معاون وزیر علوم: مجوز جدیدی برای ایجاد مراكز آموزشی صادر نمی شود

كاشان- ایرنا- معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای ایجاد مراكز جدید آموزشی هیچ گونه مجوزی صادر نخواهد شد و این مهم را با قاطعیت دنبال خواهیم كرد.

به گزارش ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر شامگاه پنجشنبه در حاشیه نشست استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی كاشان به خبرنگاران اظهار داشت: مجوز رشته ها نیز كنترل شده صادر خواهد شد، به گونه ای كه عرضه محور نباشد و تقاضا محور باشد.
وی با اشاره به تذاكرات بسیار مهم رهبرمعظم انقلاب به مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: تذكرات معظم له از بعد مسائل اخلاقی، فرهنگی و بحث علمی دانشگاهها بود.
شریعتی نیاسر خاطرنشان كرد: رهبر فرزانه انقلاب هفت تذكر مهم را در بعد علمی بیان فرمودند كه انصافا تمامی آنها درخور تامل است كه یكی از آنها تاكید بر كیفیت بود.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شاخص اصلی این وزارتخانه در نظام آموزش عالی كیفیت است و اگر ما بتوانیم كیفیت را به صورت نسبی هم در زیر نظام آموزشی شامل دولتی، غیردولتی، آزاد و مراكز دانشگاهی حفظ كنیم، یگ گام رو به جلو برداشته ایم.
وی از اجرای طرح آمایش در وزارت علوم خبر داد و تصریح كرد: طرح آمایش یكی از مباحث بسیار مهمی است كه در طول 30 سال گذشته همواره در آموزش عالی مطرح بوده و معتقدم در هیچكدام از دولت های قبلی به هر دلیل به آن پرداخته نشده است.
وی تاكید كرد: این طرح در دولت تدبیر و امید تدوین شده و بطور جدی مورد توجه قرار گرفته و برای تصویب به شورای انقلاب فرهنگی ارسال شده است.
شریعتی نیاسر از طرح آمایش به عنوان مهمترین طرحی نام برد كه به منظور اعتلای بیشتر آموزش عالی تهیه و تدوین شده است.
بگفته وی تصویب این طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن آنكه بسترسازی و زیرساخت های حقوقی را فراهم می سازد، تصویر آینده نظام آموزشی كشور را نیز بهتر روشن خواهد كرد.
وی یادآور شد: در كشور ایران به علت وجود مغزهای متفكر و دانا، مشكل قانونگذاری و تدوین آیین نامه وجود ندارد، بلكه مشكل در اجرا و مدیریت قانون است.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در ایران حتی بلحاظ منابع مالی در كشور مشكل وجود ندارد، بلكه گیر در مدیریت بر منابع مالی است و در مسائل آموزشی ما نیز گیر كار بر مدیریت آموزش عالی است.
وی افزود: طرح آمایش نیز در راستای كمك به مدیریت ها در بخش های مختلف آموزش عالی است تا بتواند در مسیری حركت كند كه مدیران و مسئولان با وظیفه ای كه برعهده دارند، بیگانه نباشند.
شریعتی نیاسر، ماموریت گرا كردن آموزش ها، ساماندهی مراكز و موسسات آموزشی نه تعطیلی آنها، یكپارچه سازی در نظام پذیرش دانشجو و هدفمند كردن رابطه اشتغال و تحصیل را از جمله اهداف اجرای طرح آمایش بیان كرد.
معاون وزیر علوم در سفر به كاشان ضمن دیدار و گفت وگو با استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان از بخش های مختلف این دانشگاه بازدید كرد.
6136/6021