نمایندگی دبیرخانه توسعه علوم وفناوری كشورهای اسلامی در اراك گشایش یافت

اراك - ایرنا - دفتر نمایندگی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری كشورهای اسلامی منطقه مركزی ایران به عنوان نخستین شعبه نمایندگی استانی، شامگاه پنجشنبه با حضور مهدی كریمی قائم مقام و رئیس شورای مركزی این دبیرخانه در اراك گشایش یافت.

قائم مقام و رئیس شورای مركزی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری كشورهای اسلامی در این آیین گفت: اجلاس وحدت سران كشورهای اسلامی در دیماه امسال در تهران برگزار می شود و دبیرخانه مذكور از شش ماه قبل شكل گرفته و تاكنون 44 ماموریت عمده را رهگیری كرده كه گزارش آن به مقام معظم رهبری ارائه شده است.
مهدی كریمی افزود: ایجاد مركز برند اسلامی، تاسیس مركز خدمات توسعه كسب و كار و فناوری كشورهای اسلامی از مهمترین اقدامات صورت گرفته است كه راهبری مركز خدمات توسعه كسب و كار و فناوری كشورهای اسلامی را استانداری لرستان به عهده گرفته و آموزش های تخصصی برای كشورهای اسلامی به صورت مجازی از طریق آن انجام می شود.
وی توضیح داد: با توجه به شرایط پساتحریم، سرمایه گذاری تكنو پارك اسلامی نیز از سوی این دبیرخانه در دست پیگیری است كه مراحل جانمایی آن در دستور كار است و بیش از 60 كشور می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.
وی توضیح داد: بهترین شیوه برای نفوذ جمهوری اسلامی و تقویت اقتدار بین المللی ایران، سرمایه گذاری در مقوله توسعه علوم و فناوری است و باید به سرعت عقب ماندگی ها در این بخش جبران شود.
قائم مقام و رئیس شورای مركزی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری كشورهای اسلامی خاطرنشان كرد: گردش مالی كشورهای اسلامی بیش از 800 تریلیون دلار است و سهم ایران در این خصوص از تمامی 57 كشور اسلامی كمتر است.
كریمی گفت: ایران در برخی صنایع و حوزه های خدماتی دارای مازاد تولید است و به سمت توسعه صادرات حركت نكرده ایم.
وی بیان كرد: حوزه اقتدار ایران در صنعت و كسب و كار كوچك است و باید در سایه اصناف قوی و بهره گیری هوشمندانه از ظرفیت بخش خصوصی و بازرگانی، سرمایه گذاری ها را به شیوه تولید كیفی رساند و بستر توسعه صادرات به ویژه با مزیت كشورهای اسلامی را در ایران رونق داد.
كریمی توضیح داد: ایران به بازارهای اروپایی و سرمایه گذاری های كلان نیاز ندارد بلكه نیاز جدی آن در شرایط فعلی،فناوری های نوین و تسلط بر ابزار علمی صادرات و برند سازی است.
وی خاطرنشان كرد: راه ایران برای توسعه صادرات و دستیابی به كشورهای اسلامی باز است و باید با ایجاد تعاملات و برنامه های هدفمند كه پیوند عمیق و معنادار حوزه خصوصی و دولتی را در تولید و مزیت های دیگر رقم می زند، در این عرصه گام برداشت.
قائم مقام و رئیس شورای مركزی دبیرخانه علوم و فناوری كشورهای اسلامی افزود: باید از چنگال بوركراسی اداری رها شد و گرفتاری های كنونی صنعت را ترمیم كرد.
كریمی عنوان كرد: یكصد طرح برتر ایران برای سرمایه گذاری كشورهای مسلمان در اجلاس دی ماه امسال مطرح می شود و صندوق سرمایه گذاری فناوری های ایران نیز ایجاد خواهد شد.
وی اظهار كرد: به منظور تقویت جایگاه ایران در سازمان همكاری های اسلامی نیاز است از ظرفیت رایزنان تجاری و افراد ذینفوذ، علما و فرهیختگان در كشورهای اسلامی به شایستگی استفاده شود.
كریمی گفت: دبیرخانه توسعه علوم و فناوری در كشورهای اسلامی تاكنون در هیچ یك از استان های كشور نمایندگی نداشته اما با توجه به اینكه استان مركزی قطب صنعت ایران شناخته شده بنا دارد از مزیت ها و ظرفیت های این استان در حوزه برندهای مهم، برگزاری نمایشگاه های تخصصی بین المللی و ایجاد پنجره واحد برای توسعه صادرات كشورهای اسلامی با كمك اتاق های اصناف و بازرگانی محلی به بهترین شكل برای اجلاس دی ماه امسال كشورهای اسلامی بهره بگیرد.
قائم مقام و رئیس شورای مركزی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری كشورهای اسلامی یادآور شد: اشكال مهم در ایران این است كه محصولات كیفی تنها بازار مصرف داخلی دارند و آوازه ـن ها در فرامرزها به گوش نمی رسد و باید در قالب این دبیرخانه تلاش شود برندهای مطرح از طریق شكل گیری پنجره واحد توسعه صادرات به كشورهای اسلامی شناسانده شود.
كریمی ایده سازی و حمایت از صاحبان فكر، تبدیل ایده به كارافرینی و ثروت را از نیازهای جدی كشور در دوران پسا تحریم عنوان كرد و گفت: باید زمان برای سرمایه گذاری كشورهای اسلامی كوتاه شود و در بستر فناوری با روش های نو در این عرصه گام برداشت.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی نیز در این نشست گفت: استان مركزی با سه هزار واحد تولیدی و صنعتی بزرگ و كوچك به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی و جهارمین قطب صنعت كشور مطرح است و پایه گذاری حضور هدفمند در بازارهای دنیا با شیوه علمی ، برند سازی و كیفی سازی محصولات نیاز جدی دوران پساتحریم در این خطه است.
محمدرضا حاجی پور افزود: كشور ایران در چند دهه اخیر دوره ورود به صنعت از كشاورزی و عصر فراصنعتی را پشت سرگذاشته و وارد عصر حكمت شده كه پایه ان بر اطلاعات و فناوری و خلاقیت است.
وی عنوان كرد: بازار سازی و بازار شناسی اولویت ما برای خروج از ركود و رونق تولید است و كشورهای اسلامی به عنوان ظرفیتی بزرگ در این عرصه مطرح هستند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی خاطرنشان كرد: استان مركزی توان زیادی را در برندهای مطرح دارد كه باید روند آن از برندهای استانی ، فرااستانی و ملی به برند های بین المللی دنبال شود.
نماینده اراك در اتاق اصناف كشور نیز در این آیین گفت: استان مركزی با 55 هزار واحد صنفی كه یك پنجم آن ها تولیدی، یك پنجم خدماتی و بقیه توزیعی و خدمات فنی هستند تاكنون به صورت جدی در صادرت و برند سازی دیده نشده اند اما با رویكرد جدید دولت این آمادگی برای توانمندسازی و حضور موثر وجود دارد.
جمشید زند افزود: استان مركزی دارای روستاهایی است كه الگوی كارآفرینی موفق در اصنافی چون مبلمان، یراق آلات، یخجال های صنعتی و سایر تولیدات هستند و ناشناخته مانده اند كه باید در نمایشگاه هایی كه برای كشورهای اسلامی برپا می شود این توانمندی برجسته اصناف معرفی شود.
وی اظهار كرد: تكمیل زنجیره تولید در مزیت های اصناف استان مركزی امری اجتناب ناپذیر است و باید برندهای مهم مثل فرش ساروق در زمره صنایع دستی برجسته برای كشورهای اسلامی معرفی شود.
نماینده اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و كشاورزی اراك نیز در این نشست گفت: استان مركزی به عنوان همیار دبیرخانه اجلاس كشورهای اسلامی انتخاب شایسته ای است و همه تلاش صورت می گیرد كه بانك اطلاعاتی قدرتمند بر پایه علم و فناوری به عنوان الگو در این خطه تهیه شود.
در این نشست تفاهم نامه ای بین دبیرخانه توسعه علم و فناوری كشورهای اسلامی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی به نمایندگی از این استان امضا شد و بابك عقیلی نصب نیز به عنوان مسئول دبیرخانه استانی این تشكیلات در استان مركزی معرفی شد.ك/2
6013/