تاگيل» منطقه صنعتي نظامي در اورال روسيه به خبرنگاران گفت: پس از رويداد دو روز گذشته نمي توانيم امكان وقوع حوادث مشابه را ناديده بگيريم و اگر حادثه اي رخ دهد، مجبور خواهيم بود، پاسخ بدهيم و آن گاه جان شهروندان ما در تركيه به خطر مي افتد كه وزارت خارجه روسيه در اين باره هشدار منع سفر داده است.

***
كري خواستار آرامش و گفت وگوي مقامات تركيه و روسيه شد
در پي سرنگوني جنگنده روسي از سوي تركيه وزير خارجه آمريكا در گفت وگو با همتاي روس خود خواستار آرامش و گفت وگو بين تركيه و روسيه شد.
به گزارش خبرگزاري رويترز وزارت خارجه آمريكا در بيانيه اي اعلام كرد: 'جان كري' در تماس تلفني با 'سرگئي لاوروف' تاكيد كرد كه اين حادثه نبايد باعث تشديد تنش بين دو كشور يا در سوريه شود.
در ادامه اين بيانيه آمده است: كري خواستار آرامش و گفت وگو بين مقامات تركيه و روسيه در روزهاي آينده شد و بر اهميت پيشرفت در جهت دستيابي به راه حل سياسي در سوريه تاكيد كرد.

6159/6203