كارشناس آمریكایی: اوباما در مورد سوریه دچار سرگردانی شده است

نیویورك-ایرنا- استاد آمریكایی و رییس بخش مطالعات خاورمیانه دانشگاه اوكلاهما گفت كه شكست اوباما در تلاش برای سرنگونی نظام سوریه، وی و سران واشنگتن را در خصوص سرنوشت این كشور دچار سرگردانی كرده است.

به گزارش ایرنا، 'جاشوا لندیس' كارشناس مسائل سوریه و سرپرست بخش مطالعات خاورمیانه دانشگاه اوكلاهما در گفتگو با شبكه خبری راشا تودی گفت: اوباما آشكارا در برخورد با بحران سوریه دچار سرگردانی شده است و اكنون رویكردها و تصمیمات او بیشتر برای خرسند كردن منتقدان است. وی به روشنی می داند كه هیچ یك از این رویكرد ها قادر به حل بحران سوریه نخواهد بود.
لندیس در ادامه گفت: آنچه كه اوباما از آن آگاهی ندارد، این است كه در بیشتر كشور های خاورمیانه حضور یك فرد مقتدر و نیرومند در راس دولت برای حفظ تمامیت و یكپارچگی این كشورها ضروری و حیاتی است.
به گفته این كارشناس آمریكایی، سران واشنگتن بدلیل همین ناآگاهی تصور می كنند كه انتقال دموكراسی غرب به این كشور ها قادر به حل مشكلات آن ها خواهد بود.
وی افزود: دخالت آمریكا در كشورهای عراق و لیبی نه تنها قادر به حل مشكلات این كشورها نبوده بلكه عملا به از هم پاشیدگی و هرج و مرج در آن‌ها منجر شد.
دكتر لندیس به این نكته نیز اشاره كرد كه از طرف دیگر دلیل حمایت كشورهایی همچون ایران و روسیه از دولت اسد آگاهی بر این واقعیت است كه درصورت سرنگونی اسد نه تنها صلح و ثبات به این كشور باز نخواهد گشت بلكه بتدریج شعله‌های ناآرامی از این كشور به سایر نقاط منطقه و جهان نیز سرایت خواهد كرد.
این كارشناس مسائل سوریه درنهایت این طور نتیجه گیری كرد كه اوباما با آگاهی بر شكست رویكردهای خود در چهار سال گذشته تنها چاره خود را در مهار كردن این بحران می بیند و به همین دلیل سعی می كند با ضعیف نگه داشتن طرفین این بحران تا زمانی كه دركاخ سفید است از گسترش آن تا حد امكان جلوگیری كند.
اروپام-4-541**1566