تاكید ایران و تركیه بر افزایش حجم تجارت به 30 میلیارد دلار

استانبول - ایرنا- در دیدار وزیر توسعه تركیه با وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در استانبول، طرفین بر دستیابی به هدف افزایش حجم تجارت به 30 میلیارد دلار بین دوكشور تاكید كردند.

به گزارش ایرنا، دیدار «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران با «جودت یلماز» وزیر توسعه تركیه عصر روز پنجشنبه در حاشیه نشست وزیران اقتصاد و تجارت كشورهای اسلامی در استانبول صورت گرفت.
دو طرف در این دیدار تمایل خود را برای ارتقای همكاری های تجاری و اقتصادی و ضرورت بسترسازی توسعه همه جانبه روابط میان دو كشور اعلام كردند.
جودت یلماز در پایان این دیدار در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا در باره مسائل مورد بحث گفت: دیدار بسیار خوبی با وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران داشتم ، مذاكرات سودمندی صورت گرفت و هر دو طرف به عنوان دو كشور بزرگ منطقه برای توسعه همكاریهای تجاری و اقتصادی آمادگی دارند.
یلماز افزود: ما پیشتر هدف 30 میلیارد تجارت بین دو كشور را هدف گذاری كردیم و اكنون حجم تجارت دو كشور به 14 میلیارد دلار رسیده است ، پیشرفت خوبی حاصل شده ولی باید فعالیت های خود را برای دستیابی به هدف نهایی افزایش دهیم.
وی افزود: موضوع لغو تحریم ها علیه ایران نیز زمینه مناسبی برای توسعه همكاری ها مهیا خواهد كرد و توسعه همكاری ها در زمینه گردشگری و افزایش تجارت به نفع دو كشور و هم به نفع منطقه خواهد بود.
«علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران نیز در پایان دیدار خود به خبرنگار ایرنا گفت: خوشبختانه در سالهای اخیر روابط سیاسی و اقتصادی دو كشور روند رو به رشدی داشته است و فكر می كنم كه در آینده نزدیك با حذف تحریم ها و محدودیت هایی كه از خارج بر ما تحمیل شده است زمینه برای رشد هر چه بیشتر روابط دو كشور فراهم خواهد شد.
وی اضافه كرد: ما در گذشته هدف گذاری كردیم كه حجم مناسبات تجاری اقتصادی خود را به 30 میلیارد دلار برسانیم و طبیعتا اقداماتی باید در این مورد صورت بگیرد.
طیب نیا افزود: در جلسه امروز تصمیم گرفتیم كه گام های سریعتر و موثرتری را برای اجرایی كردن توافقات قبلی برداریم ، آینده روابط دو كشور روشن است و ان شاءالله با تصمیم جدی كه سران دو كشور دارند ما می توانیم به سمت و هدف افزایش حجم تجارت دو كشور نزدیك شویم.
شبك ** خاورم ** 2010 **1917