آيت الله علوي گرگاني: از ظرفيت تبليغ براي توسعه فرهنگ وقف استفاده شود

قم - ايرنا - آيت الله سيد محمد علي علوي گرگاني از استادان برجسته حوزه علميه قم گفت: در گذشته مردم حتي براي چراغ و كفش طلبه ها نيز اموال خود را وقف مي كردند و امروز هم بايد از ظرفيت تبليغ در زمينه توسعه فرهنگ وقف استفاده كنيم.

به گزارش ايرنا، وي عصر پنجشنبه در ديدار حجت الاسلام والمسلمين علي محمدي رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه كشور افزود: اين همه موقوفه در كشور نشانه ايثار، از خودگذشتگي و اعتقاد مردم است و بايد فرهنگ وقف براي آباداني كشور توسعه پيدا كند.
وي ادامه داد: برخي از موقوفه هاي اعياني مانند ساختمان ها به دليل مرور زمان، دچار اصطكاك و خرابي شده و نياز به بازسازي و احيا دارند و ما مي توانيم از درآمد بخشي از موقوفه هاي موجود، موارد نيازمند بازسازي را احياء و ترميم نماييم.
آيت الله علوي گرگاني خاطرنشان كرد: اگر بخش مربوط به احيا و بازسازي موقوفه ها، در سازمان اوقاف و امور خيريه فعال باشد كار خوبي است، ولي اگر اين كار تاكنون انجام نشده، مي توان با اجازه حاكم شرع و با استفاده از حكم ولايي و فقهي، موقوفه ها را احيا كرد.
وي ادامه داد: از ظرفيت موقوفه ها و وقف مي توان در زمينه ترويج ازدواج، اعزام مردم محروم به زيارت اماكن مقدس و كمك به افراد بي سرپرست استفاده كرد، هرگونه خدماتي كه در اين زمينه انجام مي شود مطلوب است .
استاد برجسته حوزه علميه قم خاطرنشان كرد: زماني مساله اوقاف جز موات بود و آثار و بركاتي از اين وقف ها در كشور نبود كه كجا مصرف مي شوند و يا چه برداشتي از آنها صورت گيرد ولي امروز شاهد خدمات وقف هستيم.
وي اظهار داشت: در زمان انقلاب برخي از افراد انقلاب سعي داشتند موقوفه هايي كه از زمان رژيم شاه بوده را دست خود بگيرند ولي امام راحل اجازه ندادند و گفتند بايد موقوفه ها زير نظر اوقاف باقي بمانند.
آيت الله علوي گرگاني خطاب به رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه كشور گفت: شما اوقاف ها را زنده كرديد، رهبر معظم انقلاب خوش سليقه بوده كه شما به عنوان يك فرد دلسوز و كارامد را انتخاب كردند، دلسوزي انسان را به تحرك وا مي دارد.
حجت الاسلام والمسلمين محمدي امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماري از مراجع تقليد ديدار و گفت و گو كرد. ك/3
7401 / 1175 /