امیر سیاری: عملیات مروارید، صلابت ایران در عرصه دریاها را به نمایش گذاشت

شهرری- ایرنا- فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از عملیات مروارید به عنوان حماسه ای جاودان یاد كرد و گفت: مروارید، صلابت، عظمت و بزرگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در منطقه به نمایش گذاشت و این صلابت امروز چند برابر شده است.

به گزارش ایرنا امیر حبیب الله سیاری عصر پنج شنبه در آیین گرامیداشت شهدای عملیات مروارید ضمن گرامیداشت پنجم آذر روز بسیج مستضعفین و همچنین فرارسیدن هفتم آذر روز نیروی دریایی و حماسه آفرینی دریادلان میهن اسلامی در عملیات مرورارید، یكی از شاخصه های این عملیات را انهدام پایانه های نفتی صادراتی البكر و الامیه به عنوان بزرگترین بنادر پشتیبانی عراق عنوان كرد.
وی افزود: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در عملیات مروارید و همزمان با گذشت 67 روز از جنگ تحمیلی، ضمن آنكه نیروی دریایی دشمن را شكست داد، بسیاری از بنادر عراق از جمله ام القصر، فاو و بصره را به محاصره خود درآورد.
سیاری اضافه كرد: نیروی دریایی ایران با جلوگیری از صادرات و واردات هرگونه كالا به عراق، بزرگترین ضربه را به توان اقتصادی این كشور وارد آورد و اگر برخی كشورها به یاری عراق نمی آمدند، این كشور بیش از شش ماه نمی توانست در مقابل ایران دوام بیاورد.
وی با بیان اینكه نیروی دریایی ارتش در طول هشت سال دفاع مقدس حدود 150 عملیات به منظور اسكورت 10 هزار كشتی تجاری به منظور امنیت اقتصادی به سرانجام رساند، افزود: این در حالی بود كه دشمن قصد داشت با از بین بردن جزیره خارك و تصرف بندر امام خمینی ضربه ای جبران ناپذیر به اقتصاد ایران وارد كند اما نیروی دریایی با حمایت از كشتی های تجاری و نفتكش، حفاظت از سكوهای نفتی، دفاع از جزیره خارك و حفظ تأسیسات نفتی ایران موفق شد این ترفند دشمن را نیز شكست دهد.
سیاری در ادامه با تأكید بر اینكه «اگر در دفاع مقدس پیروز شدیم و سیادت و آقایی میهن اسلامی ایران را به جهانیان نمایش گذاشتیم به بركت خون شهدای گل گون كفن بود» افزود: شهدا جان شیرین خود را به عنوان بزرگترین سرمایه، تقدیم نظام و انقلاب كردند.
وی با بیان اینكه، امروز نیروی دریایی كشورمان در بحث ساخت و تأمین تجهیزات نظامی و همچنین پرورش نیروی زبده نظامی یك نیروی سرآمد است، گفت: اینها به دست نیامده مگر با خون شهیدان دریادلی كه در كف خلیج نیلگون همیشه فارس آرمیده اند.
سیاری با تأكید بر اینكه، امروز حوزه مسؤولیت و مأموریت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی تغییر یافته است، اضافه كرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز مقتدرانه هزاران كیلومتر بعد از بندرعباس تا شعاع اقیانوس هند و دریای سرخ، اقیانوس آرام در تردد است و مأموریت انجام می دهد.
وی با بیان اینكه «امروز پرچم پرافتخار میهن مان در عرصه آب های جهانی در اهتزاز است» یكی از اهداف حضور در اقیانوس ها را از بین بردن ایران هراسی و تحكیم روابط با دیگر كشورهای همسایه عنوان كرد و افزود: نداجا در حوزه برقراری امنیت با گشتزنی مقتدرانه خود نه تنها برای كشتی های كشورمان، بلكه به ناوگان دریایی سایر كشورهای جهان نیز كمك های زیادی كرده است.
آیین گرامیداشت شهدای عملیات مروارید در سالن دعای ندبه بهشت زهرا(س) با حضور جمعی از فرماندهان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و همچنین خانواده های شهدا و ایثارگران برگزار و از خانواده های شهدای ناو موشك انداز پیكان با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.
عملیات مروارید، حماسه جاودان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است كه در هفتم آذر سال 1359 توسط این نیرو با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش برای بمباران بندر ام القصر و دو سكوی نفتی مهم و استراتژیك البكر و الامیه عراق در ساحل اروندرود انجام شد.
شبك**1836**6139**1504