روسیه همكاری های هسته ای با تركیه را متوقف می كند

مسكو - ایرنا - وزیر توسعه اقتصادی روسیه از برنامه توقف همكاری های هسته ای با تركیه و راكد گذاشتن اجرای عملیات احداث نیروگاه هسته ای آق قویو در این كشور به عنوان یكی از تدابیر پاسخ به سرنگونی جنگنده سوخو 24 روسی در سوریه خبر داد.

به گزارش ایرنا، «آلكسی اولیوكایف» روز پنجشنبه پس از جلسه دولت روسیه كه در آن «دیمیتری مدودیف» نخست وزیر روسیه بر لزوم ارائه برنامه ای پاسخ به سرنگونی هواپیمای روسی توسط تركیه ظرف دو روز اخیر تاكید كرد، گفت: پروژه نیروگاه هسته ای آق قویو و طرح خط لوله گاز «جریان ترك» در فهرست طرح های سرمایه گذاری روسیه در تركیه باید راكد شود.
وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت كه در آینده نزدیك پیشنهاد متوقف كردن اجرای طرح احداث نیروگاه هسته ای آق قویو تركیه به دولت ارائه می شود.
مقام روس افزود: این طرح سرمایه گذاری مشمول برنامه تدابیر اقتصادی ویژه می شود كه در پاسخ به اقدام ضدروسی تركیه به اجرا گذاشته خواهد شد و ممكن است تصمیم به توقف طرح یا لغو آن گرفته شود.
روسیه از یك سال پیش احداث نیروگاه هسته ای آق قویو در مرسین تركیه را آغاز كرده است و مطابق توافق مسكو و آنكارا، طرف روسی قرار است در این طرح 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری می كند.
اولیوكایف در مورد طرح خط لوله گاز جریان تركیه هم كه عملیات احداث آن از چند ماه پیش آغاز شده است، گفت: این طرح هم هیچ تفاوتی با طرح های سرمایه گذاری دیگر ندارد و در چارچوب آن روسیه با تركیه مشاركت می كند و حتما مشمول برنامه ویژه تدابیر اقتصادی در مورد تركیه خواهد شد.
طرح خط لوله گاز «جریان ترك» هم در مرحله طراحی است و با اجرای آن خطوط لوله گاز از طریق دریای سیاه گاز روسیه را به تركیه منتقل می كرد.
«صفا صادق آیتكین» معاون قائم مقام وزارت انرژی تركیه 19شهریور ماه از تعلیق طرح انتقال گاز روسیه به تركیه موسوم به جریان ترك خبر داد و خاطرنشان كرد: شكست مذاكرات تركیه با روسیه سبب شد این مذاكرات به حال تعلیق در آید.
روسیه در واكنش به ساقط شدن جنگنده خود در روز سه شنبه، تدابیری علیه تركیه اتخاذ كرده كه مهم ترین آن اعلام یك منبع نزدیك به كاخ كرملین مبنی بر لغو برنامه مذاكرات «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری این كشور با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری تركیه است كه قرار بود نیمه ماه آینده میلادی در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار شود.
منبع نزدیك به كاخ كرملین اعلام كرده است: نشست 15 دسامبر سران به علت سنگینی سایه اقدام تركیه در ساقط كردن هواپیمای جنگنده سوخو 24 در سوریه، لغو شده و امكان دارد برنامه های دیگر بین دو كشور هم دچار چنین سرنوشتی شود.
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز سه شنبه شب چند ساعت پس از اقدام نظامی ضد روسی تركیه، برنامه حضور خود در نشست شورای راهبردی دو كشور را كه قرار بود دیروز (چهارشنبه) در استانبول برگزار شود، لغو كرد.
موضوع این دو نشست، برنامه ریزی برای عملیاتی كردن راهبرد دو كشور برای رساندن ارزش حجم روابط بازرگانی دو كشور از 30 میلیارد دلار سالانه كنونی به 100میلیارد دلار تا سال 2025 بود، ولی افزایش تنش ها بر سر سوریه و همچنین ساقط كردن هواپیمای روسی می تواند سطح روابط كنونی را به شدت كاهش دهد.
توصیه اكید منع سفر شهروندان روس به تركیه، قطع واردات گوشت و توقف ترخیص كالاهای تركیه ای در گمركات روسیه، استقرار سامانه های پیشرفته ضد هوایی اس 300، 400و اعزام ناو پرقدرت موشك انداز ضد هوایی ماسكوا به سواحل مدیترانه بخشی از واكنش های مسكو به اقدام ضد روسی آنكار در دو روز گذشته است.
پوتین هم در واكنش به ساقط كردن جنگنده روسیه، ضمن همدست خواندن تركیه با تروریست ها، گفت: سرنگون كردن هواپیمای روسی زدن خنجر از پشت به مسكو بود كه فداكارانه در حال مبارزه با تروریسم بین المللی است و این اقدام بر روابط دو كشور تاثیر خواهد گذاشت
اروپام**391**1516**1144