مادرید- ایرنا- فشارها بر «ماریانو راخوی» نخست وزیر اسپانیا برای تصمیم گیری در خصوص چگونگی كمك به فرانسه در مبارزه با افراطی گری و تروریسم افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا ، روزنامه ال پاییس امروز پنجشنبه در خبری نوشت :تنها چند ساعت پس از اینكه «آنگلا مركل» صدر اعظم آلمان روز گذشته خبر از اعزام 650 نظامی به مالی برای جاگزینی نیروهای فرانسوی داد، «آلبرت ریورا« رهبر حزب شهروندان اسپانیا از راخوی خواست كه خود را پشت محاسبات انتخاباتی مخفی نكند و قدمی در این زمینه بر دارد.
دولت اسپانیا اعلام كرد در این خصوص 'همه گزینه های ممكن را روی میز دارد' اما فعلا هیچ توضیحی در مورد اقدام مشخص خود نداده است.
نخست وزیر اسپانیا با توجه به انتخابات پیش رو، به هیچ وجه علاقه مند به تصمیم گیری در این خصوص نیست و در تلاش است هرگونه اقدام كشورش در این زمینه را به پس از برگزاری انتخابات سراسری موكول كند.
«مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه انتظار بیشتری از اسپانیا دارد و در این راستا ، روز گذشته گفته بود : 'ما درك می كنیم كه راخوی انتخابات سراسری را پیش رو دارد اما فرانسه از هر گونه كمك و همكاری كه بار ماموریت های خارجی اش را كاهش دهد، استقبال می كند.
پس از گمانه زنی های مختلف در خصوص احتمال درخواست رسمی فرانسه از اسپانیا برای حمایت از پاریس در بحث مبارزه با افراطی گری، نهایتا معلوم شده كه نظامیان اسپانیایی در این چارچوب جایگزین نظامیان فرانسوی در ماموریت های نظامی قاره آفریقا نخواهند شد و احتمالا چنین درخواستی از سوی فرانسه منحصرا متمركز بر تقویت حمایت های لجستیكی خواهد بود كه مادرید در حال حاضر از پاریس در صحنه های مختلف در آفریقا به عمل می آورد.
بر این اساس، هیچ درخواستی برای اعزام نظامیان اسپانیایی به سوریه با هدف مبارزه با داعش نیز از سوی پاریس ارائه نخواهد شد.
شبك **اروپام *5*491** 1917