اسقف تاتارستان: اتحاد تهران و مسكو مانع تسلط قدرت های غربی می شود

مسكو - ایرنا - «فئوفان» اسقف جمهوری تاتارستان روسیه در دیدار «محسن فغانی» سرپرست سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان گفت: اتحاد و همگرایی مسكو و تهران در منطقه سبب می شود قدرت های غربی نتوانند بر ما تسلط یابند.

به گزارش ایرنا در این دیدار كه روز پنجشنبه در قازان پایتخت تاتارستان برگزار شد، اسقف اعظم این جمهوری گفت: سیاست های ایران و روسیه در حمایت از ارزش های مردمی و ملی اهمیت بسیاری دارد و مانعی محكم در برابر غرب به شمار می رود.
فئوفان همچنین با تقبیح سیاست های مداخله گرانه غرب در منطقه و خطرناك خواندن اقدام اخیر تركیه در ساقط كردن هواپیمای جنگی روسیه بر فراز سوریه، گفت: آمریكا و غرب می خواهند همه چیز را كنترل كنند، ولی موفق نمی شوند و هرچند به ایجاد تنش و حتی جنگ میان شیعه و سنی علاقه بسیار دارند، اما نمی توانند این هدف خود را عملی كنند.
وی در ادامه اظهار كرد: نتیجه اقدام های غرب برای تحمیل خواسته ها و نیات خود به مردمی كه تاریخ تمدنی و فرهنگی با ارزشی دارند، سبب می شود بحران های كنونی در سوریه، مصر، لیبی، عراق و دیگر كشورهای اسلامی شكل بگیرد.
اسقف فئوفان همچنین با ارزشمند خواندن نتایج اقدامات اخیر دیپلماسی ایران برای حل سیاسی بحران های خاورمیانه، اظهار كرد: دستاوردهای سیاست های تهران در قبال مسائل منطقه و دفاع از منافع مردم ایران با وجود تحمل تحریم های سخت، بسیار ارزشمند است.
فغانی سرپرست سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان نیز در دیدار با اسقف فئوفان ضمن اشاره به سطح خوب مناسبات سیاسی تهران و مسكو و همچنین برگزاری 9 دوره گفت وگوی بین اسلام و كلیسای ارتدكس روسیه، بر ضرورت گسترش تعامل های دینی برای شناخت متقابل تاكید كرد.
فغانی همچنین بر ضرورت افزایش همكاری های جهانی برای مبارزه با افراط گرایی، تروریسم و اهمیت همكاری های كنونی ایران و روسیه در این زمینه تاكید كرد و گفت: مسكو و تهران بدون در نظر گرفتن تفاوت دینی در دو كشور، مبارزه با گروه های تروریستی را پیگیری می كنند كه دلیلی بر گستردگی دیدگاه و راهبرد مقام های ایران و روسیه در مبارزه با افراط گرایی و تروریسم است.
سرپرست سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران همچنین در این دیدار توضیحاتی درباره وضعیت اقلیت های دینی و مذهبی در جمهوری اسلامی ایران، آزادی آنان در انجام فعالیت های اجتماعی و انجام فرایض دینی، ارائه كرد.
فغانی و فئوفان همچنین در این دیدار راه های توسعه همكاری های بیشتر تهران و قازان را در زمینه های دینی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی بررسی كردند.
تاتارستان در منطقه ولگا در 1000 كیلومتری شرقی استان مسكو با حدود سه میلیون نفر جمعیت، یكی از صنعتی ترین و همچنین پیشرفته ترین مناطق روسیه است كه مركز بسیاری از فناوری های پیشرفته روسیه در این جمهوری قرار دارد.
اروپام**391**1516**1144