مسكو: وزیر خارجه روسیه با همتای ترك دیدار نمی كند

مسكو - ایرنا - روسیه برنامه اعلام شده از طرف آنكارا برای دیدار و مذاكره «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه این كشور با «مولود چاووش اوغلو» همتای ترك وی را در حاشیه یك نشست بین المللی رد كرد.

به گزارش ایرنا، «ولكان بوزكر» وزیر اتحادیه اروپای دولت جدید آنكارا امروز (پنجشنبه) اعلام كره بود: وزیران خارجه دو كشور هفته آینده در بلگراد با سرگئی لاوروف دیدار می كنند.
یك مقام وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری تاس اعلام كرد: لاوروف با انجام این دیدار موافقت نكرده است در حالی كه مقامات تركیه ای از دیدار آتی وزیران خارجه دو كشور خبر داده اند.
روسیه در واكنش به ساقط شدن جنگنده خود در روز سه شنبه، تدابیری علیه تركیه اتخاذ كرده كه مهم ترین آن اعلام یك منبع نزدیك به كاخ كرملین مبنی بر لغو برنامه مذاكرات «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری این كشور با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری تركیه است كه قرار بود نیمه ماه آینده میلادی در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار شود.
منبع نزدیك به كاخ كرملین اعلام كرده است: نشست 15 دسامبر سران به علت سنگینی سایه اقدام تركیه در ساقط كردن هواپیمای جنگنده سوخو 24 در سوریه، لغو شده و امكان دارد برنامه های دیگر بین دو كشور هم دچار چنین سرنوشتی شود.
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز سه شنبه شب چند ساعت پس از اقدام نظامی ضد روسی تركیه، برنامه حضور خود در نشست شورای راهبردی دو كشور را كه قرار بود دیروز (چهارشنبه) در استانبول برگزار شود، لغو كرد.
موضوع این دو نشست، برنامه ریزی برای عملیاتی كردن راهبرد دو كشور برای رساندن ارزش حجم روابط بازرگانی دو كشور از 30 میلیارد دلار سالانه كنونی به 100میلیارد دلار تا سال 2025 بود، ولی افزایش تنش ها بر سر سوریه و همچنین ساقط كردن هواپیمای روسی می تواند سطح روابط كنونی را به شدت كاهش دهد.
توصیه اكید منع سفر شهروندان روس به تركیه، قطع واردات گوشت و توقف ترخیص كالاهای تركیه ای در گمركات روسیه، استقرار سامانه های پیشرفته ضد هوایی اس 300، 400و اعزام ناو پرقدرت موشك انداز ضد هوایی ماسكوا به سواحل مدیترانه روسیه همراه از تركیه بخشی از واكنش های مسكو به اقدام ضد روسی آنكار در دو روز گذشته است.
پوتین هم در واكنش به ساقط كردن جنگنده روسیه، ضمن همدست خواندن تركیه با تروریست ها، گفت: سرنگون كردن هواپیمای روسی زدن خنجر از پشت به مسكو بود كه فداكارانه در حال مبارزه با تروریسم بین المللی است و این اقدام بر روابط دو كشور تاثیر خواهد گذاشت.
اروپام**391**1516**1566