سناتور آمریكایی: واشنگتن به تروریست ها درسوریه كمك تسلیحاتی می كند

تهران-ایرنا- یك سناتور دمكرات آمریكایی گفت:واشنگتن همچنان به تامین تسلیحاتی تروریست ها در سوریه كمك می كند؛ اقدامی كه ضمن تبدیل كردن تروریست ها به تهدیدی جدی علیه امنیت جهان، درگیری ها در سوریه را تعمیق می بخشد.

به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیك، «ریچارد بلك» سناتور جمهوری خواه از ایالت ویرجینیای آمریكا، گفت آمریكا و هم پیمانانش می توانند بی درنگ به درگیری ها در سوریه پایان دهند به شرط آن كه تصمیم بگیرند حمایت مالی از گروه های تروریستی در این كشور را متوقف كنند.
وی روز چهارشنبه (دیروز) در مصاحبه با اسپوتنیك گفت: مردم باید درك كنند كه اگر آمریكا، فرانسه و انگلیس دست از حمایت تروریست ها بردارند، جنگ پایان خواهد یافت. ما عامل بروز جنگ بودیم و می توانیم هر وقت بخواهیم آن را پایان دهیم.
بلك گفت: ده ها هزار نفر از كامیون های تویوتا مملو از توپ های 23 میلی متری از كرواسی به بنادری در تركیه تحویل و از آنجا به داعش و گروه های وابسته به القاعده در سوریه انتقال می یابند. آمریكا عمیقا درگیر آموزش تروریست های وتسلیح آنها در جنگ با نیروهای قانونی سوریه است.
این سناتور آمریكایی افزود: واشنگتن در چهار سال گذشته هر ماهه 200 تروریست را در پایگاه هایش در اردن آموزش داده است كه به طور مرتب وارد سوریه می شوند.
بلك خاطرنشان كرد كه آمریكا حتی ممكن است موشك های ضد هواپیمای «من پاد/ MANPAD » را برای تروریست ها ارسال كرده باشد.
این سناتور آمریكایی با اشاره به حملات شیمیایی اوت 2013 (مرداد 92) در «غوطه» سوریه كه بیش از هزار و 300 كشته داشت، گفت شورشیان سوری این حملات را انجام دادند تا آمریكا را به درگیری مستقیم در سوریه سوق دهند.
وی به نقل از «سیمور هرش» روزنامه نگار تحقیقی و نویسنده آمریكا كه موفق به دریافت جایزه ادبی پولیتزر شد، افزود: حملات توسط شورشیان و با دستور عوامل امنیتی تركیه انجام شد.
وی افزود: دولت تركیه به همراه عربستان و قطر به گروه های ترویستی در سوریه كمك مالی كرده است تا به براندازی حكومت «بشار اسد» كمك كند.
این سناتور آمریكایی خاطرنشان كرد كه عربستان و تركیه، آمریكا و ناتو را در زمینه بركناری دولت اسد تحت فشار قرار داده اند.
وی با اشاره به بحران مهاجرت در اروپا گفت: عربستان با وجود تامین مالی تروریسم بین المللی از پذیرش حتی یك آواره خودداری كرده است.
اروپام**9158**1566