۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۲:۱۶
کد خبر: 81855557
۰ نفر
نماینده ایران در آژانس : گزارش آمانو دهم آذر منتشر می شود

وین- ایرنا- 'رضا نجفی' سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره زمان دقیق انتشار گزارش یوكیا آمانو مدیركل آژانس گفت : این گزارش 10 آذر منتشر می شود.

نجفی روزپنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در وین گفت: پس ازمنتشر شدن گزارش مدیركل آژانس، قطع نامه ای به منظور اقدامات لازم برای بسته شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی (PMD) توسط گروه 1+5 آماده می شود و 24 آذر كه جلسه ویژه شورای حكام است این قطع نامه در آنجا مورد تصویب و بررسی قرار می گیرد.
نماینده ایران در آژانس در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارات آمانو در خصوص اینكه ابعاد نظامی احتمالی (PMD)هسته ای ایران سفید و سیاه نخواهد بود، افزود : آژانس به خاطر اینكه یك سازمان فنی است می تواند فنی نظر بدهد. خیلی از موضوعات مطرح شده بیشتر جنبه سیاسی داشته است به همین دلیل تنها صحبتی كه آژانس می تواند انجام دهد مربوط به ابعاد فنی موضوع است.
وی ادامه داد : این موردی كه آژانس گفته است كه موضوع پی ام دی سیاه و سفید نیست، در واقع در اختیار خود آژانس است كه توضیح این مورد را آقای آمانو باید جوابگو باشد.
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اینكه مرحله اجرایی برجام دقیقا كی خواهد بود؟ گفت : سعی می كنیم اقدامات لازم برای اجرایی شدن برجام را تا اواخر دسامبر یا اوایل ژانویه به سرانجام برسانیم كه سپس برجام درمرحله اجرایی قرار گیرد.
نجفی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد تكرار جمله عدم اطمینان از صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای اعلام نشده ایران دربیانیه امروز آمانو درجلسه شورای حكام، گفت : باید توجه شود كه اژانس برای تمام كشورهایی كه پروتكل الحاقی را اجرا نمی كنند؛ همین موضع را دارد.
سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: به همین دلیل آژانس نمی تواند درمورد عدم تاسیسات هسته ای اعلام نشده اطمینان بدهد و لذا اعلام كند كه تمام فعالیت های هسته ای در آن كشور برای مقاصد صلح آمیز هستند.
وی افزود: این موضوع حتی برای كشوری مثل سوییس كه حدود ١٠ سال است پروتكل الحاقی را اجرا می كند صادق است و نگاهی به گزارش سالانه SIR آژانس درسال ٢٠١٤ موید این نكته است و اصطلاحا سوییس هنوز 'نتیجه گیری گسترده تری'' را ندارد.
نجفی گفت : اژانس این موضوع را سال هاست كه برای ایران اعلام می كند و در تمام گزارش های این چند سال گذشته آن را درج كرده است اما ظاهرا برخی گمان كرده اند حرف تازه ای است.
شبك 441 ** 1064