۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۱:۴۹
کد خبر: 81855548
۰ نفر
يادي از 14 شهيد آذرماه 57 گرگان

گرگان - ايرنا - امروز، پنجم آذرماه در استان گلستان علاوه بر سالروز تشكيل بسيج مستضعفين يادآور 14 شهيد سال 57 گرگان است كه در هنگامه خون و آتش و قيام مردم ايران در مقابل رژيم ستمشاهي به دست ماموران شاهنشاهي به شهادت رسيدند.

در پنج آذر سال 57 گرگان از بين فرزندان خود 14 شهيد را نثار انقلاب و اسلام و اهداف والاي كشور كرد.
در اين روز و در ادامه تظاهراتي كه آن ايام با حضور مردم در سراسر كشور در حال برگزاري بود مردم گرگان به خيابان ها آمدند تا به جنايات ماموران شاه در كشتار مردم بيگناه مشهد اعتراض كنند.
در اين روز ماموران رژيم شاه در مقابل تظاهرات آرام مردم آنان را در نقاط مختلف شهر گرگان و از جمله در بيمارستاني كه هم اكنون با عنوان 5 آذر نامگذاري شده به گلوله بستند كه 14 نفر به شهادت رسيدند و حدود 150 نفر نيز مجروح شدند.
يك تاريخ نگار گلستاني در اين زمينه گفت اين حادثه در پشتيباني از واقعه 29 آبان مشهد بود كه در آن روز ماموران ستمشاهي با حمله مسلحانه دست به بي حرمتي در حرم مطهر امام رضا (ع) زده بودند كه اين حادثه قلب خيلي از مراجع و امام خميني (ره) و مردم ايران را جريحه دار كرد و خشم مردم گرگان را نيز در پي داشت.
غلامرضا خاركوهي مولف كتاب 5 آذر گرگان در اين زمينه اضافه كرد كه در پي به خاك و خون كشيده شدن مردم توسط ماموران حكومت شاه در حرم امام رضا (ع) در 29 آبان سال 57 معمار كبير انقلاب امام خميني (ره) و علماي بزرگ كشور در اعتراض به اين جنايت اطلاعيه هايي منتشر و روز يكشنبه پنجم آذر همان سال را عزاي عمومي اعلام كردند كه اين مساله باعث شد مردم منطقه گرگان در اين تاريخ در امامزاده عبدالله تجمع كنند.
به گفته وي درحالي كه مردم از صبح پنجم آذر در اين محل تجمع آرام برگزار كرده بودند، پليس آن روز را حكومت نظامي اعلام و شب قبل نيز از برخي مراكز امنيتي به منزل بعضي از علماي گرگان تلفن زده و به آنها توصيه كرده بودند كه در تظاهرات فردا شركت نكنند زيرا دستور تيراندازي به جمعيت صادر شده است.
اين تاريخ نگار معاصر گفت: در آن تظاهرات عده زيادي از اهالي شهرهاي اطراف و روستاهاي منطقه مانند علي آباد كتول، فاضل آباد، كردكوي، بندرگز و روستاهاي منطقه نيز به گرگان آمده بودند.
و اما در ادامه نيروهاي پليس وقتي متوجه شدند كه مردم مي خواهند از فلكه امامزاده به سمت شهرداري حركت كنند خيابان را بسته و فرمانده گروه ضربت شهرباني با بلندگو به جمعيت اخطار كرد كه متفرق شويد اما مردم اعتنا نمي كردند.
اين جمعيت شعارگويان حركت خود را آغار كردند، مأموران بلافاصله شروع به شليك گلوله سربي و گازاشك آور كرده كه در نتيجه آن تعدادي از مردم شهيد و عده زيادي مجروح شدند.
همچنين در هنگامي كه جمعي از مردم براي اهداي خون به مجروحان در محل بيمارستان پهلوي سابق (5آذر) حضور يافتند ماموران اقدام به تيراندازي كرده و جواني به نام سيدنظام الدين نبوي را در اين محل به شهادت رساندند.
در اين روز سيداسماعيل حسيني، حاج احمد سبطي، سيدنظام الدين نبوي، حسين مقصودلو، سيدجعفر علاالدين، چنگيز امير لطيفي، عباس خالداران، ابوالحسن هادي، حجت الله عباسي، فرامرز ويزواري، حسينعلي نصيري، حسين محبي راد، صديفه پروانه و نرگس قصابان به شهادت رسيدند.
خاركوهي همچنين گفت كه واقعه پنجم آذر گرگان بستر لازم را به منظور جهش مبارزات مردم اين ديار فراهم كرد و به عنوان واقعه اي شاخص در تاريخ انقلاب ثبت شد هر چند هنوز در كشور ناشناخته مانده است.
وي براي معرفي بيشتر اين واقعه پيشنهاد كرد كه اين قيام تاريخي در تقويم رسمي كشور و كتاب هاي تاريخ مدارس و دانشگاه ها درج و ثبت شود.
اين تاريخ نگار معتقد است كه با توجه به اعتصاب مطبوعات در سال 57 حادثه پنجم آذر گرگان به خوبي در تاريخ معرفي نشده است.
صفر پايين محلي عضو شوراي شهر گرگان نيز گفت كه ماهيت تاريخي گرگان با پنج آذر شناخته مي شود، هر چند عظمت قيام مردم گرگان به اندازه ساير شهرها ديده نشده است.
وي اضافه كرد: پنجم آذر بخشي از تاريخ و ماهيت گرگان است كه شهروندان گرگاني در اين روز براي پيروزي انقلاب اسلامي 14 شهيد تقديم كردند.
پايين محلي با بيان اينكه واقعه پنجم آذر به عنوان يكي از روزهاي پرافتخار تاريخ انقلاب اين شهر بايد ماندگار شود، افزود: طي درگيري بين رژيم شاهنشاهي و مردم در 5 آذر 57 همچنين بيش از 150 نفر از شهروندان گرگاني زخمي و مجروح شده بودند كه اين امر نشان دهنده حضور فعال مردم اين شهر در وقايع انقلاب اسلامي بوده است.
در گراميداشت هفته بسيج و سالروز شهادت 14 شهيد پنجم آذر گرگان عصر امروز پنجشنبه مردم اين شهر در مزار اين شهدا در گلزار امامزاده عبدالله (س) حضور يافته و ياد آنان را گرامي مي دارند.
همچنين صبح امروز آيين گراميداشت روز بسيج و پنجم آذر 57 گرگان با حضور بسيجيان و اقشار مختلف مردم در مصلي وحدت گرگان برگزار شد.
1648/6203