امير سياري:عمليات مرواريد صلابت ايران در عرصه درياها را به نمايش گذاشت

شهرري ـ ايرنا ـ فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، از عمليات مرواريد بعنوان حماسه اي جاودان ياد كرد و گفت: مرواريد صلابت، عظمت و بزرگي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را در منطقه به نمايش گذاشت و اين صلابت امروز چندبرابر شده است.

به گزارش ايرنا، امير حبيب الله سياري عصر پنج شنبه در مراسم گراميداشت شهداي عمليات مرواريد ضمن گراميداشت پنجم آذر روز بسيج مستضعفين و همچنين فرارسيدن هفتم آذر روز نيروي دريايي و حماسه آفريني دريادلان ميهن اسلامي در عمليات مروراريد، يكي از شاخصه هاي اين عمليات را انهدام پايانه هاي نفتي صادراتي البكر و الاميه بعنوان بزرگترين بنادر پشتيباني عراق عنوان كرد.
وي افزود: نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي در عمليات مرواريد و همزمان با گذشت 67 روز از جنگ تحميلي ضمن اينكه نيروي دريايي دشمن را شكست داد، بسياري از بنادر عراق از جمله ام القصر، فاو، بصره را به محاصره خود درآورد.
سياري اضافه كرد: نيروي دريايي ايران با جلوگيري از صادرات و واردات هرگونه كالا به عراق بزرگترين ضربه را به توان اقتصادي اين كشور وارد آورد و اگر برخي كشورها به ياري عراق نمي آمدند اين كشور بيش از شش ماه نمي توانست در مقابل ايران دوام بياورد.
وي با بيان اينكه نيروي دريايي ارتش در طول هشت سال دفاع مقدس حدود 150 عمليات به منظور اسكورت 10 هزار كشتي تجاري به منظور امنيت اقتصادي به سرانجام رساند افزود: اين درحالي بود كه دشمن قصد داشت با از بين بردن جزيره خارك و تصرف بندرامام خميني ضربه اي جبران ناپذير به اقتصاد ايران وارد كند اما نيروي دريايي با حمايت از كشتي هاي تجاري و نفتكش، حفاظت از سكوهاي نفتي، دفاع از جزيره خارك و حفظ تاسيسات نفتي ايران موفق شد اين ترفند دشمن را نيز شكست دهد.
سياري در ادامه با تاكيد براينكه، اگر در دفاع مقدس پيروز شديم و سيادت و آقايي ميهن اسلامي ايران را به جهانيان نمايش گذاشتيم به بركت خون شهداي گل گون كفن بود افزود: شهدا جان شيرين خود را بعنوان بزرگترين سرمايه تقديم نظام و انقلاب كردند.
وي با بيان اينكه، امروز نيروي دريايي كشورمان در بحث ساخت و تامين تجهيزات نظامي و همچنين پرورش نيروي زبده نظامي يك نيروي سرآمد است گفت: اينها بدست نيامده مگر با خون شهيدان دريادلي كه در كف خليج نيلگون هميشه فارس آرميده اند.
سياري با تاكيد بر اينكه، امروز حوزه مسووليت و ماموريت نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي تغيير يافته است اضافه كرد: نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران امروز مقتدرانه هزاران كيلومتر بعد از بندرعباس تا شعاع اقيانوس هند و درياي سرخ، اقيانوس آرام در تردد است و ماموريت انجام مي دهد.
وي با بيان اينكه، امروز پرچم پرافتخار ميهن مان در عرصه آب هاي جهاني در اهتزاز است، يكي از اهداف حضور در اقيانوس ها را از بين بردن ايران هراسي و تحكيم روابط با ديگر كشورهاي همسايه عنوان كرد و افزود: نداجا در حوزه برقراري امنيت با گشتزني مقتدرانه خود نه تنها براي كشتي هاي كشورمان بلكه به ناوگان دريايي ساير كشورهاي جهان نيز كمك هاي زيادي كرده است.
آئين گراميداشت شهداي عمليات مرواريد در سالن دعاي ندبه بهشت زهرا(س) با حضور جمعي از فرماندهان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي و همچنين خانواده هاي شهدا و ايثارگران برگزار شد و در اين مراسم از خانواده هاي شهداي ناو موشك انداز پيكان با اهدا لوح سپاس قدرداني شد.
عمليات مرواريد حماسه جاودان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران است كه در هفتم آذر سال 1359 توسط اين نيرو با پشتيباني نيروي هوايي ارتش براي بمباران بندر ام القصر و دو سكوي نفتي مهم و استراتژيك البكر و الاميه عراق در ساحل اروندرود انجام شد.
1836 / 6139