آيت الله سبحاني: اعزام مبلغ بايد در راس كار سازمان اوقاف باشد

قم - ايرنا - آيت الله جعفر سبحاني از مراجع تقليد گفت: در بيشتر كشورهاي اسلامي، وزارت اوقاف مالك همه امور ديني است و در كشور ما نيز اين سازمان بايد اعزام مبلغ را در راس برنامه هاي خود قرار دهد و در اين زمينه كوشا باشد.

به گزارش ايرنا، وي عصر پنجشنبه در ديدار رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه كشور افزود: مردم يكي از روستاي كشور نامه نوشتند كه چون روحاني و مبلغ ديني در محل خود ندارند عالمان اهل سنت كار آنها را انجام مي دهند، بعد از پيگيري، مشكل انها برطرف شد و بايد اوقاف نيز در اين زمينه تلاش بيشتري داشته باشد.
آيت الله سبحاني همچنين گفت: خدماتي كه از طرف سازمان اوقاف و امور خيريه انجام مي شود بايد در روزنامه هاي سراسري اطلاع رساني شود تا مردم انگيزه بيشتري براي وقف پيدا كنند.
وي با با اشاره به وقف مدرسه خود در شهرك پرديسان قم ادامه داد: يك مدرسه اي در پرديسان قم براي پرورش مجتهد، پژوهش در مورد بخشي از كلام اسلامي و تربيت طلبه هاي سطح يك حوزه، احداث كرده بوديم و بعد از هشت سال زحمت شبانه روزي، آن را وقف حوزه علميه كرديم، اينها براي مردم بيان شود و به طور حتم اثر خواهد داشت.
آيت الله سبحاني افزود: يك صدم از كارهاي كه اكنون در زمينه وقف انجام شده در زمان قبل از انقلاب انجام نمي شد؛ سازمان اوقاف، مردم را به صدقه جاريه دعوت كند و به مردم بگويند اموال خود را وقف كنيد كه بعد از مرگ، اثر آن را ببينيد، مردم بدانند همه چيز از دست آنها مي رود ولي آنچه براي آنها مي ماند همين صدقه جاريه است.
وي با اشاره به اينكه وقف در همه شريعت ها و فرهنگ ها وجود دارد، گفت: وقف فقط يك امر اسلامي نيست بلكه در شريعت هاي ديگر نيز وجود دارد، در غرب هم اين مساله وجود دارد و عده اي مراكزي را براي مطالعه دانشمندان و غيره وقف مي كنند و اين به يك پديده جهاني تبديل شده است.
آيت الله سبحاني تصريح كرد: از كارهاي خوبي كه در سازمان اوقاف انجام شده، جمع آوري كتاب هاي شيعه وسني در مورد وقف است و در برخي مسائل هماهنگي هايي ايجاد شده است.
اين مرجع تقليد همچنين گفت: مرحوم علامه مجلسي حق بزرگي بر شيعه دارد، او نخستين شخصيتي است كه نوشتن كتاب به زبان فارسي را شروع كرد، يكي از ابتكارهاي ايشان تفسير موضوعي است، اين تفسير از طرف سازمان اوقاف در اختيار كتابخانه هاي كشور قرار گيرد.
حجت الاسلام والمسلمين محمدي رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه كشور امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماري از مراجع تقليد ديدار و گفت و گو كرد. ك/3
7401 / 1175 /