عربستان بيش از 50 نفر را به بهانه حمايت از تروريسم به اعدام محكوم كرد

تهران- ايرنا- عربستان روز پنجشنبه بيش از 50 شهروند اين كشور را به اتهام واهي تروريسم و پيوستن به گروه هاي افراطي،‌ به اعدام محكوم كرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز از رياض، روزنامه عكاظ روز پنجشنبه با انتشار مطلبي ادعايي نوشت كه مقامات عربستان قصد دارند 55 شهروند اين كشور را به اتهام تروريسم و گرايش به گروه ها و جريان هاي افراطي، اعدام كنند.
اين روزنامه افزود: ‌اين افراد كه متهم به انجام اعمال تروريستي هستند، در صف اعدام قرار دارند.
روزنامه الرياض نيز روز دوشنبه گذشته نوشته بود كه 52 شهروند اين كشور بزودي اعدام خواهند شد.
روزنامه عكاظ در ادامه مطلب خود مدعي شد: برخي افراد محكوم به اعدام با گروه تروريستي القاعده ارتباط داشتند؛ شمار ديگري از اين متهمان نيز از اهالي شهرك شيعه نشين العواميه واقع در استان القطيف، هستند.
اين در حالي است كه رژيم عربستان چندي پيش تظاهرات ساكنان العواميه را كه خواستار حقوق برابر بودند، سركوب و شمار زيادي از آنها را دستگير كرد.
بر اساس اين گزارش،‌ رژيم عربستان ساكنان شهرك العواميه را به تحريك مردم براي حمله به مأموران امنيتي و دخالت در امور دولت بحرين كه از سال 2011 شاهد درگيري هاي داخلي است، متهم مي كند.
از زمان آغاز تحركات مردمي و مطالبه حقوق و درخواست براي آزادي و اصلاح در عربستان در سال 2011، العواميه و بازداشت شدگان آن به ويژه شيخ نمر باقر النمر به بزرگترين چالش داخلي براي مسؤولان سعودي تبديل شده است.
شبك**خاورم**9366**9329**1504