ايران به دنبال توسعه همكاري با اعضا مجمع جهاني آيمو است

تهران- ايرنا- مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي گفت: ايران به دنبال توسعه همكاري هاي بيشتر با مجمع جهاني آيمو در زمينه هاي دريايي و بندري است.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از روابط عمومي سازمان بنادر و دريانوردي، محمدسعيد نژاد در حاشيه اجلاس مجمع آيمو و در ديدارهاي جداگانه با معاون وزير حمل و نقل روسيه، قائم مقام وزير حمل و نقل سنگاپورو وزير حمل و نقل مالتا بر گسترش همكاري هاي دوجانبه در زمينه هاي دريايي و بندري تاكيد كرد .
هدف سازمان بين‌المللي دريانوردي (آيمو) كه درسال 1985 شروع به كار كرد، تسهيل همكاري و مبادلهٔ اطلاعات ميان كشورهاي عضو در زمينهٔ موضوعات فني مربوط به كشتي‌راني و به وجود آوردن عالي‌ترين معيارهاي ايمني دريايي است.
سعيد نژاد در ديدار با Olersky Victor معاون وزير حمل و نقل روسيه گفت: درياي خزر براي طرفين به يك اندازه حايز اهميت است.
وي با دعوت از وزير حمل و نقل روسيه براي بازديد از ايران و ادامه گفتگوهاي دو جانبه افزود: كريدور شمال – جنوب (نوستراك) در گسترش روابط دو كشور و كشورهاي حاشيه درياي خزر حايز اهميت است زيرا، مسير تجاريي است كه كشورهاي جنوب و جنوب شرق آسيا را از طريق ايران و روسيه به شمال و شرق اروپا متصل مي كند.
مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي ايران گفت:كريدور نوستراك با دارا بودن مسير بسيار كوتاه تر نسبت به ساير مسيرهاي تجاري بين المللي ميان آسيا و اروپا، نويد بخش زمان كمتر براي حمل كالاهاي كانتينري است .
هيات روسي در اين ديدار ضمن تشكر از هيات ايران براي حضور در نشست، از موضوع انعقاد يادداشت تفاهم بين كشورهاي ساحلي درياي خزر در خصوص كنترل و بازرسي كشتي هاي خارجي و بررسي چگونگي و روش هاي اجرايي كردن آن استقبال كرد.
*همكاريهاي دو جانبه و آموزشي و انتقال تكنولوژي در راس گفتگوهاي ايران و سنگاپور
در حاشيه بيست و نهمين اجلاس مجمع آيمو، قائم مقام وزير حمل و نقل سنگاپور Pang Kin Keong و مدير بخش حمل و نقل دريايي اين كشور Tan Hoe Soon با محمد سعيد نژاد، جليل اسلامي و محمد حسن حبيب اله زاده كاردار جمهوري اسلامي ايران در انگليس و هيات همراه رسما ديدار و گفتگو كردند.
در اين ديدار همكاريهاي فني و آموزشي و همكاريهاي دوجانبه در زمينه هاي بندري و دريايي مورد مذاكره و گفتگو قرار گرفت.
* نشست مديرعامل سازمان بنادربا وزير حمل و نقل مالتادر ايمو
در خلال برگزاري بيست و نهمين اجلاس مجمع آيمو، سعيد نژاد در جلسه اي با وزير حمل و نقل مالتا JOE MIZZI ديدار و گفتگو كرد.
وزير حمل و نقل مالتا ضمن ابراز خوشحالي از اين ديدار، آمادگي كشورش را براي همكاريهاي دو جانبه خصوصا دررابطه با ثبت كشتي ها، توريسم دريايي و موضوعات مرتبط با حمل و نقل دريايي اعلام كرد.
وي خواستار امضاي تفاهم نامه اي در آينده نزديك با ايران در خصوص توسعه همكاري هاي دوجانبه دريايي شد.
سعيد نژاد وهيات همراه علاوه بر ديدار بامعاون وزير حمل و نقل روسيه ديداري هم با سرپرست دپارتمان سياست گزاري دريايي و حمل ونقل داشت.
حسين عباس نژاد مدير كل دفتر سازمان هاي تخصصي و بين المللي و ماندانا منصوريان نماينده سازمان بنادر و دريانوردي و معاون نماينده دائم كشور نزد سازمان بين المللي دريانوردي در اين ديدارها هيات ايراني را همراهي كردند.
بيست و نهمين مجمع عمومي سازمان بين المللي دريانوردي (IMO) در مقر سازمان بين المللي دريانوردي در لندن برگزارشد .
اين اجلاس با شركت مقامات عاليرتبه بيش از ١٧٠ كشور عضو آيمو و ٣٠ انجمن و اتحاديه و سازمان هاي بين المللي مرتبط دريانوردي سوم آذر ماه آغاز به كار كرد.
اقتصام(1)2078**1569