نخست وزیر سابق فرانسه حمایت از حزب الله را در مقابله با داعش خواستار شد

تهران- ایرنا- «فرانسوآ فیون» نخست وزیر سابق فرانسه با ذكر نام گروه «حزب الله» لبنان از اندیشه ایجاد «ائتلاف جهانی» برای مبارزه با گروه تروریستی «داعش»، حمایت كرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، فیون در گفتگو با رادیو «فرانس انتر» از تشكیل اتحادی جهانی و حمایت از تنها مبارزانی كه در خاك سوریه در نبرد واقعی با داعش هستند، حمایت كرد.
وی افزود: این مبارزان كردها كه كمك به آنان كافی نیست و همزمان توسط ترك ها بمباران می شوند، حزب الله كه با حمایت ایران با داعش می جنگد، ارتش ملی سوریه و در سطحی محدود تر ارتش عراق را شامل می شوند.
فیون افزود: معتقدم كه ائتلاف جهانی باید به همه كسانی كه قادر هستند با داعش به صورت زمینی مبارزه كنند، كمك كند. در غیر این صورت ما وارد جنگی خواهیم شد كه 20 سال به طول می انجامد. یعنی خودمان باید به میدان جنگ برویم.
نخست وزیر سابق فرانسه افزود: هر كسی می داند كه غربی ها برای جنگ به سوریه نخواهند رفت. در حقیقت آمریكایی ها هرگز به سوریه نمی روند و بدون آن ها هم دیگر كشورهای غربی نمی توانند به آنجا بروند.
وی كه در اظهاراتش نامی از گروه موسوم به «ارتش آزاد سوریه» نبرد، عنوان كرد: هرگز ندیده ام كه مخالفان دولت سوریه علیه داعش بجنگند. آن ها اساسا با حكومت اسد مبارزه می كنند.
فرانسوآ فیون اعلام كرد: امروز برای شكست داعش وجود حكومت سوریه ضروری است. چرا كه در صورت سقوط آن، داعش سرزمین را تصرف خواهد كرد و ما غربی ها هرگز قادر نخواهیم بود از وقوع آن جلوگیری كنیم.
«میشل ووآزن» نماینده راستگرای پارلمان فرانسه نیز دیروز (چهارشنبه) در اظهاراتی مشاركت روسیه، سوریه و ایران را در ائتلاف بزرگ مقابله با گروه تروریستی «داعش» خواستار شد.
وی با اشاره به مواضع پاریس در قبال دولت سوریه مبنی بر اصرار بر كناره گیری رییس جمهوری این كشور از قدرت، اعلام كرد: مساله «بشار اسد» فوری ترین مساله ای نیست كه باید به آن پرداخته شود. مساله اضطراری امروز ریشه كنی تروریسم است.
اروپام ** 9053**1566