۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۳۵
کد خبر: 81855390
۰ نفر
اردوغان: از روسیه عذرخواهی نخواهیم كرد

تهران-ایرنا- رئیس‌جمهوری تركیه تصریح كرد كه آنكارا از مسكو برای سرنگون شدن جنگنده روس عذرخواهی نخواهد كرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیك، رجب طیب اردوغان در مصاحبه با شبكه سی ان ان گفت: فكر می كنم اگر كسی قرار باشد عذرخواهی كند، آن ما نیستیم. آنهایی كه حریم هوایی ما را نقض كردند، لازم است عذرخواهی كنند. خلبانان و نیروهای مسلح ما به وظایف خود عمل كرده اند.
اردوغان عنوان كرد كه تركیه براساس تمامیت ارضی خود در پاسخ به تهدیدها عمل كرده است و گفت كه جنگنده روسیه حریم هوایی تركیه را نقض كرده بود.
این ادعای اردوغان در حالی مطرح شده است كه وزارت دفاع روسیه تاكید كرده بود كه جنگنده سوخوی هرگز وارد حریم هوایی تركیه نشده و زمانی به این جنگنده روسیه حمله شد كه در حال انجام مانور قانونی بر فراز آسمان سوریه بود.
به دنبال سرنگونی این جنگنده روس توسط تركیه، مقامات ارشد روسیه به شدت از این اقدام تركیه انتقاد كرده اند.
پیش از این رییس جمهوری روسیه با تكرار هشدارهای خود به تركیه برای ساقط كردن جنگنده این كشور در خاك سوریه، خواستار عذرخواهی آنكارا برای انجام این اقدام شده بود.
پوتین امروز (پنجشنبه) در مراسم دریافت استوارنامه های 15 سفیر كشورهای مختلف در كاخ كرملین گفت: از مقام های بلندپایه تركیه هیچ توضیح قانع كننده و یا پیشنهاد جبران خسارت و یا وعده مجازات مقصران را نمی شنویم.
رییس جمهوری روسیه تاكید كرد: اكنون این تصور پیش آمده كه حكومت تركیه، عامدانه روابط مسكو و آنكارا را به بن بست كشانده كه تاسف بار می باشد و این رفتار مغایر منطق و معیارهای بین المللی است.
«دیمیتری مدودیف» نخست وزیر روسیه نیز امروز اقدام تركیه را «جنایت» خواند و گفت: مسكو با پاسخ های نظامی و سیاسی لازم در برابر ساقط كردن هواپیمای خود اقدام خواهد كرد.
اروپام**9234**1566