شوراي عالي نظامي تركيه: كانالهاي نظامي و ديپلماتيك با روسيه باز خواهد ماند

آنكارا- ايرنا- در حالي كه وزارت دفاع روسيه اعلام كرده كه اين كشور تمامي همكاريهاي نظامي خود با تركيه از جمله خط تلفني قرمز بين دو كشور را در واكنش به سرنگوني جنگنده روسي، به حالت تعليق مي آورد، شوراي عالي نظامي تركيه روز پنجشنبه تصميم گرفت كانالهاي ارتباط نظامي و ديپلماتيك با روسيه را همچنان باز نگه دارد.

به گزارش ايرنا شوراي عالي نظامي تركيه امروز به رياست احمد داوداوغلو نخست وزير اين كشور، وزير دفاع و فرماندهان نيروهاي مسلح تركيه در آنكارا تشكيل جلسه داد.
خبرگزاري آناتولي گزارش داد در خاتمه اين نشست كه بيش از هفت ساعت به طول انجاميد، آخرين تحولات در مرز تركيه با روسيه مورد بحث و بررسي قرار گرفت و تصميم گرفته شد كانالهاي نظامي و ديپلماتيك با روسيه براي جلوگيري از بروز حوادث ناخواسته باز نگه داشته شود.
اين درحالي است كه ايگور كونشنكوف سخنگوي وزارت دفاع روسيه امروز اعلام كرد؛ روسيه تمامي همكاريهاي نظامي خود با تركيه از جمله خط تلفن قرمز كه براي جلوگيري از سوانح ناخواسته نظامي بين دو كشور برقرار است، تعليق مي كند.
خبرگزاري اسپوتنيك در تارنماي تُركي خود گزارش داد؛ سخنگوي وزارت دفاع روسيه همچنين گفت: تركيه از ارائه اسناد مربوط به ساقط كردن جنگنده روسي به وابسته نظامي اين كشور در آنكارا خودداري كرده است. او همچنين خاطرنشان ساخته كه تمامي گروههاي تروريستي در منطقه اي كه خلبان روسي سوخو- 24 روسي در آن فرود آمده بود، به هلاكت رسيده اند.
رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه نيز امروز در پاسخ به سخنان ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه گفت: كشورش از داعش حمايت نكرده بلكه با آن مبارزه مي كند. او با رد خريد نفت داعش توسط تركيه مدعي شد در واقع دولت سوريه است كه نفت داعش را خريداري مي كند.
اردوغان به اظهارات پوتين كه از رويكرد مذهبي دولت آنكارا انتقاد كرد، واكنش نشان داد و گفت: تركيه كشوري است كه 99 درصد جمعيت آن را مسلمانان تشكيل مي دهد.
ولاديمير پوتين در سفر 10 روز پيش خود به تركيه براي شركت در نشست سران گروه 20 در آنتاليا نيز در كنفرانس مطبوعاتي خود مدعي شده بود يك كشور عضو گروه 20 از داعش حمايت مالي مي كند. اما او اسمي از كشور مورد نظر خود نبرده بود. رسانه ها گمانه زني كرده بودند كه منظور او عربستان است.
پوتين همچنين در اظهارات خود گفته است كه تركيه تاكنون به خاطر حمله به جنگنده روسيه عذرخواهي نكرده و اعلام نكرده است كه غرامت پرداخت مي كند.
اردوغان در واكنش به اين اظهارات پوتين نيز گفت: تركيه عذر خواهي نمي كند و از نظر حقوق بين المللي روسيه حريم هوايي تركيه را نقض كرده است.
تركيه عصر امروز نيز با احضار سفير روسيه در آنكارا نسبت به حمله به سفارت تركيه در مسكو و رفتار مقامات روسي با كاركنان شركتهاي تُرك فعال در روسيه اعتراض كرده است.
اما در همين حال «ولكان بوزكر» وزير اتحاديه اروپاي تركيه اعلام كرده كه قرار است هفته آينده وزراي خارجه دو كشور در بلگراد با يكديگر ديدار كنند. اين در حالي است كه از طرف روسيه خبر رسيده كه دستور كار ملاقات رهبران و مقامات بلندپايه دو كشور لغو شده است.
از سوي ديگر رسانه هاي تركيه امشب به نقل از منابع رياست جمهوري تركيه گزارش دادند كه اردوغان مي خواهد تلفني با پوتين گفت وگو كند.
برآوردها مي شود؛ آنكارا با القاي اينكه هنگام هدف گرفته شدن جنگنده در حريم هوايي اين كشور، تعلق آن به روسيه روشن نبود، به نوعي مي خواهد تنش در روابط با روسيه را كه آثار منفي آن بر اقتصاد تركيه در دو روز اخير خود را نشان داده است، بالا ببرد. تصميم شوراي عالي نظامي تركيه و تلاش اردوغان براي تماس با روسيه را نيز مي توان گامي در اين راستا ارزيابي كرد.
شبك**خاورم**2011**1504